Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZDM usuwa nielegalne reklamy z warszawskich ulic. Tylko w styczniu przeprowadzono ponad 1000 kontroli

Redakcja
źródło: ZDM Warszawa
Zarząd Dróg Miejskich usuwa nielegalne reklamy z warszawskich ulic. Tylko w styczniu ZDM przeprowadził 1152 kontrole. Dzięki nim usunięto z warszawskiego krajobrazu 117 nielegalnych obiektów. Szczegóły w artykule poniżej.

NIELEGALNE REKLAMY WARSZAWA

W gronie usuniętych przez ZDM obiektów prym wiodą reklamy – było ich 80. A pozostałe „nielegalne obiekty”? Co w ogóle kryje się pod tym terminem? - Nielegalny obiekt to taki, który znajduję się w pasie drogi i nie posiada decyzji administracyjnej ZDM zezwalającej na zajęcie pasa. Jeżeli ktoś chce zamontować cokolwiek w pasie drogowym musi mieć zgodę na zajęcie pasa. Taką decyzję wydaję zarząd drogi. Zgodnie z ustawą za zajęcie pasa jest pobierana opłata. Jeżeli właściciel przedmiotu nie posiada decyzji ZDM wówczas mówimy o nielegalnym zajęciu pasa drogowego. Nielegalny obiekt to np. reklama, tzw. potykacze, kontenery, kioski, pawilony itd. - wyjaśnia nam Karolina Gałecka, rzecznik prasowy ZDM.

ZDM namierza takie nielegalne obiekty dzięki całodobowym kontrolom przeprowadzanym przez pracowników. Niezwykle cennym źródłem informacji o tego typu reklamach, kioskach czy kontenerach są sami warszawiacy, którzy mogą poinformować ZDM o jakimś nielegalnym obiekcie poprzez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji, strony internetowej lub telefonicznie.

Jak wygląda procedura, kiedy uda się już namierzyć taki nielegalny obiekt? - Każdorazowo wzywamy właścicieli do niezwłocznego usunięcia go. Z drugiej strony, zgodnie z przepisami pracownicy ZDM nie mogą niezwłocznie sami obiektów usunąć. Prawo nakazuje nam w pierwszej kolejności przeprowadzić postępowanie administracyjne, tj. ustalić kto jest właścicielem nielegalnego obiektu, jak długo stał obiekt, jaką powierzchnię zajmował itd. Po zakończeniu postępowania możemy obiekt usunąć i naliczyć karę finansową. Wahają się one od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W zależności od kategorii drogi na której stoi obiekt są w uchwale Rady m.st. Warszawy określone stawki za zajęcie mkw., dalej stawka jest mnożona razy mkw zajętej powierzchni, razy ilość dni, razy dziesięciokrotność stawki podstawowej. Zasada jest jedna, czy właściciel sam usunie nielegalny obiekt z pasa drogowego czy finalnie ZDM, zawsze wszczynamy postępowanie administracyjne, które zmierza do nałożenia kary finansowej – dodaje Gałecka.

NIELEGALNE OBIEKTY 2018

Jeśli porównany miniony miesiąc do stycznia w 2018 można zauważyć spadek liczy usuniętych obiektów. Jak to wyglądało w pozostałych miesiącach?

  • styczeń – 152 usunięte obiekty
  • luty – 102 usunięte obiekty
  • marzec – 132 usuniete obiekty
  • kwiecień – 126 usuniętych obiekty
  • maj- 64 usunięte obiekty
  • czerwiec – 108 usuniętych obiektów
  • lipiec – 169 usuniętych obiektów
  • sierpień – 161 usuniętych obiektów
  • wrzesień – 174 usunięte obiekty
  • październik – 442 usunięte obiekty
  • listopad – 238 usuniętych obiektów
  • grudzień – 105 usuniętych obiektów

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto