Zazielenianie przestrzeni w Warszawie. Zmiany na stołecznych podwórkach
Czy miejskie podwórka mogą być pełne roślinności a nie betonu? Tak, co z powodzeniem udowadniają stołeczne dzielnice. W 2022 roku na Woli udało się przeprowadzić taką metamorfozę na 7 podwórkach, a w Śródmieściu na 12. W tej drugiej dzielnicy w latach 2018-2023 rozbetonowanych będzie w sumie 37 podwórek. Dwie takie lokalizacje - jedną przed, a drugą po zielonej metamorfozie - odwiedził prezydent Rafał Trzaskowski.
Jesteśmy na Muranowie, na podwórku przy ul. Miłej. Ono jest jeszcze zabetonowane, ale to się zmieni w ciągu najbliższych miesięcy. Postawione zostaną rabatki, zasadzone róże, hortensje oraz 11 nowych drzew. A na skwerze Kuczerów, dosłownie kilkaset metrów dalej, udało się rozbetonować podwórko. Są drzewa, rabatki z różami. Jest zupełnie inaczej, zielono. Na tym nam zależy i dlatego będziemy kontynuować proces rozbetonowania podwórek - powiedział Rafał Trzaskowski.

Rośliny zastępują beton w centrum Warszawy
Zielone zmiany widać też w centrum np. na rondzie Dmowskiego.
Dzięki inwestycji zrealizowanej przez Zarząd Dróg Miejskich w ramach programu Nowe Centrum Warszawy na samym rondzie i wokół niego pojawiło się kilkanaście gatunków krzewów, bylin i innych roślin. Tym samym 2/3 hektara betonu i asfaltu zmieniło się w zieloną, biologicznie czynną powierzchnię - przekazał stołeczny ratusz.
Wkrótce zmiany widoczne będą przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie powstać ma tzw. plac Centralny. Pojawi się tam ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów i trawniki o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule poniżej:
Zieleń w budżecie obywatelskim
Miejscy ogrodnicy rozbetonowują przestrzeń także w ramach mniejszych projektów z budżetu obywatelskiego. W ostatnich latach takie metamorfozy miejska jednostka przeprowadziła m.in. na Pradze-Północ (ul. Targowa i okolice pl. Hallera), Pradze-Południe (ul. Grochowska i Podskarbińska) czy Ursynowie (m.in. aleja KEN, ul. Belgradzka, ul. Puławska).
Jak zaznaczyli stołeczni urzędnicy, mieszkańcy stolicy coraz mocniej cenią sobie zieleń. Świadczą o tym kolejne edycje budżetu obywatelskiego - w ostatnich latach najczęściej zgłaszane i wybierane są właśnie projekty związane z roślinnością, ekologią i środowiskiem
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?