Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zgruzowstanie Warszawy". Już niebawem zostanie otwarta nowa wystawa. Zobaczymy codzienność stolicy w latach 1945-1949

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
W Warszawie 30 marca zostanie otwarta wyjątkowa wystawa, która w nowym świetle pokaże proces powojennej odbudowy miasta. "Materialność gruzów stanowi punkt wyjścia do rozważań nad obiegiem surowców, przepływem idei, a także powstającymi relacjami społecznymi" – wyjaśnia Muzeum Warszawy.

Warszawa powstała z gruzów. W pierwszych latach po wojnie ludzie żyli wśród ruin, próbując odbudować miasto. Organizowane były rozbiórki, sprzątanie oraz zbieranie gruzów, które następnie były przerabiane w materiały, z których można było budować na nowo.

Wystawa "Zgruzowstanie" w Muzeum Warszawy

W Muzeum Warszawy 30 marca zostanie otworzona wystawa, która w nowym świetle pokaże proces powojennej odbudowy stolicy.

"Materialność gruzów stanowi punkt wyjścia do rozważań nad obiegiem surowców, przepływem idei, a także powstającymi relacjami społecznymi" – wyjaśnia Muzeum Warszawy.

"Zgruzowstanie Warszawy". Już niebawem zostanie otwarta nowa...

Wystawa "Zgruzowstanie" Warszawy 1945–1949 ukazuje unikalny materialny charakter miasta, które odradzało się wspólnym wysiłkiem. Prowadzi przez proces przemiany ruin w gruzy, a gruzów w materiały budowlane, z których warszawianki i warszawiacy tworzyli przyszłość swoją i powojennej Warszawy. Przy odgruzowywaniu, wyburzaniu ruin, odzyskiwaniu cegieł i żelaza, produkcji gruzobetonu budowały się relacje społeczne i realia ekonomiczne. To nowe spojrzenie na założycielski mit Warszawy i jedną z najbardziej fascynujących kart jej historii.

Warszawa i 22 mln m3 gruzu

Wystawa odpowie m.in. na pytanie co stało się z ok. 22 mln m3 gruzu, które po wojnie pokrywały niemal całą Warszawę.

W pierwszych latach odbudowy status gruzu uległ ewolucji. Początkowo traktowany był jako odpad, który należy usunąć i wywieźć, później jako surowiec, z którego można odzyskać lub wyprodukować nowe materiały budowlane. Jednak z czasem powojenne gruzy stawały symbolami przeszłości – ciężkiej, kolektywnej pracy oraz jasnej przyszłości Warszawy i całego kraju.

- Historia przewartościowania gruzów stanowi bezpośrednie odniesienie do współczesnej debaty o zrównoważonym budownictwie w dobie kryzysu klimatycznego, opartym na odzysku i recyklingu materiałów – zauważa kurator wystawy Adam Przywara. – Zasada 3R, czyli reduce, reuse, recycle była w ogromnej skali stosowana w powojennej Warszawie – dodaje.

Na ekspozycji będzie można znaleźć m.in. oryginalne gruzy i materiały odbudowy (kamień, ceramika, cegły, gruzobeton), fotografie, grafiki, malarstwo, dokumenty archiwalne, mapy i infografiki, a także materiały audiowizualne (kroniki filmowe i nagrania historii mówionej) oraz współczesne dzieła sztuki.

Wystawa prowadzi przez pierwsze cztery lata powojennej odbudowy stolicy. Artystyczne wizerunki ruin. Kuratorem ekspozycji jest Adam Przywara.

mat. prasowe

Przypomnijmy, że Muzeum Warszawy ma w planach wydanie książki pod redakcją Adama Przywary "Zgruzowstanie. Przeszłość i przyszłość ruin w architekturze miasta". Będzie to uzupełnienie tematów poruszanych na wystawie.

Muzeum Warszawy i program wydarzeń

Wystawie towarzyszył będzie bogaty program wydarzeń: oprowadzań autorskich, warsztatów, spacerów i wycieczek rowerowych, tydzień filmowy oraz dzień debat i wykładów. Na wystawie obok oryginalnych gruzów i materiałów odbudowy znalazły się prace między innymi Zofii Chomętowskiej, Jana Bułhaka, Alfreda Funkiewicza, Wojciecha Fangora, Antoniego Suchanka, a także współczesnych artystów i artystek: Moniki Sosnowskiej, Tymka Borowskiego czy Diany Lelonek. Dopełniają je dokumenty archiwalne, mapy, fragmenty kronik filmowych i wspomnień.

W każdą niedzielę o godz. 16.00 odbędą się oprowadzania. Kuratorskie z Adamem Przywarą: 2 kwietnia (tłumaczone na polski język migowy) i 6 sierpnia. Oprowadzania gościnne poprowadzą: Jarosław Trybuś (16 kwietnia), grupa projektowa CENTRALA – Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis (23 kwietnia), Sylwia Chutnik (14 maja), Petro Vladimirov (oprowadzanie po ukraińsku, 21 maja), Grzegorz Mika (28 maja), Agnieszka Szewczyk (4 czerwca) oraz fundacja BRDA – Zofia Jaworowska i Petro Vladimirov (18 czerwca).

Muzeum informuje, że dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu przygotowane zostaną treści w języku prostym i przewodnik po wystawie. Powstaną tyflografiki wybranych obiektów wraz z audiodeskrypcjami oraz teksty w druku powiększonym i alfabecie Braille'a.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto