Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy na inscenizację "Rok 1414. Zakon w oblężeniu"

redakcja
redakcja
"Rok 1414. Zakon w oblężeniu." 

7 sierpnia 2011r. 
godz. 15.30 Rynek Staromiejski
godz. 16.00 zamek krzyżacki
"Rok 1414. Zakon w oblężeniu." 7 sierpnia 2011r. godz. 15.30 Rynek Staromiejski godz. 16.00 zamek krzyżacki Lech Kamiński
7 sierpnia 2011r. o godzinie 15.30 na Rynku Staromiejskim rozpocznie się inscenizacja pt. "Rok 1414. Zakon w oblężeniu". Widowisko organizowane przez Centrum Kultury Zamek Krzyżacki dotyczyć będzie wydarzeń znanych w historii jako wojna głodowa (1414 r.).

Inscenizacja "Rok 1414. Zakon w oblężeniu" opowie o kilku epizodach wojny głodowej.. Składać się będzie z trzech części. Pierwszą odsłoną a zarazem wstępem do głównych wydarzeń imprezy stanie się krótkie przedstawienie przy Ratuszu, na Rynku Staromiejskim. Dokładnie o godzinie 15.30 wkroczą na Rynek oddziały polskie i krzyżackie, pojawią się również aktorzy, którzy przeniosą widzów w czasy średniowiecza, do roku 1414. W tym miejscu, w pierwszej kolejności widowisko przedstawi przyczyny wojny głodowej oraz przypomni założenia i warunki traktatu toruńskiego z 1411 roku,.który stał się pośrednio zarzewiem konfliktu. Końcową sceną tej kilkunastominutowej części inscenizacji będzie ucieczka wojsk krzyżackich z Rynku Starego Miasta oraz przejście oddziałów Jagiełły pod zamek. Druga część imprezy rozpocznie się około godziny 16.00 w fosie zamkowej, w momencie przybycia wojsk polskich i krzyżackich z Rynku Staromiejskiego. Tutaj ukazane zostanie splądrowanie przez wojska polskie wsi Lubicz, symboliczne zburzenie kościoła św. Wawrzyńca oraz bitwa wojsk polskich i krzyżackich (z udziałem wojsk konnych). Po tych wydarzeniach oddziały obu stron przeniosą się na ruiny zamku rozpoczynając tym samym ostatni etap imprezy, będzie to również końcowy akt wojny głodowej czyli oblężenie Brodnicy i rozejm pod tym miastem. W tej części widowiska widzowie zobaczą szturm rycerstwa polskiego na zamek przy pomocy drabin i sprzętu oblężniczego oraz heroiczną obronę załogi krzyżackiej, a także negocjacje stron walczących. Podczas oblężenia przeprowadzony zostanie ostrzał zamku za pomocą średniowiecznej artylerii połączony ze specjalnymi efektami pirotechnicznymi.
W przygotowywanej, dużym nakładem środków, inscenizacji udział weźmie około 200 rycerzy z wielu regionów Polski. Widowisko zakończy cykl inscenizacji zamkowych poświęconych uczczeniu 600. rocznicy podpisania pierwszego pokoju toruńskiego oraz 545. rocznicy podpisania drugiego pokoju toruńskiego.
Inscenizacja oparta na źródłach historycznych, wpisana została na listę Narodowego Centrum Kultury jako impreza pielęgnująca podtrzymanie tradycji i dziedzictwa kulturowego. Pomysłodawcą, autorem scenariusza a zarazem koordynatorem projektu jest Piotr Pietrucki. Wstęp wolny. Inscenizacja współfinansowana przez Urząd Miasta Torunia. Sponsorem widowiska "Rok 1414. Zakon w oblężeniu" jest Toruń Plaza sp. z o.o.
W inscenizacji udział biorą:
Teatr WiczyBractwo Rycerzy Chorągwi ToruńskiejRota Zbrojna Grodu Lubicz Najemna Kompania ToruńskaBractwo Miecza i Kuszy WłocławekBractwo Rycerskie Herbu Tur z Chojnic Chorągiew Zaciężna Trzy MieczeRycerze Zamku BratianDrużyna Rycerska Komturii OstródzkiejPoczet Rycerski Mateusza Appel, Chorągiew Zaciężna Ziemi RadziejowskiejStarogardzkie Bractwo RycerskieBractwo Rycerskie Ziemi KaliskiejKompania Janusza BrzozogłowegoBractwo Rycerzy Ziemi SztumskiejBractwo Rycerskie Zamku Radzyńskiego Bractwo Rycerskie Kasztelanii BydgoskiejBractwo KerinEltermI inni...
Efekty specjalne: Robert Murawski

RYS HISTORYCZNY
Pierwszy pokój toruński zawarty w 1411r kończący wielką wojnę polsko-krzyżacką nie doprowadził do poprawy stosunków między państwem zakonnym a Królestwem Polskim. Trzy lata po pokoju toruńskim, w 1414 roku, w Grabiach doszło do rozmów mających na celu uregulowanie wszelkich kwestii spornych między stroną polską i krzyżacką. Negocjacje nie dały żadnych rezultatów. W związku z tym król Polski Władysław Jagiełło zdecydował się na zbrojną interwencję. W czerwcu 1414 r. wojska polskie wkroczyły na tereny państwa krzyżackiego, połączyły się z wojskami litewskimi oraz księcia mazowieckiego i skierowały się na Królewiec. Tym razem, pamiętając o klęsce pod Grunwaldem, bracia zakonni nie zdecydowali się na otwartą walkę, przyjęli taktykę defensywną. Zgromadziwszy zapasy, niszcząc i paląc własną ziemię schronili się w dobrze ufortyfikowanych zamkach. Jagiełło nie napotykając prawie żadnego oporu rozpoczął grabienie ziem krzyżackich, zdobył Olsztyn, Ostródę, opanował całą Warmię. Krzyżacka taktyka pustoszenia własnych ziem oraz ucieczka ludności spowodowała trudności w zaopatrzeniu armii polskiej. Jagiełło zmienił kierunek pochodu własnych wojsk. Zaatakował Brodnicę. W czasie oblężenia zamku brodnickiego wśród oddziałów polskich wybuchła epidemia. Wojna zakończyła się pod Brodnicą zawarciem dwuletniego rozejmu.
Wojska polskie pojawiły się także pod Toruniem, niszcząc jego przedmieścia. Na rozkaz wielkiego mistrza, aby ułatwić obronę, zburzono w Toruniu kościół św. Wawrzyńca z klasztorem benedyktynek. Miasta bronił od strony Wisły niewielki, czterdziestoosobowy, oddział..

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapraszamy na inscenizację "Rok 1414. Zakon w oblężeniu" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto