Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakłady Azotowe Puławy: Pismo do Zespołu ds branży chemicznej KT

Redakcja
27 maja 2010r. w Warszawie, w Centrum Dialogu Społecznego, odbyło się posiedzenie Zespołu Komisji Trójstronnej ds. branży chemicznej. W posiedzeniu Zespołu udział wzięli przedstawiciele Zarządów firm branży chemicznej w Polsce, organizacji związkowych, organizacji pracodawców.

ZA "Puławy" S.A. reprezentowali prezes Zarządu Paweł Jarczewski, wiceprezes Marian Rybak, członek zarządu Zenon Pokojski.
Stronę społeczną reprezentowali m.in.: Jacek Wójtowicz - przedstawiciel załogi w RN ZAP,Sławomir Wręga - przewodniczący ZZPRC, Andrzej Świderski-przew. NSZZ "Solidarność", Rafał Nowak- przew. ZZK-A, Stefan Karaś-przew. ZZPZA, Leszek Lewicki- przew. SZZ, przedstawiciele Porozumienia na rzecz Prywatyzacji Obywatelskiej ZA"Puławy"S.A. Obecni byli także posłowie ziemi puławskiej: Małgorzata Sadurska, Włodzimierz Karpiński. Samorząd lokalny reprezentował starosta puławski Sławomir Kamiński.
Oto treść wystąpienia Porozumienia na forum Zespołu
"Szanowni Państwo,
Zakłady Azotowe „Puławy" S.A. to najbardziej wartościowa firma na Lubelszczyźnie, która ma ogromny wpływ na rozwój i funkcjonowanie całego regionu.
Dla miasta Puławy i dla ziem powiatu puławskiego, Zakłady to przede wszystkim największy pracodawca, jeden z największych beneficjentów w dochodach budżetowych samorządu, mecenas kultury i sponsor sportowy.
Wszystkie związki zawodowe działające na Zakładach Azotowych, reprezentujące społeczność zakładową, zawsze, w sposób zdecydowany opowiadały się za zachowaniem przez Skarb Państwa 50% akcji. To jest dla nas najważniejsza zasada, gwarantująca rozwój firmy, nowe inwestycje oraz generowanie zysków. Pakiet kontrolny MSP był również gwarancją przeciwko złej prywatyzacji, których w Polsce było wiele, a które kończyły się bankructwem, likwidacją miejsc pracy i upadkiem miast i regionów. W Polsce występuje wiele regionów z kilkudziesięcio procentowym bezrobociem które są najlepszymi przykładami złej prywatyzacji (Radom,Starachowice, Mielec).
Impulsem do przyspieszenia prac Porozumienia było ogłoszenie przez Ministerstwo Skarbu Państwa zaproszenia w piątek 14 maja 2010 roku inwestorów do składania wstępnych ofert na zakup Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police. Końcowym terminem składania Ofert jest 28 czerwca.
Resort zamierza sprzedać od 10 do 50,67 proc. akcji Zakładów Azotowych Puławy i od 10 do 59,41 proc. akcji Zakładów Chemicznych Police.
Potencjalni inwestorzy zostaną poinformowani przez ministra skarbu o podjętej decyzji do 30 lipca 2010 roku. Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział we wtorek 18 maja, że jeśli jakiś podmiot złoży oferty na oba podmioty, to resort będzie z nim rozmawiać o sprzedaży obu spółek. Nie wykluczał jednak, że uda się sprywatyzować tylko jedną ze spółek.
Oczywiście wszystkie działania rządu są realizowane bez jakichkolwiek konsultacji społecznych.
My, jako założyciele Porozumienia dla Prywatyzacji Obywatelskiej Zakładów Azotowych „Puławy" S.A. nie zgadzamy się na sprzedaż Zakładów Azotowych, i proponujemy, aby szanowni koleżanki i koledzy z Komisji Trójstronnej aktywnie włączyli się w protest przeciwko próbie zbycia akcji ZA „Puławy „S.A.
W przypadku kontynuowania procesu zbycia akcji przez MSP, proponujemy poparcie dla programu tzw. prywatyzacji obywatelskiej.
W dniu 20 października2009 r. rząd przyjął program „Wspieranie prywatyzacji poprzez udzielanie poręczeń spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego" (spółek aktywności obywatelskiej), zmierzający do wsparcia prywatyzacji pracowniczej w Polsce.
W dzisiejszych czasach o wartości firmy i jej pozycji na rynku nie decyduje wyłącznie kapitał, ale przede wszystkim ludzie, ich wiedza i zaangażowanie oraz dobrze zorganizowana forma własności. Pracownicy i menedżerowie przejmują część lub całość akcji prywatyzowanego przedsiębiorstwa, a następnie zarządzają firmą jako jej właściciele. To najkrótsza definicja i sens własności obywatelskiej, którą przedstawił wicepremier Waldemar Pawlak.
Ministerstwo Gospodarki opracowało „Przewodnik po prywatyzacji pracowniczej", w którym znajduje się wiele praktycznych wskazówek dotyczących prywatyzacji z udziałem pracowników.
Eksperci twierdzą, że spółki pracownicze znacznie lepiej radzą sobie z kryzysem gospodarczym, niż prywatne firmy. Program wspierania prywatyzacji pracowniczej skierowany jest głównie do spółek Skarbu Państwa.
Program prywatyzacji pracowniczej zakłada wspieranie aktywności pracowników, zwiększenie zainteresowania samorządu terytorialnego udziałem prywatyzacji, jak też upowszechnianie własności obywatelskiej.
Beneficjentami programu są przede wszystkim spółki aktywności obywatelskiej, założone przez samych pracowników, z udziałem między innymi jednostek samorządu terytorialnego.Priorytetem programu jest zdecydowane ułatwienie spółkom pracowniczym dostępu do poręczeń kredytowych, które są przyznawane na zasadach rynkowych przez BGK do czasu sfinalizowania procesów prywatyzacyjnych w Polsce. Kredyty mają być udzielane przez funkcjonujące na terenie kraju banki komercyjne. Poręczenia mogą zostać przyznane przez Bank Gospodarstwa Krajowego do kwoty będącej równowartością 30 mln euro, do wysokości 80% pozostającego do spłaty zobowiązania objętego wspominanym poręczeniem.
Bardzo prosimy Państwa o zajęcie jednoznacznego stanowiska co do planowanej sprzedaży Zakładów Azotowych„Puławy" S.A. oraz możliwości Państwa poparcia w programie prywatyzacji obywatelskiej.
Państwa sprzeciw przeciwko sprzedaży Zakładów Azotowych „Puławy" S.A. oraz ewentualne poparcie naszej idei stosowymi stanowiskami lub uchwałami na pewno bardzo by nam pomogło w dalszych Naszych działaniach.
Będzie jednocześnie czytelnym sygnałem, że nie tylko puławska społeczność, ale cały ruch związkowy wraz z samorządem, są przeciwne złej prywatyzacji i wyzbywaniu się majątku, który przez dziesięciolecia tworzyło kilka pokoleń mieszkańców Puław i regionu puławskiego.
Z wyrazami szacunku,
Rafał Nowak
Koordynator Porozumienia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto