Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zieleń zamiast betonu w Warszawie. Miasto zmienia betonowe i asfaltowe podwórka w miejsca pełne roślinności

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Podwórko przy ul. Anielewicza przed rozbetonowaniem oraz po metamorfozie
Podwórko przy ul. Anielewicza przed rozbetonowaniem oraz po metamorfozie ZGN Śródmieście
Warszawa chce zastępować betonowe i asfaltowe powierzchnie roślinnością. Działania te już trwają - tylko w ubiegłym roku w stolicy rozbetonowano niemal 39 tys. metrów kwadratowych m.in. na Woli udało się przeprowadzić zieloną metamorfozę na 7 podwórkach, a w Śródmieściu na 12. Szczegóły poniżej.

Zazielenianie przestrzeni w Warszawie. Zmiany na stołecznych podwórkach

Czy miejskie podwórka mogą być pełne roślinności a nie betonu? Tak, co z powodzeniem udowadniają stołeczne dzielnice. W 2022 roku na Woli udało się przeprowadzić taką metamorfozę na 7 podwórkach, a w Śródmieściu na 12. W tej drugiej dzielnicy w latach 2018-2023 rozbetonowanych będzie w sumie 37 podwórek. Dwie takie lokalizacje - jedną przed, a drugą po zielonej metamorfozie - odwiedził prezydent Rafał Trzaskowski.

Jesteśmy na Muranowie, na podwórku przy ul. Miłej. Ono jest jeszcze zabetonowane, ale to się zmieni w ciągu najbliższych miesięcy. Postawione zostaną rabatki, zasadzone róże, hortensje oraz 11 nowych drzew. A na skwerze Kuczerów, dosłownie kilkaset metrów dalej, udało się rozbetonować podwórko. Są drzewa, rabatki z różami. Jest zupełnie inaczej, zielono. Na tym nam zależy i dlatego będziemy kontynuować proces rozbetonowania podwórek - powiedział Rafał Trzaskowski.

Podwórko przy ul. Mokotowskiej przed i po rozbetonowaniu
Podwórko przy ul. Mokotowskiej przed i po rozbetonowaniuZGN Śródmieście

Rośliny zastępują beton w centrum Warszawy

Zielone zmiany widać też w centrum np. na rondzie Dmowskiego.

Dzięki inwestycji zrealizowanej przez Zarząd Dróg Miejskich w ramach programu Nowe Centrum Warszawy na samym rondzie i wokół niego pojawiło się kilkanaście gatunków krzewów, bylin i innych roślin. Tym samym 2/3 hektara betonu i asfaltu zmieniło się w zieloną, biologicznie czynną powierzchnię - przekazał stołeczny ratusz.

Wkrótce zmiany widoczne będą przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie powstać ma tzw. plac Centralny. Pojawi się tam ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów i trawniki o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule poniżej:

Zieleń w budżecie obywatelskim

Miejscy ogrodnicy rozbetonowują przestrzeń także w ramach mniejszych projektów z budżetu obywatelskiego. W ostatnich latach takie metamorfozy miejska jednostka przeprowadziła m.in. na Pradze-Północ (ul. Targowa i okolice pl. Hallera), Pradze-Południe (ul. Grochowska i Podskarbińska) czy Ursynowie (m.in. aleja KEN, ul. Belgradzka, ul. Puławska).

Jak zaznaczyli stołeczni urzędnicy, mieszkańcy stolicy coraz mocniej cenią sobie zieleń. Świadczą o tym kolejne edycje budżetu obywatelskiego - w ostatnich latach najczęściej zgłaszane i wybierane są właśnie projekty związane z roślinnością, ekologią i środowiskiem

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto