Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia Warszawy z lat 50. i 60. Stolica na fotografiach Tadeusza Rolkego na wystawie w DSH

Redakcja
Robotnik w Hucie Warszawa, 1960
Robotnik w Hucie Warszawa, 1960 Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta
Ponad 150 zdjęć stolicy autorstwa Tadeusza Rolkego głównie z lat 50. i 60. można od 21 marca oglądać na wystawie w Domu Spotkań z Historią. Na fotografiach uchwycone zostały m.in. powojenne ruiny, nowo wybudowany Pałac Kultury, fotografie modowe i artystów takich jak Zbigniew Cybulski. Szczegóły w artykule poniżej.

"Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie"

"Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie" to wystawa, na której zostaną pokazane zdjęcia jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, współtwórcy powojennego fotoreportażu w Polsce i warszawiaka, który od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem. To pierwsza tak duża prezentacja warszawskich fotografii Tadeusza Rolke. Kuratorki wystawy, Anna Brzezińska i Małgorzata Purzyńska, wspólnie z autorem wybrały z jego bogatego archiwum ponad sto pięćdziesiąt zdjęć.

- Pomysł przygotowania wystawy jest związany z moją książką poświęconą Tadeuszowi Rolkemu. Artysta był moim profesorem w Laboratorium Reportażu i zdecydował, że napiszę o nim książkę. Tak powstał taki wywiad-rzeka, który się ukazał w 2016 roku - wyjaśniła Małgorzata Purzyńska, jedna z kuratorek wystawy "Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie".

W tym roku przypadają 90. urodziny Tadeusza Rolkego, więc Dom Spotkań z Historią postanowił zaprezentować jego warszawskie fotografie z tej okazji.

A dokładniej dzwonnica Kościoła św. Anny to idealne miejsce do uchwycenia zdjęć stolicy z góry. Pod warunkiem, że pokonacie wcześniej 150 kamiennych schodków. 

Godziny otwarcia Tarasu Widokowego:
Od maja do października:
Pon.- Pt. 10-21
Sob.-Niedz. 11-22
Od października do maja:
Pon.-Pt. 10-18
Sob.-Niedz. 11-18
Otwarcie tarasu widokowego jest uzależnione od warunków atmosferycznych (podczas opadów deszczu i śniegu taras jest nieczynny) a godzina zamknięcia tarasu jest umowna - zależy od zainteresowania gości.

Wstęp tutaj kosztuje 4 zł za bilet ulgowy i 5 zł za normalny.

Czytaj też: Najpiękniejsze budynki w Warszawie. Dziesięć miejsc, które nas urzekły [PRZEGLĄD]

Gdzie robić zdjęcia w Warszawie? Oto 10 najlepszych miejsc d...

Ekspozycja - jakie fotografie zobaczymy na wystawie?

Zdjęcia, które zostaną zaprezentowane na wystawie, to przede wszystkim fotografie Tadeusza Rolke z początków jego kariery, z okresu, gdy w latach. 50. i 60. współpracował z pismami „Stolica”, „Polska”, „Ty i Ja” oraz „Przekrój”. Czarno-białe fotografie o walorach poznawczych i artystycznych, zdjęcia reporterskie, portrety znanych osób (m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Ewy Demarczyk, Kaliny Jędrusik, Tadeusza Kantora, Tadeusza Konwickiego, Aliny Szapocznikow, Małgorzata Braunek) oraz fotografie modowe. Na wystawie zaprezentowane zostaną również wybrane kolorowe zdjęcia z późniejszych lat.

Ekspozycję uzupełniają nagrania z autorem opowiadającym o swoich zdjęciach i wspomnieniach związanych ze stolicą. Będzie można także zobaczyć jego pierwszy aparat – Zeiss Ikon Baby Box Tengor oraz oryginalne numery tygodnika „Stolica”, dla którego zrealizował wiele materiałów – reportaże, fotoeseje i zdjęcia okładkowe.

Rolke
Sesja zdjęciowa na dachu budynku przy placu Dąbrowskiego, 2014
Fot. Włodzimierz Pawłow

Fotografia pasją już od małego

Rolke zaczął fotografować jako dziecko w latach 40. XX wieku. Kupił pierwszy aparat w 1944 r. i wtedy zrobił swoje pierwsze zdjęcia Warszawy. Najpierw były to portrety bliskich, potem wyszedł na ulice. To były takie pierwsze, dziecinne jeszcze fotografie aparatem Zeiss Ikon Baby Box Tengor, który nie miał jeszcze możliwości jakichkolwiek regulacji czasu, naświetlania, przysłony czy odległości.

Fotograf brał udział w Powstaniu Warszawskim, później został wywieziony do Niemiec na roboty. Jego matce na szczęście udało się uratować aparat, jego pierwsze zdjęcia, trochę fotografii rodzinnych i pamiętnik swojego dziadka. A wszystko dosłownie w jednej walizce. I kiedy Rolke wrócił do Warszawy, powrócił także do fotografowania. Uwieczniał to, co zostało z miasta, głównie Śródmieście, fotografował mamę na tle ruin, gdzie był ich dom, także budowę trasy W-Z, wspiął się na Prudential i z niego zrobił zdjęcie panoramy miasta, fotografował ruiny getta.

Rolke
Robotnik w Hucie Warszawa, 1960
Fot. Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta

Więzienie

Po wojnie Rolke studiował historię sztuki. W 1952 r. został aresztowany w jednej ze spraw, które wytaczano w tym czasie młodzieży związanej z harcerstwem. Został posądzony o to, że należał do ruchu uniwersalistycznego i chciał siłą obalić ustrój PRL. Sąd wojskowy na Koszykowej skazał go na siedem lat więzienia. Dziewięć miesięcy przesiedział w areszcie śledczym na Ratuszowej tzw. Toledo, a później w Barczewie i w Iławie. Został warunkowo zwolniony po dwóch latach. Nie mógł wrócić na studia, został więc robotnikiem w Polskich Zakładach Optycznych na Grochowie.

Na szczęście była tam ciemnia, dzięki czemu wrócił do fotografowania, poczuł, że to jest jednak jego powołanie, obserwował fotografów i marzył o tej pracy. Jego pierwsze zdjęcia ukazały się w „Świecie Młodych” w 1955 r., a później udało mu się dostać do pisma „Stolica”. Jego brat był architektem i miał kontakty w tym środowisku, więc Tadeusz robił tematy związane z odbudową Warszawy i to też zwróciło uwagę naczelnego, który go przyjął - zaznaczyła Purzyńska.

To jeden z najszybciej wybudowanych budynków tej wielkości w Warszawie – budowę Dworca Centralnego w Warszawie rozpoczęto w 1972 r., a zakończono 5 grudnia 1975, specjalnie po to, aby zdążyć przed wizytą ówczesnego sekretarza KPZR Leonida Breżniewa. Według oficjalnej wersji Centralny był „najnowocześniejszym dworcem w Europie” – i chociaż to nie do końca prawda, na pewno stanowił pierwsze miejsce w Polsce, wyposażone w pełną klimatyzację oraz automatyczne otwieranie drzwi. Co ciekawe, salon VIP, który został otwarty specjalnie z okazji przyjazdu do Warszawy Breżniewa, w 2007 r. przekształcono w zamkniętą poczekalnię.

Po remoncie budynku zakończonym w 2012 r. dworzec został uznany przez tak polskich, jak i światowych architektów za przykład architektury modernistycznej o szczególnych walorach. W 2015 r. przeszedł również modernizację hali głównej, którą wzbogacono o antresole i nowe lokale komercyjne. Tuż obok Centralnego powstał w 2007 r. kompleks Złote Tarasy, którego najwyższa część góruje nad budynkiem dworca – centrum handlowe odwiedzają przyjezdni z całego świata, więc w ciągu dnia jest ono prawdziwym dowodem na międzynarodowość tak Warszawy, jak i Dworca Centralnego.

--
ZDJĘCIA:
*Na dole: Dworzec Centralny w Warszawie (1977–1978). Autor: Siemaszko Zbyszko. Wykorzystane materiały pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. www.nac.gov.pl.
Na górze: Dworzec Centralny w Warszawie, fot. PKP S.A.

Warszawa kiedyś i dziś. Spektakularne zmiany porównaliśmy na...

Zdjęcia modowe

Na ekspozycji znajdą się także zdjęcia modowe Tadeusza Rolkego. Współpraca fotografa z Modą Polską zaczęła się w 1960 roku.

- Pierwszą sesję zrobił w Muzeum Literatury. Współpracował też z Barbarą Hoff i dla niej robił zdjęcia do "Przekroju". Jego ulubioną modelką była Lucyna Witkowska, Lucy, która była też zresztą jego dziewczyną. Pokażemy też jego najbardziej znaną fotografię "Matylda i Eustachy", wykonaną na ówczesnej ulicy Rutkowskiego (obecnie Chmielna) koło kina Atlantic. Znaleźli się na niej jego przyjaciel, fotograf Eustachy Kossakowski i dziewczyna Rolkego Joanna Matylda Fiszer oraz skuter - opowiadała kuratorka.

Wyjaśniła, że jest to ikoniczne zdjęcie Tadeusza Rolkego będące symbolem lat 60. - Oni we dwóch pojechali na Śląsk i kupili sobie te skutery w sklepie dla górników. Ponieważ górnicy nie chcieli jeździć skuterami lambretta, a chłopcy chcieli być modni - wskazała.

POLECAMY TEŻ:


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto