Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zalew Mietkowski: Wiosła w garści, wiatr w żaglach, wędka w dłoni

Bartosz Rutkowski
Jezioro Mietkowskie powoli staje się jednym z ciekawszych miejsc turystycznych na Dolnym Śląsku
Jezioro Mietkowskie powoli staje się jednym z ciekawszych miejsc turystycznych na Dolnym Śląsku Janusz Wójtowicz
Zalew w Mietkowie (znany również jako Jezioro Domanickie) przyciąga fantastycznymi warunkami wietrznymi, pięknem Doliny Bystrzycy oraz dużą liczbą gatunków ryb i ptaków. To miejsce ornitologów, wędkarzy i windsurferów

Czasy, gdy Jezioro Mietkowskie było dzikim, niezagospodarowanym akwenem, dawno minęły. Obecnie, dzięki wsparciu Unii Europejskiej i Gminie Mietków, zbiornik staje się powoli jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu.

Jezioro liczące ponad 900 ha spełnia kilka funkcji. Służy jako zbiornik przeciwpowodziowy oraz zaopatruje w wodę okoliczny przemysł. Szczęśliwie dla odwiedzających, jezioro jest stale przystosowywane do celów turystycznych.

Zbiornik Mietków znany jest głównie wędkarzom, gdyż jest to jedne z największych łowisk Dolnego Śląska. Miłośnicy rybołówstwa cenią sobie ten zbiornik wodny głównie ze względu na dużą liczbę sandaczy oraz leszczy. Złowimy tu także inne gatunki, takie jak karp, lin, szczupak czy okoń. Wędkowanie ułatwia łagodna linia brzegowa i wzniesiona w latach 70. zapora.

Jezioro doceniają również amatorzy sportów wodnych. Ze względu na swoje rozmiary (długość 4 km, szerokość 2,5 km) oraz bardzo dobre warunki wietrzne, zbiornik stał się rajem dla windsurferów i miłośników żeglarstwa.

Do Mietkowa zjeżdżają również ornitolodzy. Zbiornik i otaczająca go okolica, są siedliskiem wielu ptaków. Stwierdzono tutaj obecność ponad 100 gatunków. Wiele z nich zostało wyszczególnionych w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Jezioro stało się słynne, również ze względu na organizowany tutaj co roku majowy festiwal żeglarski pod nazwą "Marinowanie Mietków".
Obok zbiornika przebiega odcinek szlaku św. Jakuba, łączącego Sobótkę ze Środą Śląską. Ciekawostką może być to, że nad jeziorem kręcono zdjęcia do kilku polskich filmów, jak np. "Sezon na leszcza", "Wyspa róż" oraz "Erratum".

Jednym z najważniejszych obiektów turystycznych jest Ośrodek Sportów Wodnych w Borzygniewie. Stanowi on pierwszą zorganizowaną bazę sportowo-turystyczną nad zalewem.

Możemy tam m.in. wypożyczyć sprzęt pływający (żaglówki klasy Omega, kajaki lub wind-surfing) oraz skorzystać z drewnianego, pływającego pomostu. Dodatkowe informacje dotyczące cen i dostępności sprzętu, można uzyskać na stronie www.bosw.pl oraz pod numerem telefonu 512-287-496. Istnieje także możliwość wypożyczenia łodzi wiosłowych i wędkarskich od Polskiego Związku Wędkarskiego drogą telefoniczną, pod numerem 601-342-393.

Gdzie zjeść
W okolicy znajduje się kilka punktów gastronomicznych, choć są one dość oddalone od jeziora. Najbliżej zalewu jest Bar "Myśliwski" w Mietkowie na ul. Kolejowej 27. Ceny większości dań wahają się od 7 do 15 złotych.
Posiłek czeka na nas również w "Karczmie w Polu" w Pełczni- -cy 68A. Możemy tu zjeść np. placek po węgiersku (18 zł), schabowy z ziemniakami (16,50 zł) lub jedną z wielu rodzajów zup (5-6 zł).
W barze "Dzięgała" w Kątach Wrocławskich przy ul. Wrocławskiej 1 A czekają na nas schab z frytkami (10,50 zł), schab po kowalsku z grzybami (14 zł) lub zupa dnia (1,70 zł) i inne potrawy.

Gdzie spać
Większość hoteli, gospodarstw agroturystycznych i miejsc noclegowych znajduje się na południe od zalewu. Pokoje oferuje m.in. hotel "Ślężański Młyn" w Szczepanowie pod numerem 30. Ceny wahają się od 120 do 240 złotych, w zależności od wielkości pokoju. W cenie noclegu jest śniadanie, dostęp do internetu oraz opłata parkingowa.
Noclegi oferuje również hotel-pałac "Krasków" w miejscowości o tej samej nazwie, pod numerem 12. Ceny zaczynają się od 175 zł od osoby.
Tańsze noclegi znajdziemy w domu turysty "Pod Wieżycą" na ul. Armii Krajowej 13 w Sobótce. Ceny zaczynają się od 20 zł za os. (jeżeli zdecydujemy się na 4-osobowy pokój).

Jak dojechać
Z Wrocławia należy kierować się na Bielany Wrocławskie.
Tutaj mamy dwie możliwości - możemy skręcić w prawo na autostradę A4 lub kierować się trasą 35 na południowy -zachód.
W pierwszym przypadku, musimy dojechać do Kątów Wrocławskich, a następnie skręcić w lewo do wsi Kilianów, a potem Borzygniew.
Jeżeli zdecydujemy się na trasę 35, musimy jechać nią aż do miejscowości Wojnarowice, gdzie należy skręcić w prawo na Maniów Wielki i Borzygniew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto