Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Bolesław Biega. Jeden z najsłynniejszych powstańców. Zdjęcie z jego ślubu to ikona warszawskiego zrywu

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Eugeniusz Lokajski „Brok” / ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego
W wieku 100 lat w Stanach Zjednoczonych zmarł Bolesław Biega. Jeden z najsłynniejszych powstańców warszawskich. Zasłynął wraz ze swoją żoną - Alicją - ze względu na zdjęcie ślubne wykonane podczas Powstania Warszawskiego. Ich ślub stał się stał się symbolem miłości, która potrafi przezwyciężyć wszystko - wspomina Bolesława Muzeum Powstania Warszawskiego.

Bolesław Biega był dowódcą kompanii w batalionie "Kiliński". 1 sierpnia w natarciu na Pocztę Główną został ranny w rękę. Słynny ślub został zarejestrowany na powstańczej kronice filmowej.13 sierpnia 1944 roku zawarł związek małżeński z Alicją z domu Treutler - sanitariuszką batalionu "Kiliński". Jak czytamy na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego przed wybuchem powstania mieszkał na Mokotowie - na ulicy Łowickiej. W Armii Krajowej walczył w batalionie "Kiliński". Następnie od 10 września 1944 roku był dowódcą kompanii "Szare Szeregi".

Zmarł Bolesław Biega. Jeden z najsłynniejszych powstańców. Z...

Pseudonim podawany w dokumentach Armii Krajowej z 1944 roku - "Pałąk", jednak w niektórych opracowaniach figuruje także jako Bolesław Biega „Pająk”. Po wojnie zdecydował się na wyjazd z Polski do USA, gdzie zaczął używać imienia i nazwiska Bill Biega. W 2021 roku duży reportaż i rozmowę z Bolesławem przeprowadziła Marianna Fijewska. Poruszył tam wątek przenosin do USA. Początkowo trafił, jako pacjent, do stalagu w Mühlberg. Tam mieścił się szpital dla jeńców. W niewoli są bardzo krótko. Ze szpitala uciekają zaraz po tym, jak ostatni niemieccy strażnicy opuszczają go w obawie przed przyjściem sowietów.

Ślub Bolesława i Alicji Biega
Fot. Eugeniusz Lokajski/Muzeum Powstania Warszawskiego - kolorowanie Mikołaj Kaczmarek

Trafił na zachodzie do armii amerykańskiej. Przez kilka lat pomagał w Niemczech przy odszukiwaniu i ewakuowaniu Polaków do ojczyzny. Nie zdecydowali się jednak na powrót do kraju i przenieśli się w 1950 roku na USA. Tam Bolesław Biega zostaje uznanym biznesmenem i inżynierem. Z Alicją małżeństwem byli przez 75 lat. Jego żona zmarła w 2019 roku.

Z poznaną w 1939 roku i też walczącą w Powstaniu - 16-letnią sanitariuszką "Lilly" brał ślub z ręką na temblaku. Zamiast obrączek mieli kółka od firanki. - Gdy ojciec dowiedział się o ślubie, uznał, że zwariowałem. Pytał, z czego będziemy żyć. A ja powiedziałem, że przecież jutro może w ogóle nie będziemy żyć... - czytamy na stronie fundacji Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich. Powstaniec kilkukrotnie przyjeżdżał też na obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego już po zmianie ustroju.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto