Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawody ostrego koła pod Pałacem

Redakcja
Fot. Jose Andres Solorzano
W sobotę warszawiacy spacerujący przed Pałacem Kultury staną się świadkami niecodziennego widowiska. Przedstawiciele środowiska tzw. ostrego koła zmagać się będą na najmniejszym welodromie świata.

Każdy może wystartować
Będzie to wyjątkowy pokaz umiejętności i zdolności jazdy na rowerze - zawodnicy będą musieli się wykazać niesamowitą koncentracją w walce o utrzymanie równowagi i proporcji pomiędzy siłą odśrodkową, szybkością jazdy i obraniem optymalnego toru jazdy. Udział w zawodach jest darmowy, dla każdego, kto ukończył 14 lat i posiada rower z ostrym kołem. Formularz rejestracyjny jest dostępny na:

www.redbull.pl

Red Bull Mini Drome to zawody rowerowe na najmniejszym welodromie świata, o długości okrążenia 25 m, przy szerokości pasa jazdy 1,8 m i zajmującym ogólną powierzchnię 7 x 14 m. Podczas eliminacji zawodnicy ścigają się pojedynczo, na dystansie 10 okrążeń. Uczestnicy z najlepszymi czasami przechodzą do finału, a będzie nim wyścig na dochodzenie w systemie pucharowym. W praktyce oznacza to po dwóch zawodników na torze, startujących po jego przeciwnych stronach. Jeśli jednemu z kolarzy uda się dogonić drugiego, jest on uznawany za zwycięzcę. Jeśli tak się nie stanie, zwycięzcą jest ten, który jako pierwszy przejedzie cały dystans.

Rekordzista świata Chris Akrigg z Yorkshire na wykonanie 10 pełnych okrążeń potrzebuje niewiele ponad 35 sekund, a osiągane przez niego prędkości dochodzą nawet do 32 km na godzinę! Kluczem do sukcesu jest opanowanie równowagi zaraz po starcie, jak również wypracowanie odpowiednich proporcji pomiędzy siłą odśrodkową, szybkością jazdy i obraniem optymalnego toru jazdy. Mimo to przy tak ciasnych zakrętach jest to bardzo trudna sztuka, która doprowadziła do wypadnięcia z toru już niejednego śmiałka.

Konkurencja bardzo ostra
Warszawskie kwalifikacje zaczną się o godzinie 14, a początek finałów planowany jest na godzinę 17. Dotychczas chęć udziału zgłosiło 48 zawodników z całej Polski, m.in.: z Olsztyna, Krakowa, Gorzowa Wlkp., Katowic i Warszawy.
Modę na ostre koło, czyli Fixed Gear, zapoczątkował świat nowojorskich kurierów rowerowych, którzy od początku lat 80. poruszają się szybko na jezdni pomiędzy samochodami.

Subkultura ostrego koła
W ostatnich 30 latach rowery przeszły ewolucję, podobnie jak ich użytkownicy, którzy stali się zamkniętą grupą, faworyzującą oryginalne rozwiązania techniczne. Charakterystyczny styl i sposób bycia spowodowały w końcu powstanie bardzo ciekawej wielkomiejskiej subkultury, używającej swoich pozbawionych wszelkich możliwych gadżetów rowerów. Warto jej przedstawicieli podziwiać przed Pałacem.

Czytaj także:
*W weekend odbył się turniej dzieci Adidas Football Challange. Młodzież odwiedził Lukas Podolski
*Impreza motorowodna "Eskapader&Yamaha Marine Show" już wkrótce w Płocku

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto