Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrucie grzybami. Jakie są objawy zatrucia grzybami? Pierwsza pomoc przy zatruciu

Gabi Kowalska
Zatrucie grzybami. Jakie są objawy zatrucia grzybami? Pierwsza pomoc przy zatruciu
Zatrucie grzybami. Jakie są objawy zatrucia grzybami? Pierwsza pomoc przy zatruciu pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Sezon na grzyby i wycieczki do lasów trwa. Co roku niestety spora liczba osób trafia do szpitali z powodu zatrucia grzybami. Jeśli to się skończy tylko płukaniem żołądka - całe szczęście. Jednak często są gorsze powikłania i skutki zjedzenia nieodpowiednich grzybów mogą się ciągnąć przez dłuższy okres. Zatrucie grzybami najczęściej jest wynikiem niedoświadczenia grzybiarzy, fatalnych pomyłek lub lekkomyślności. A to oznacza, że można byłoby ich uniknąć, gdyby grzybiarze byli bardziej ostrożni. Jakie są objawy zatrucia grzybami? Co robić przy zatruciu grzybami? Szczegóły poniżej.

Sezon grzybowy w pełni i jak co roku już do szpitali zgłaszają się pierwsze ofiary z objawami zatruć, gdzie przy dużej dawce szczęścia zakończy się to płukaniem żołądka lub przeszczepem wątroby. Często nie wiemy, jak się zachować w przypadku zatrucia grzybami, ani jak je rozpoznać, a wtedy o zdrowiu i życiu decydują godziny.

Jakie są objawy zatrucia grzybami?
Podstawowe objawy zatrucia grzybami to nudności, wymioty, biegunka oraz ból brzucha. Jednak dużo jest też objaw, których nie wiążemy z działaniem grzybów. Są to m.in.

  • obfite, zlewne poty
  • łzawienie
  • bóle głowy
  • zaczerwienienie twarzy
  • uczucie gorąca
  • zaburzenia widzenia
  • spadek ciśnienia
  • zapaść

Muchomor czerwony i plamisty poza objawami żołądkowymi powodują halucynacje, suchość śluzówek, szybką pracę serca. Inne objawy to ślinotok, zwężenie źrenic i zwolnienie pracy serca. Dolegliwości zależą nie tylko od gatunku spożytego grzyba, ale także od ilości.

Po jakim czasie występują objawy zatrucia grzybami?
Wszystko zależy od rodzaju zjedzonych grzybów i ich ilości. Zatrucie borowikiem szatańskim lub olszówką daje objawy w postaci nudności, wymiotów, bólów głowy i brzucha po ok. 3-5 godzin po zjedzeniu. Symptomy zatrucia śmiertelnie groźnym muchomorem sromotnikowym mogą się pojawić nawet po kilkunastu godzinach. Trwają one 1-2 dni, a kolejnym objawem jest żółtaczka, która jest spowodowana uszkodzeniem wątroby. Z powodu późnych objaw, zatrucia sromotnikami często kończą się śmiercią. Natomiast zatrucie zasłonakiem rudym, który zawiera toksynę uszkadzającą nerki, daje o sobie znać dopiero po 14 dniach.

Grzyby trujące i niejadalne

Na te grzyby trzeba uważać - są one trujące:

  • Muchomor zielonawy sromotnikowy
  • Muchomor plamisty
  • Muchomor czerwony
  • Borowik szatański
  • Mleczaj wełnianka
  • Piestrzenica kasztanowata
  • Zasłonak rudawy
  • Muchomor jadowity
  • Strzępiak ceglasty
  • Lisówka pomarańczowa

Zatrucie grzybami - pierwsza pomoc

Jeśli zauważyłeś jakieś objawy zatrucia grzybami - należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Przede wszystkim należy natychmiast sprowokować wymioty. Do lekarza powinny się zgłosić także osoby, które jadły te same grzyby a nie mają objaw zatrucia - reakcja na niektóre trujące grzyby pojawia się dopiero po kilku dniach. Jeśli wymiotowałeś tuż po zjedzeniu, weź do lekarza zabezpieczoną próbkę wymiocin. Najlepiej byłoby dać lekarzowi do analizy resztki potrawy, która zaszkodziła. Poinformuj lekarza także o tym, ile potrawy zjadłeś, w jaki sposób grzyby były przygotowane oraz po jakim czasie wystąpiły objawy, skąd pochodziły grzyby - były kupione czy zbierane. Sposób naszego leczenia zależy o tego, jakimi grzybem się zatruliśmy.

Jak rozpoznać grzyby?
Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz doświadczenia, nie można iść nie znając różnicy między trującymi a jadalnymi grzybami. Pomóc nam w tym mogą: grzyboznawcy, którzy posiadają uprawnienia do oceny grzybów świeżych i suszonych czy też klasyfikatorzy grzybów - posiadają uprawnienia do oceny wyłącznie grzybów świeżych. Warto zajrzeć do podręcznych pomocników:
- Atlas grzybów - zawierający informacje o grzybach, miejscach ich występowania oraz zdjęcia przedstawiające poszczególne gatunki.
- Aplikacje mobilne - ułatwiające identyfikację grzybów za pośrednictwem smartfona, dostępne w postaci mobilnych atlasów grzybów lub identyfikujące grzyby na podstawie zrobionego zdjęcia.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto