Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Koszar Mokotowskich w rejestrze zabytków. W dwudziestoleciu stacjonowało tam Wojsko Polskie, a podczas II WŚ oddziały SS

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Rejestr zabytków wzbogacił się o nowy obiekt. Chodzi o zespół budowlany stanowiący część dawnych Koszar Mokotowskich. Podczas dwudziestolecia międzywojennego stacjonowały tam oddziały Wojska Polskiego, zaś w czasie II Wojny Światowej niemiecki Dywizjon Artylerii oraz wojska SS. Szczegóły w artykule poniżej.

Koszary Mokotowskie zabytkiem. Bogata historia obiektu

Zespół Koszar Mokotowskich powstawał w latach 1900-1904. Obiekt został wzniesiony na terenie Mokotowskiego Pola Wojennego, czyli poligonu służącego do ćwiczeń pułków kawaleryjskich.

Zabudowania wzniesiono na potrzeby Lejb-Gwardyjskiego Keksholmskiego Pułku Piechoty im. Cesarza Austriackiego, jednak w budynkach stacjonowały także Wołyński, Sankt-Petersburski i Litewski Lejb-Gwardyjski Pułk Piechoty - informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego na terenie Koszar Mokotowskich stacjonowały również oddziały Wojska Polskiego, a także siedziba Departamentu Lotnictwa Ministerstwa Spraw Wojskowych. Z kolei, gdy nadeszła II Wojna Światowa obiekty zostały przejęte przez niemiecki Dywizon Artylerii oraz żołnierzy SS.

W 1945 r. zespół koszar został zajęty przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W połowie lat pięćdziesiątych część zabudowań rozebrano w związku z budową gmachu rządowego zajmowanego obecnie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - dowiadujemy się z wpisu profesora Lewickiego.

Koszary Mokotowskie - wartość historyczna

Dlaczego konserwator podjął decyzję o wpisaniu obiektu do rejestru zabytków. Zdaniem prof. Lewickiego budynki te stanowią wysoką wartość historyczną. Koszary służą za przykład spójnej architektonicznie grupy obiektów wojskowych.- Na szczególną uwagę zasługuje bogata dekoracja obiektów przy ul. Rakowieckiej 2D i przy ul. Wiśniowej 56, z rozbudowanym gzymsem i boniowaniem pseudoryzalitów oraz oprawą otworów okiennych - wskazuje konserwator.

Co ciekawe, zdobienia można zaobserwować nawet na budynkach gospodarczych. W ich przypadku mamy do czynienia z dekoracjami w postaci niskiego cokołu, gzymsu schodkowego i ząbkowania. Dzięki temu zachowały one spójny charakter z całym założeniem.

Swego czasu Koszary Mokotowskie były niemal największym i najnowocześniejszym obiektem Twierdzy Warszawa. Obiekt posiadał własną sieć kanalizacyjną oraz zasilanie elektryczne. Zabudowa koszar stanowi istotne źródło na temat historii architektury militarnej okresu carskiego na ziemiach polskich.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto