Zmarł Bolesław Biega. Jeden z najsłynniejszych powstańców. Zdjęcie z jego ślubu to ikona warszawskiego zrywu

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Eugeniusz Lokajski „Brok” / ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego
W wieku 100 lat w Stanach Zjednoczonych zmarł Bolesław Biega. Jeden z najsłynniejszych powstańców warszawskich. Zasłynął wraz ze swoją żoną - Alicją - ze względu na zdjęcie ślubne wykonane podczas Powstania Warszawskiego. Ich ślub stał się stał się symbolem miłości, która potrafi przezwyciężyć wszystko - wspomina Bolesława Muzeum Powstania Warszawskiego.

Bolesław Biega był dowódcą kompanii w batalionie "Kiliński". 1 sierpnia w natarciu na Pocztę Główną został ranny w rękę. Słynny ślub został zarejestrowany na powstańczej kronice filmowej.13 sierpnia 1944 roku zawarł związek małżeński z Alicją z domu Treutler - sanitariuszką batalionu "Kiliński". Jak czytamy na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego przed wybuchem powstania mieszkał na Mokotowie - na ulicy Łowickiej. W Armii Krajowej walczył w batalionie "Kiliński". Następnie od 10 września 1944 roku był dowódcą kompanii "Szare Szeregi".

Zmarł Bolesław Biega. Jeden z najsłynniejszych powstańców. Z...

Pseudonim podawany w dokumentach Armii Krajowej z 1944 roku - "Pałąk", jednak w niektórych opracowaniach figuruje także jako Bolesław Biega „Pająk”. Po wojnie zdecydował się na wyjazd z Polski do USA, gdzie zaczął używać imienia i nazwiska Bill Biega. W 2021 roku duży reportaż i rozmowę z Bolesławem przeprowadziła Marianna Fijewska. Poruszył tam wątek przenosin do USA. Początkowo trafił, jako pacjent, do stalagu w Mühlberg. Tam mieścił się szpital dla jeńców. W niewoli są bardzo krótko. Ze szpitala uciekają zaraz po tym, jak ostatni niemieccy strażnicy opuszczają go w obawie przed przyjściem sowietów.

Ślub Bolesława i Alicji Biega
Fot. Eugeniusz Lokajski/Muzeum Powstania Warszawskiego - kolorowanie Mikołaj Kaczmarek

Trafił na zachodzie do armii amerykańskiej. Przez kilka lat pomagał w Niemczech przy odszukiwaniu i ewakuowaniu Polaków do ojczyzny. Nie zdecydowali się jednak na powrót do kraju i przenieśli się w 1950 roku na USA. Tam Bolesław Biega zostaje uznanym biznesmenem i inżynierem. Z Alicją małżeństwem byli przez 75 lat. Jego żona zmarła w 2019 roku.

Z poznaną w 1939 roku i też walczącą w Powstaniu - 16-letnią sanitariuszką "Lilly" brał ślub z ręką na temblaku. Zamiast obrączek mieli kółka od firanki. - Gdy ojciec dowiedział się o ślubie, uznał, że zwariowałem. Pytał, z czego będziemy żyć. A ja powiedziałem, że przecież jutro może w ogóle nie będziemy żyć... - czytamy na stronie fundacji Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich. Powstaniec kilkukrotnie przyjeżdżał też na obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego już po zmianie ustroju.

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie