Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrucie tlenkiem węgla pod Warszawą. Ewakuowano pracowników zakładu przemysłowego w Nowym Dworze Mazowieckim

PAP
PAP
Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
PPG / zdjęcie ilustracyjne
Ewakuacja zakładu przemysłowego w Nowym Dworze Mazowieckim. Jak przekazał mł. kpt. Andrzej Kordek z nowodworskiej straży pożarnej, jedna z kobiet źle się poczuła i pojechała do szpitala. Do zakładu przyjechała straż pożarna, której czujniki wykryły we wnętrzach tlenek węgla. Szczegóły poniżej.

Na miejscu pracują strażacy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Jedna z osób źle się poczuła, udzielono jej pomocy na miejscu, jednak i tak pojechała do szpitala na dalsze badania.

Nasze czujniki wykryły obecność tlenku węgla. Teraz wnętrza są oddymiane - przekazał mł. kpt. Andrzej Kordek z nowodworskiej straży pożarnej.

Tlenek węgla. O czym należy pamiętać?

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

Z informacji straży pożarnej wynika, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Jak wskazują strażacy, wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Aby uniknąć zaczadzenia, należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać, przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe.

Od 1 października Państwowa Straż Pożarna odnotowała 44 zgony z powodu zatrucia czadem.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto