Zakończenie XXIII Mikrolotowych Mistrzostw Polski w Kruszynie [zdjęcia]

Waldemar Woźniak - członek Aeroklubu Włocławskiego został Mistrzem Polski w klasie WL-1 (motolotnie jedoosobowe) w zakończonych Mistrzostwach w Kruszynie.

ZDJĘCIA Z PIERWSZYCH DNI IMPREZY
Po trzech dniach zmagań zakończyły się XXIII Mikrolotowe Mistrzostwa Polski na lotnisku w Kruszynie. Mimo opadów deszczu w piątek, sobotę i w niedzielę przed południem, udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane konkurencję. Jak podkreślił dyrektor Aeroklubu Włocławskiego Pan Marek Koziński, mimo tych przeciwności, Mistrzostwa odbyły się bez żadnych wydarzeń i incydentów, były bezpieczne, a to było najważniejsze dla zawodników. Przypomnę, że w pierwszym dniu rozegrano dwie konkurencje, tj. lot nawigacyjny i lądowanie precyzyjne. W piątek późnym popołudniem rozegrano trzecią konkurencję, lot oszczędnościowy polegający na ekonomicznym przebywaniu w powietrzu na wyznaczonej trasie z określoną ilością paliwa, która dla samolotów i motolotni dwuosobowych wynosiła 15 litrów, a jednoosobowych  10 litrów. Ostatnią konkurencję rozegrano w niedzielę od godz. 13:00, gdyż na tyle się przejaśniło, że załogi mogły wystartować na swoich maszynach do ostatniej konkurencji, którą był drugi lot nawigacyjny po wyznaczonej trasie. Piloci i ich nawigatorzy musieli odszukać wcześniej sfotografowane obiekty na podstawie zdjęć i nanieść je na mapę. Tym razem było tylko 10 zdjęć. Długość trasy wynosiła około 90 km.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji Komisja Sędziowska w składzie Marek Koziński – Dyrektor Zawodów, Stanisław Szpera – Kierownik Sportowy oraz Józef Anioła Sędzia Główny wydając stosowny komunikat stwierdziła cyt. „Komisja Sportowa Mikrolotowych Mistrzostw Polski stwierdziła, że w dniach 29-06 do 03-072011 na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie odbyły się „23 Mikrolotowe Mistrzostwa Polski”. W trakcie Mistrzostw rozegrano dwie konkurencje nawigacyjne, jedną konkurencję oszczędnościową oraz konkurencję lądowania precyzyjnego składającą się z czterech prób. Do Komisji nie wpłynęły żadne protesty, a podane poniżej wyniki są prawomocne i ostateczne.”

Miło mi poinformować, że Mistrzem Polski  w Klasie WL-1 (motolotnie jednoosobowe) został nasz zawodnik:
Waldemar Woźniak – Aeroklub Włocławski, który uzyskał łącznie – 3950 pkt.
II miejsce zajął Roman Wawrzyniak  - Aeroklub Poznański – 3174 pkt.
III miejsce zajął Robert Hawraj – Aeroklub Świdnicki – 1681 pkt.

Mistrzem Polski w Klasie WL-2 (motolotnie dwuosobowe) zostało rodzeństwo z Torunia.
Przemysław Jurkiewicz - pilot i Dominika Jurkiewicz – nawigator reprezentujący Aeroklub Toruński, uzyskali – 3850 pkt. Warto nadmienić, że rodzeństwa dzierży w swoich rękach aktualny tytuł Wicemistrzów Świata w tej klasie!!!
II Miejsce przypadło załodze z Aeroklubu Kujawskiego w Inowrocławiu w składzie; Maciej Rudnicki i Łukasz Witkowski, którzy uzyskali – 850 pkt. W tej klasie wystartowały tylko dwie załogi.

Mistrzem Polski w Klasie AL.-2 (samoloty dwuosobowe) została załoga Aeroklubu Toruńskiego w składzie: Krzysztof Jurkiewicz – pilot (ojciec Mistrzów Polski w klasie WL-2) i Kacper Kędzierski – nawigator, najmłodszy uczestnik Mistrzostw, którzy zdobyli – 3558 pkt.
II Miejsce zajęła załoga Aeroklubu Włocławskiego w składzie: Mieczysław Szurgot – pilot i Dariusz Kędzierski – nawigator, którzy zdobyli – 2753 pkt.
III Miejsce zajął Andrzej Rybski z Aeroklubu Poznańskiego, który w powietrzu walczył sam i zdobył 2201 pkt.
Na kolejnych miejscach uplasowały się panie w składzie; Anna Tatarczuk – Aeroklub Szczeciński z nawigatorem Anetą Szyszką z Nakła zdobywając – 1347 pkt. oraz Zbigniew Derlak – pilot i nawigator Kazimierz Nawrocki – obaj z Aeroklubu Włocławskiego, którzy uzyskali – 1284 pkt.

Medale, puchary, dyplomy i upominki wręczył przybyły na zakończenie Mistrzostw Pan Stanisław Wawrzonkoski  – Przewodniczący Rady Miasta Włocławek, a zarazem Członek Zarządu Aeroklubu Włocławskiego w asyście Pana Marka Kozińskiego- Dyrektora Aeroklubu Włocławskiego.
Miłymi upominkami i okolicznościowymi dyplomami zostali również uhonorowani wszyscy, którzy czynnie uczestniczyli w organizacji Mistrzostw w osobach;
Stanisław Szpera- kierownik sportowy, Józef Anioła – sędzia główny, Zbigniew Czerwik – przewodniczący jury oraz Jerzy Wiśniecki – członek składu sędziowskiego.
Oraz młodzi członkowie Aeroklubu Włocławskiego w osobach;
Laura Nawrocka, Sebastian Pędziak, Łukasz Habasiński, Wojciech Bajończyk, Damian Nowak i Robert Krzywy.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i pokonanym za sportową rywalizację i postawę.
W szczególny sposób naszemu Mistrzowi Polski Panu Waldemarowi Woźniakowi, który jest jedynym Mistrzem w swojej klasie, który latając na motolotni, nie zawraca sobie głowy swoją niepełnosprawnością!!!

PS. Szkoda, że tak mała ilość zawodników wzięła udział w tegorocznych Mistrzostwa. Przecież, na co dzień dużo więcej członków Aeroklubu Polskiego posiada na swoim wyposażeniu ultralekkie samoloty czy motolotnie. Może w kolejnych Mistrzostwach będzie dużo więcej chętnych miłośników ultralekkiego lotnictwa, by powalczyć o tytuły Mistrzowskie, a tym samym wzrośnie rywalizacja i atrakcyjność zawodów!!!