MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ZDROWIE - Najnowocześniejsza stacja dializ jest w Poznaniu

Danuta Pawlicka
Poznańska stacja dializ przygotowana jest na leczenie 120 pacjentów - FOT. WALDEMAR WYLEGALSKI
Poznańska stacja dializ przygotowana jest na leczenie 120 pacjentów - FOT. WALDEMAR WYLEGALSKI
Tylko pięć krajów Europy Zachodniej posiada taką stację dializ, jaka wczoraj oficjalnie została otwarta w Poznaniu. W naszym kraju jest ona na razie jedyną, w której pracuje najnowocześniejszy na świecie sprzęt do ...

Tylko pięć krajów Europy Zachodniej posiada taką stację dializ, jaka wczoraj oficjalnie została otwarta w Poznaniu. W naszym kraju jest ona na razie jedyną, w której pracuje najnowocześniejszy na świecie sprzęt do terapii nerkozastępczej.

Innowacyjna metoda w odróżnieniu od dotychczasowej standardowej hemodializy, z której korzystają wszystkie pozostałe ośrodki w kraju, wykonuje tak zwaną hemodiafiltrację „Online”. Aparat, jak żaden dotąd, potrafi bardzo dokładnie odfiltrować z krwi związki toksyczne. W ciągu czterech godzin trwania dializy urządzenie „obrabia” 12–27 litrów płynów, nie angażując przy tym lekarzy i pielęgniarek, ponieważ jego obsługa jest bardzo prosta (poprzez dotykowy ekran).

– Ta metoda jest najbardziej zbliżona do naturalnej filtracji, jaką wykonują nerki – podkreśla prof. Irena Pietrzak kierująca poznańskim ośrodkiem.

Dla chorych jest to prawdziwe zbawienie. Dzięki tej nowoczesnej dializie zmniejsza się m.in. niedokrwistość. Nie spada także drastycznie ciśnienie. Dodatkowo maleje o ponad 30 procent zagrożenie zaburzeń sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonów. Te wszystkie korzyści zwiększają również szanse chorych na przeszczep.

– Odkąd korzystam z tych urządzeń, po dializie nie myślę już o spadku ciśnienia, a kiedy wracam do domu, nie padam z nóg. Czuję się jak nowo narodzona i od razu mogę bez problemów pracować w ogródku – opowiada Maria Czosnowska, jedna z dializowanych pacjentek.

Klasyczna i powszechnie jeszcze stosowana metoda nie daje podobnego komfortu, a po każdej dializie chory jest wyczerpany i tak zmęczony, że potrzebuje kilku godzin, aby jego organizm wrócił do równowagi.

Centrum dializ znajduje się w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych przy Al. Solidarności w Poznaniu. POSUM zabiegał bowiem o tę wartą 6 milionów złotych inwestycję.

Do poniedziałku na dializy zarejestrowało się ponad 40 chorych. Ośrodek wyposażony w 12 urządzeń przygotowany jest na leczenie 120 osób. Na terenie stacji pracuje też poradnia nefrologiczna. Utworzony oddział szpitalny dla 5 osób stoi pusty, bo nie uzyskano kontraktu z NFZ.

– To ważne, aby zespół medyczny zajmujący się dializoterapią sprawował opiekę nad chorym w okresie wystąpienia powikłań – mówi prof. Irena Pietrzak. Dializy i poradnictwo są za to bezpłatne, gdyż kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia jauż podpisano.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto