Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowie i uroda: jak pomóc bocianowi?

Redakcja
Wydaje się, że spłodzenie potomka to nic trudnego. Jednak niektóre pary muszą trochę pomóc bocianowi. Dr n. med. Piotr Micińsk przedstawia kilka łatwych sposobów na zwiększenie swojej płodności i prawdopodobieństwa zajścia w ciążę.

Primo – dieta

Od starożytności ludzie wierzą, że płodność zależy od diety. I mają rację. Współczesne badania naukowców z Harvard School of Public Health  potwierdzają, że spożywanie odpowiednich produktów ma wpływ na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Co w takim razie należy jeść, żeby zwiększyć swoją płodność? Przede wszystkim owoce zawierające dużą ilość witaminy C  i warzywa, ze szczególnym uwzględnieniem soczewicy i fasoli. Kobieta powinna też dostarczać swojemu organizmowi cynku, który zawarty jest m. in. w skorupiakach, orzechach, nasionach słonecznika i sezamu oraz witamin z grupy B, które znajdziemy w brązowym ryżu. Wskazane są też produkty mleczne, pełnotłuste sery, jogurty i mleko. Również mężczyźni powinni zwrócić uwagę na swoją dietę. Witamina C, kwas foliowy i cynk wspomagają produkcję spermy. Dlatego panom starającym się o dziecko zalecane są tłuste ryby, oleje, ostrygi, małże, czerwone mięso, rośliny strąkowe  i owoce. Jednak niektórzy radzą unikać produktów pochodzenia zwierzęcego, ze względu na obecne w nich hormony stosowane w hodowli bydła i drobiu. Działanie tych związków chemicznych może zaburzać gospodarkę hormonalną człowieka.

Odpowiednie odżywianie można wspomóc kuracją ziołową, choć od razu trzeba zwrócić uwagę, że  nie jest ona zalecana w przypadku jednoczesnego stosowania terapii hormonalnej i najlepiej ją skonsultować z lekarzem medycyny tradycyjne. I tak wiesiołek pomaga zwiększyć płodność poprzez poprawę jakości kobiecego śluzu. Z kolei liście malin przedłużają fazę zagnieżdżenia, co zwiększa prawdopodobieństwo na poprawny przebieg tego procesu, a pluskwica groniasta stymuluje pacę jajników. Mężczyznom natomiast zalecane jest spożywanie żenszenia koreańskiego, który podwyższa poziom testosteronu i pozytywnie wpływa na formowanie spermy.
Dostępne są również suplementy diety w tabletkach, które mają wzmagać płodność. Należą do nich np. femifertil, czy castaganus dla kobiet lub salfazin i androvit dla mężczyzn.

Można też alternatywnie

W celu zwiększenia płodności można też sięgnąć po medycynę alternatywną. Kobiety mogą stosować aromatyczne olejki w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, do momentu podjęcia prób prokreacyjnych. W celu regulacji gospodarki hormonalnej polecane są olejki z drzewa sandałowego, liścia fiołka i pachuli. Z kolei bazylia, rozmaryn, mirta, szałwia i tymianek pomagają w regulacji cyklu menstruacyjnego.

Również akupresura znajdzie zastosowanie przy zwiększaniu szans na spłodzenie potomka. Akupresura, zwana czasem refleksologią polega na uciskaniu i masowaniu odpowiednich miejsc na ciele. Pozwala ona nie tylko na zlikwidowanie stresu, który często negatywnie wpływa na płodność człowieka, ale również oddziałuje bezpośrednio na organy odpowiedzialne za funkcje rozrodcze. Na stopach i dłoniach odnajdziemy punkty, których pobudzenie pozytywnie wpływa na pracę jajników, jajowody, macicę a nawet wydzielanie hormonów płciowych.

Czego unikać?

Jednym z podstawowych kroków na drodze do zwiększenia płodności jest rzucenie palenia papierosów. Badania wskazują, że palenie wydłuża dwukrotnie czas starania o dziecko, a także zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej. Z kolei u panów może powodować problemy z erekcją oraz wpływać na obniżenie jakości spermy. Następnym krokiem jest ograniczenie spożycia alkoholu, który u kobiet zaburza cykle miesiączkowe, a u mężczyzn  może być przyczyną kłopotów  z ejakulacją.
Pary starające sie o dziecko powinny też zadbać o prawidłową masę ciała. Zarówno nadwaga jak i niedowaga mogą być powodem problemów z płodnością i to w przypadku obu partnerów. Jak się okazuje, w przypadku pań nieprawidłowe BMI może być przyczyną zaburzeń owulacji. Natomiast w przypadku panów masa ciała związana jest z jakością spermy. Okazało się, że zarówno mężczyźni z nadwagą jak i niedowagą mają niższe parametry nasienia od kolegów o prawidłowym BMI.

Panowie powinni również pamiętać, że przegrzanie i ucisk jąder również mają wpływ na jakość spermy. Dlatego należy unikać obcisłej bielizny ze sztucznych tkanin, sauny, gorących, kąpieli, długiej jazdy na rowerze, czy podgrzewanych foteli samochodowych. Lepiej też nie trzymać laptopa na kolanach, telefonów komórkowych w kieszeniach i nie narażać się na promieniowanie rentgenowskie.

Powyższe rady nie są gwarancją sukcesu. W przypadku gdy przyczyna problemów ze spłodzeniem dziecka jest poważniejsza, konieczne będzie leczenie pod okiem specjalistów. Jednak stosowanie się do wspomnianych wskazówek, czyli prowadzenie zdrowego trybu życia, niewiele kosztuje i na pewno nie zaszkodzi. A może zaowocować sukcesem.

Dr n. med. Piotr Miciński
Specjalista położnictwa, ginekologii i endokrynologii,
Centrum Leczenia Bezpłodności Novomedica
www.novomedica.pl

Serwis specjalny: Zdrowie i uroda z MM
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto