Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zalety jazdy na rowerze. Sprawdź, czemu warto przesiąść się na jednoślad [rozmowa NaM]

Redakcja
Zalety jazdy na rowerze. Sprawdź, czemu warto przesiąść się na jednoślad
Zalety jazdy na rowerze. Sprawdź, czemu warto przesiąść się na jednoślad Karolina Misztal
Wiosenne słońce coraz mocniej kusi nas, aby z niego skorzystać i wsiąść na rower, który musieliśmy odstawić w mroźne dni. Coraz cieplej jest też w autobusach i tramwajach, dlatego wiele osób, zamiast tłoczyć się w środkach komunikacji miejskiej, sięga po swoje dwa kółka. I słusznie! Bo z jazdy na rowerze płynie szereg zalet. Opowiedziała nam o nich Agnieszka Burnus - trener personalny i instruktor zajęć grupowych.

Zalety jazdy na rowerze. Sprawdź, czemu warto przesiąść się na jednoślad [rozmowa NaM]

Czemu warto przesiąść się z komunikacji miejskiej na rower?
Abstrahując od korzyści zdrowotnych, stanie w korkach to zmora naszych czasów, więc znacznie szybciej jest poruszać się po Warszawie na rowerze. Nawet jeśli nie masz własnego roweru, można skorzystać z miejskiego systemu wypożyczeń. Wzrasta również ilość ścieżek rowerowych, a mnogość otaczających nas parków i lasów daje ogromne pole do manewrów. Rower to doskonały środek zamienny dla samochodu. A dzięki powstającym ścieżkom rowerowym, poruszanie się po mieście jest znacznie bezpieczniejsze. Czerpmy radość z bycia na świeżym powietrzu.

Jakie korzyści czerpie nasz organizm z jazdy na rowerze?
Skupiając się na aspektach zdrowotnych, jazda na rowerze bardzo dobrze wpływa na serce. Poprawia wydolność układu krążenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, zwiększa pojemność płuc i pomaga dotlenić organizm. Przeciwdziała powstawaniu zakrzepów w łydkach. Pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu we krwi i podwyższyć „dobrego”. W przypadku osób chorych na cukrzycę, zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, dzięki czemu można stosować jej mniejsze dawki. No i oczywiście wydzielają się endorfiny, które odpowiadają za uczucie spełnienia i szczęścia. Zmniejsza się nagromadzone napięcie, możemy się odstresować i przeciwdziałać depresji, poprawić własną koncentrację. To gimnastyka dla naszych pleców, kręgosłupa, przeciwdziałanie osteoporozie oraz wzmacnianie naszego układu odpornościowego, ponieważ po wysiłku aż pięciokrotnie wzrasta liczba białych ciałek krwi, które są odpowiedzialne za zwalczanie infekcji. Regularna jazda na rowerze pozwala nam ujędrnić uda i pośladki, wzmacnia biodra, mięśnie grzbietu, mięsnie brzucha. Mam dalej wymieniać?

Tak naprawdę to trening cardio, idealny do spalania tkanki tłuszczowej bez karnetu na siłownię.
Jazda na rowerze polecana jest osobom, które borykają się z problemami ze stawami. Jeśli masz zwyrodnienia, cierpisz na nadwagę, przebyłeś zabieg medyczny lub po prostu bolą cię kolana - wsiądź na rower.

Ile kalorii możemy spalić, uprawiając ten rodzaj aktywności?
Godzina jazdy na rowerze pozwala nam spalić od 500 do 600 kalorii i to bez większego wysiłku, czy też po prostu, wykorzystując drogę do pracy. Dwa w jednym!
W pierwszych minutach jazdy na rowerze wykorzystywana jest glukoza, której zapasy kończą się po około 30 minutach. Wtedy zaczyna być spalany tłuszcz, a my, na przykład, pozbywamy się cellulitu - to istotna informacja dla kobiet.

Jak często powinniśmy trenować, aby zobaczyć efekty?
Jak już mówiłam, w trakcie jazdy na rowerze zwiększa się zapotrzebowanie na energię, zaczynamy więc spalać jej zapasy zgromadzone w tkance tłuszczowej i chudniemy. Ale, aby rower rzeczywiście dał taki efekt, przejażdżka musi trwać trochę dłużej niż pół godziny. Jak często? To zależy, czy to jest nasz jedyny rodzaj aktywności, którą uprawiamy, czy jeden z wielu. A sport należy uprawiać minimum trzy razy w tygodniu.

Czy kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę, powinniśmy na początek jeździć z trenerem lub kimś bardziej doświadczonym od nas?
Aby uprawiać tę dyscyplinę sportu, nie potrzebujemy tak naprawdę specjalnego sprzętu czy ubrań. Tutaj nie jest nam potrzebny trener - przejażdżka z dobrym znajomym jest naprawdę przyjemna. Dopiero, kiedy wybieramy się w trudniejszy teren poza miasto, należy skorzystać z rad kogoś bardziej doświadczonego. Trzeba jednak pamiętać, że to musi być ruch regularny i równomierny. Jedyne, co sugeruję, to wybieranie prostych tras na początek.

Jak przygotować się do rowerowego treningu?
Należy również pamiętać, aby przed rozpoczęciem jazdy na rowerze, zadbać o odpowiednią rozgrzewkę. O ile wolniejsze tempo jazdy można uważać już za samą rozgrzewkę, o tyle warto jednak postarać się o nią tuż przed samą jazdą. W tym celu należy wykonać przede wszystkim skłony tułowia, skrętoskłony, krążenia bioder oraz rozgrzać kolana. Ważne jest także rozgrzanie ścięgna Achillesa oraz mięśnia dwugłowego uda.
Myślę, że te rady wystarczą wszystkim, którzy chcą rozpocząć przygodę z rowerem.

Agnieszka Burnus jest instruktorem zajęć grupowych, trenerem personalnym oraz organizatorem wydarzenia Lejdis Weekend.

Czytaj też: Zalety jazdy na rolkach. Zobacz 11 powodów, dla których warto spróbować


od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto