Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia lotnicze pokażą, kto używa "kopciucha". Powstanie lista budynków, które są źródłem zanieczyszczeń powietrza

Redakcja
UM Warszawa
Smog, Warszawa. W ostatnich dniach wskaźniki smogu zaświeciły się na czerwono. Tymczasem miasto planuje wykorzystać zdjęcia lotnicze do lokalizacji potencjalnych "kopciuchów". Szczegóły w tekście poniżej.

Smog w Warszawie

W ostatnich dniach wskaźniki smogu zaświeciły się na czerwono. Taką sytuację odnotowano m.in. 29 marca o godz. 9 rano przy ul. Kondratowicza. Czytniki PM 2,5 wskazały aż 612 proc. normy. Z kolei przy al. Niepodległości wynik to 404 proc., czyli cztery razy więcej niż określają normy. To skutek bezwietrznej pogody, porządków w ogródkach działkowych, spalania śmieci zaległych przez zimę, spalin samochodowych, unosu wtórnego, palenia w kominkach oraz zwiększonego użycia "kopciuchów" i pieców niskiej jakości. - Zachęcamy wszystkich, którzy ogrzewają się węglem do wymiany pieców z miejską dotacją nawet do 100% kosztów - po raz kolejny informuje stołeczny ratusz. I wyjaśnia, jak można załatwić sprawy bez wychodzenia z domu.

ZOBACZ TEŻ: Warszawa jak po apokalipsie. Smog nas dusi, koronawirus trzyma w domach. Niebezpieczne połączenie

Warszawa jak po apokalipsie. Smog nas dusi, koronawirus trzy...

Zdjęcia lotnicze ujawnią "kopciuchy"

Tymczasem, jak informuje portal Transport-Publiczny.pl, Warszawa przygotowuje spis budynków pod kątem emisji zanieczyszczeń powietrza. Jednym z etapów projektu jest m.in. wykonanie zdjęć lotniczych miasta, a następnie analiza ich i typowanie budynków wymagających kontroli osób prowadzących badanie. - Będziemy identyfikować te budynki na podstawie kominów i zanieczyszczeń na nich - powiedział Jacek Kisiel, zastępca dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Informacja ta została przekazana podczas Kongresu Czystego Powietrza, który odbył się 26 lutego 2020 roku stolicy. Wówczas zapowiadano, że projekt ruszy w kwietniu lub maju. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa, działania zostaną wprowadzone w późniejszym terminie.

Coraz więcej wniosków o dotacje

Pomimo trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej pracuje pełną parą. Wszystkie sprawy można załatwić m.in. drogą elektroniczną. Jak informuje miasto, coraz więcej ludzi wnioskuje o dofinansowanie na wymianę starego pieca. W styczniu złożono 110 wniosków. W lutym 131 wniosków, a w marcu (do 23 marca) już 145 wniosków. - Warto zainwestować trochę czasu, pamiętajcie że w następnych latach kwoty dopłat będą malały - zachęca miasto.

Wniosek można przesłać do miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (BOPiPK) na trzy sposoby:

  • mailowo - wypełniony formularz należy zeskanować i przesłać na adres [email protected],
  • telefonicznie - zadzwoń na numer 22 325 96 06. Dyżurujący specjaliści w godz. 8.00-16.00 odpowiedzą na pytania i wypełnią papierowy wniosek na podstawie danych, które zostaną podyktowane. Wniosek będzie można uzupełnić i podpisać w późniejszym terminie,
  • korespondencyjnie - można przesłać wypełniony wniosek w wersji papierowej na adres: Urząd m.st. Warszawa, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto