Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się budowa Muzeum w Palmirach

Teresa Grabowska
Poprzednia siedziba muzeum nie była wystarczająca na potrzeby bogatych zbiorów.
Poprzednia siedziba muzeum nie była wystarczająca na potrzeby bogatych zbiorów. Fot. materiały prasowe
Palmiry to miejsce szczególne. W czasie drugiej wojny światowej w okolicznych lasach Niemcy przeprowadzili serię masowych egzekucji ludności cywilnej, w których zginęło ponad 1700 warszawiaków - Polaków i Żydów.

Więźniów przywożono i rozstrzeliwano nad głębokimi dołami, które potem stały się zbiorowymi mogiłami.

Ofiarami mordów w Puszczy Kampinoskiej byli głównie ludzie cieszący się uznaniem społecznym. Byli to przedstawiciele życia politycznego, społecznego i kulturalnego, uczestnicy konspiracji, harcerze. Ludzie, których Niemcy uznali za szczególnie niebezpiecznych jako potencjalnych przedstawicieli Polski Podziemnej.

Niemcy planowali ukryć zbrodnię, sadząc w tym miejscu las. Jednak - m.in. dzięki leśnikom - sprawa wyszła na jaw. W 1948 r. powstał tam Cmentarz - Mauzoleum upamiętniające wydarzenia z tego miejsca. Spoczywają na nim szczątki 2115 ofiar, ekshumowane z mogił w Palmirach, z innych miejsc Puszczy Kampinoskiej oraz z Lasów Chojnowskich.

Na cmentarzu jest wiele grobów znanych warszawiaków, m.in. Janusza Kusocińskiego - złotego medalisty na olimpiadzie w Los Angeles w 1932 roku, Macieja Rataja - marszałka Sejmu, Jana Pohoskiego - wiceprezydenta Warszawy, bł. Zygmunta Sajny.

W 1973 r. przy miejscu pochówku zostało utworzone Muzeum Walk i Męczeństwa w Palmirach. W styczniu 2010 r. nazwa została zmieniona na Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry, oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.

Przez trzydzieści lat zbiory placówki - fotografie, dokumenty i pamiątki związane z ofiarami hitlerowskich egzekucji - rozrosły się, a istniejąca tam siedziba przestała spełniać należyte warunki do ich przechowywania. W budynku nie było udogodnień dla osób niepełnosprawnych, a sam sposób ekspozycji odstawał od współczesnych standardów. Władze Warszawy postanowiły zatem rozpocząć nowy rozdział w działalności oddziału Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Aby sprostać oczekiwaniom współczesnego odbiorcy, opracowano projekt nowej siedziby wyposażonej w najnowsze multimedialne technologie. Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu, a dziś - w połowie listopada - dobiegły końca. Otwarcie pełnej ekspozycji - poświęconej egzekucjom w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-1943, a także walkom na tym obszarze w trakcie II wojny światowej - przewidywane jest na wiosnę 2011 r.

Inwestycja została sfinansowana przez stołeczny ratusz w kwocie 9,2 mln zł, a wsparcie z funduszy unijnych wynosiło 2,6 mln.

Wsparcia finansowego udzieliła także Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto