Zaginieni w Warszawie. Do dzisiaj nie wrócili do domów, ich rodziny czekają na jakąkolwiek informację
Statystyki dotyczące osób zaginionych w Polsce są niepokojące. Zaledwie od początku tego roku do 26 maja na terenie garnizonu stołecznego policja odnotowała w sumie 385 nowych przypadków zaginięć, z czego 147 spraw dotyczy kobiet, a 238 – mężczyzn. Wśród zaginionych w ostatnich miesiącach jest 22 obcokrajowców.
W analogicznym okresie służby zakończyły w Warszawie i sąsiadujących powiatach poszukiwania 403 osób – 151 kobiet i 252 mężczyzn, w tym 29 poszukiwanych pochodziło z zagranicy.
Zobacz sylwetki zaginionych. Może uda się kogoś odnaleźć?
Zaginieni w Warszawie. Do dzisiaj nie wrócili do domów, ich ...
W poszukiwaniach kluczowy jest czas
Dotarliśmy do policyjnego raportu, który mówi, że na 403 zakończone w tym roku poszukiwania, aż 393 z nich trwały poniżej jednego roku. Zaledwie jeden przypadek dotyczył poszukiwań prowadzonych powyżej roku, ale krócej niż dwa lata i jedno poszukiwanie zakończyło się po upływie trzech lat, a dwa po upływie pięciu lat.
- Czas jest najważniejszy. Szczególnie w przypadku poszukiwanych dzieci i osób starszych. Kwestia tropów i informacji jest kluczowa. W sprawach długoterminowych znacznie maleją szanse na odnalezienie, choć nie jest to oczywiście niemożliwe i zdarzają się sytuacje, gdy sprawa rozwiązuje się po kilkunastu miesiącach czy nawet latach – mówi w rozmowie z naszą redakcją Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji Itaka.
Dane policyjne pokazują, że od początku roku sześć zakończonych poszukiwań znalazło finał po ponad 10 latach od momentu zgłoszenia zaginięcia.
Poszukiwania osób dorosłych w przedziale wiekowym 18-50 lat, w zależności od sprawy, trwają czasami kilka lub kilkanaście dni, czasami kilka tygodni albo nawet lat. Jak podaje Fundacja Itaka w Polsce blisko 90-95 proc. osób zaginionych udaje się odnaleźć. Jednak nie wszystkie te sprawy mają swój szczęśliwy finał. Ponadto liczba osób stale zaginionych sięga niezmiennie 4 000.
Jak pokazują statystyki znacznie częściej dochodzi do zniknięć mężczyzn.
- Poza pewnym odsetkiem spraw kryminalnych, powody zaginięć są bardzo różne. Czasami może to być depresja, uzależnienia różnego rodzaju, niemożność poradzenia sobie z problemami. Mężczyźni znikają znacznie częściej, może to być związane z tym, że na ogół nie potrafią poprosić o pomoc. Depresja jest wciąż tematem tabu wśród mężczyzn. Czasami takie osoby dobrowolnie decydują się pozostawić rodzinę – wskazuje Izabela Jezierska-Świergiel.
Warszawa. "To tu ślad się urywa"
- W momencie, gdy mamy podejrzenie, że dzieje się coś złego, nie wiemy, gdzie dana osoba jest i nie mamy z nią żadnego kontaktu ważne jest, aby nie zwlekać z powiadomieniem o sprawie policji. Należy przekazać wówczas wszystkie informacje nt. zaginionej osoby, nie zatajać takich kwestii jak konflikty czy zaburzenia psychiczne – dodaje rzeczniczka Fundacji Itaka.
Według statystyk policyjnych na terenie garnizonu stołecznego tylko w styczniu zaginęło 88 osób. W lutym w tym regionie natomiast uznano za zaginionych 76 osób, w marcu - 85, a w kwietniu 77 osób.
Po 10 latach uznaje się osobę za zmarłą. Wówczas niektóre rodziny decydują się, aby wizerunek zaginionego widniał nadal w bazach fundacji, w nadziei że się odnajdzie.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- 40 lat temu odbył się pierwszy rodzinny poród w Polsce. Wszystko dzięki sprytowi ojca
- Znana dziennikarka podziękowała za przypomnienie zdjęcia. Jak je skomentowała?
- Sceny jak z gangsterskiego filmu w centrum miasta. W ruch poszedł topór
- Minister rolnictwa spotkał się z protestującymi rolnikami. Padły obietnice