Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żłobek w Wesołej otwarty na naturę. W środku przeszklone sale, muzyczna ścieżka i świetliki w dachu

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Żłobek w Wesołej to niewątpliwie jedna z ciekawszych inwestycji, jaka niedawno pojawiła się w stolicy. Architekci zastosowali tam kilka nietypowych rozwiązań, m.in. przeszklone sale zabaw, świetliki w dachach, muzyczną ścieżkę czy myjnie do zabawy wodą. Szczegóły w tekście poniżej.

Żłobek wśród sosen

Zadaszone tarasy, zielony ogród, przeszklone sale z widokiem na naturę, świetliki w dachu, muzyczna ścieżka z cymbałami i bębnami, a także myjnia z wodą do zabawy - tak w skrócie wygląda nowy żłobek nr 67 w Wesołej. Kameralny budynek przy ul. Antoniego Pankracego Łaguny 1 został zaprojektowany przez warszawską pracownię xystudio. - To przykład zrównoważonego projektowania łączącego w sobie dwa zupełnie odmienne nurty, z którymi spotykamy się na co dzień. Nurty, w których głównym odbiorcą jest dziecko (placówki prywatne) lub opiekun (placówki publiczne)- mówią architekci Filip Domaszczyński, Marta Nowosielska, Dorota Sibińska.

ZOBACZ, jak wygląda żłobek w Wesołej

Żłobek w Wesołej otwarty na naturę. W środku przeszklone sal...

Sale z widokiem na naturę

- Przekonaliśmy gminę do rozwiązań popularnych w placówkach prywatnych,
takich jak wspólne łazienki dostępne z sal i zaplecze kateringowe
- mówią architekci z xystudio. To wszystko po to, aby na małej przestrzeni zmieścić 3 pełnowymiarowe sale dal dzieci. Pomieszczenia są w pełni przeszklone. Dzięki czemu dzieci mogą swobodnie obserwować przyrodę. Co więcej, architekci zaproponowali, aby w budynku zastosować drewniane materiały. - Okładziny zewnętrzne wchodzą do sal, zacierając granicę między salą a
ogrodem
- opisuje warszawskie studio. W dachu zamontowano także specjalne świetliki, które wpuszczają do pomieszczeń naturalne światło.

Magiczne sosny

Niewątpliwym atutem tego miejsca są drzewa - strzeliste, stare sosny. Architektom zależało, żeby zachować ich jak najwięcej, ponieważ dają cień, a cień to bezpieczna zabawa na świeżym powietrzu. Teren między drzewami został przeznaczony na plac zabaw. Ma on specjalną nawierzchnię z atestami bezpieczeństwa. Co ciekawe, wzdłuż budynku utworzono nietypowe rozwiązanie, które ma pomóc nauczycielom w opiece nad maluchami. To „muzyczna ścieżka” z cymbałami i bębnami. - Wyprowadzenie 25 maluchów nie jest łatwe, to rozwiązanie sprawia, że przejście tą trasą jest o wiele bardziej ciekawe. W końcu fajnie jest walnąć w największy bęben - mówią architekci. Kolejna nowość to myjnia w ogrodzie. Można tam umyć ręce lub nabrać wody do zabawy.

POLECAMY TEŻ:


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto