Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy Park Żeromskiego w nowej odsłonie. Wiosną zakwitną tam tysiące kwiatów

Redakcja
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Park Żeromskiego, który w 2020 roku został wpisany do rejestru zabytków, przeszedł metamorfozę. Właśnie zakończył się dwuletni projekt odnowy zieleni w parku. Ogrodnicy posadzili tysiące kwiatów oraz nowe drzewa. Modernizację przeszła także słynna fontanna z Aliną. Szczegóły w tekście poniżej.

Nowa odsłona Parku im. Stefana Żeromskiego

Po niemal dwóch latach zakończył się zielony projekt odnowy Parku im. Stefana Żeromskiego w sercu dzielnicy Żoliborz. Ogrodnicy zasadzili ponad 20 tys. wielogatunkowych krzewów, pnączy i roślin okrywowych, prawie 15 tys. bylin, 41 nowych drzew i 3 tys. m2 powierzchni wzmocnionych skarp. Zostały przebudowane sieci i instalacje elektryczne oraz wodociągowe, powstała także studnia głębinową wraz ze stacją uzdatniania wody. Park wpisany do rejestru zabytków będzie w tym roku wyglądać wyjątkowo.

Zabytkowy Park Żeromskiego w nowej odsłonie. Wiosną zakwitną...

Renowację przeszła także znana wszystkim Żoliborzanom położona w centralnej części parku fontanna z rzeźbą „Alina – dziewczyna z dzbanem” dłuta Henryka Kuny. Dodatkowo rzeźba została podświetlona, aby zachwycać przechodniów również po zmierzchu. - Wzmocniliśmy zniszczone fragmenty skarp – elementów dawnej fortyfikacji – na powierzchni prawie 3 tys. m2, na których wprowadziliśmy również roślinność okrywową i zadarniającą, aby utrzymać efekt prac i zwiększyć różnorodność biologiczną - podaje Zieleń Warszawska.

Wielkie klony i rabaty różane

- Ponad 40 dużych klonów srebrzystych zostało nasadzonych wzdłuż parkowej alei obwodnicowej w ramach trudnej, ale koniecznej wymiany drzew, będącej wynikiem bardzo złego ich stanu zdrowotnego grożącego wykrotem - podaje ZZW. Z kolei wokół fontanny i Fortu Sokolnickiego powstały rabaty różane z gatunków ‘Apricola’, ‘Aisdade’, ‘Sunstar’, ‘Aspirin’, ‘Pomponella’ czy ‘Perennial Blue’. Wykonano nowe nasadzenia w ogrodzie rododendronów. - Uzupełniliśmy runo parkowe wielogatunkowymi bylinami, m.in. zawilcami i fiołkami. Wykonaliśmy również nasadzenia izolacyjne z krzewów na obrzeżach parku i wokół placu zabaw - podsumowują urzędnicy.

Park w stylu modernistycznym

Park im. S. Żeromskiego to park w stylu modernistycznym z początku lat 30. XX wieku. Obiekt o powierzchni 4,7 ha powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza. Projekt parku stworzyli Leon Danielewicz i Stanisław Zadora-Życieński. Układ kompozycyjny założenia oparty jest na zachowanych fragmentach fortyfikacji Cytadeli Warszawskiej.

Główne wejście od strony pl. Wilsona zaakcentowano kolistym parterem ogrodowym wokół
ustawionej w 1936 r. fontanny z rzeźbą „Dziewczyna z dzbanem” autorstwa Henryka Kuny. Podstawowe elementy kompozycyjne parku stanowią: aleja obwodowa z klonów srebrzystych i aleje lipowe na koronach skarp.

W wyniku działań wojennych podczas II wojny światowej park został częściowo zniszczony, jego odtworzenie rozpoczęto w latach 50. Pierwszą rewaloryzację parku przeprowadzono w 2005 roku, kolejną zakończono w 2020 r. W sierpniu 2020 roku park im. S. Żeromskiego został wpisany do rejestru zabytków.

Zobaczcie też:

Okazje

Kawa od razu smakuje inaczej

Materiały promocyjne partnera

Wybierz idealne meble do swojego ogrodu

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto