Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapisy na szczepienia w Warszawie. Jak się zapisać? Kiedy kolej na naszą grupę wiekową?

Redakcja
Krystian Dobuszyński
Rozpoczęły się zapisy na szczepienia w Warszawie. W stolicy będzie 281 punktów do tego przeznaczonych. Żeby zgłosić się na szczepienie, trzeba wypełnić specjalny formularz. Następnie pacjent otrzyma e-skierowanie, a później SMS z miejscem i terminem szczepienia. Wyjaśniamy, jak działa cała procedura. Szczegóły poniżej.

Zapisy na szczepienia w Warszawie. Jak wypełnić formularz?

W piątek 15 stycznia, chwilę po północy, w Serwisie Ministerstwa Zdrowia ruszyła specjalna zakłada dotycząca szczepień dla dorosłych Polaków (tutaj link do serwisu). Wypełniając formularz można zgłosić swoją chęć zaszczepienia przeciw COVID-19. W formularzu musimy podać:

  • imię
  • nazwisko
  • numer PESEL
  • kod pocztowy miejscowości zamieszkania
  • adres e-mail
  • numer telefonu.

Po wypełnieniu formularza otrzymujemy e-skierowanie na szczepienie. Proces oparty jest o zaproszenie ważne 60 dni od dnia wystawienia. Są one generowane zgodnie z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Oprócz tego lekarze mogą wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie. Po jego otrzymaniu będziemy mogli wybrać termin oraz dokładne miejsce szczepienia. Nie trzeba szczepić się w miejscowości zamieszkania.

Tak wygląda formularz, którzy trzeba wypełnić.

"Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em" informuje rząd.

Na miejscu, w punkcie szczepień, pacjent musi zostać zakwalifikowany przez lekarza. Czeka nas podstawowe badanie, ale także wywiad lekarski, w którym wszyscy odpowiadają na 17 identycznych pytań. Twierdząca odpowiedź na część z tych pytań sprawi, że szczepienia trzeba będzie przełożyć na inny termin.

- Zarejestrowanie na szczepienie, kwalifikacja lekarza i proces szczepienia. To wszystko zajmuje maksymalnie 10 minut - mówi nam Izabela Okrasa z Centrum Medycznego MED-Premium. Stołeczne punkty szczepień przyznają, ze są gotowe, by szczepić znacznie więcej pacjentów niż zakładane na początku 30 osób tygodniowo. Więcej na ten temat piszemy tutaj

Zapisy na szczepienia w Warszawie. Kolejność wizyt

Przypominamy, że szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Lekarze i specjaliści zachęcają jednak, by zapisać się na szczepienie w ramach rządowego programu. - Szczepienia są absolutnie konieczne i niezbędne. Same restrykcje przy tej skali epidemii nie wystarczają, tym bardziej że nie wszyscy tego przestrzegają - nie ma wątpliwości profesor Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W pierwszej kolejności, od 15 stycznia e-skierowana dostawać będą osoby od 80 roku życia. Tydzień później na wizyty zapisywać będą mogły się osoby od 70 roku życia. Jednak już od dziś chęć szczepienia mogą zgłaszać wszyscy zainteresowani. Im szybciej to zrobimy, tym większa szansa na wcześniejsze zaszczepienie.

Minister Michał Dworczyk, odpowiedzialny za program szczepień, przyznał, że rejestracja będzie możliwa poprzez trzy kanały: internetowo, ale także telefonicznie (poprzez infolinię 989) oraz w punkcie szczepień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto