Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w szkołach po wakacjach. Nowy przedmiot, odmieniona matura i reformy w zawodzie nauczyciela. Co jeszcze będzie inne od 1.09.22?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Egzamin ósmoklasisty 2022. Szkoła podstawowa nr 50 w Gdańsku. // Jakie zmiany zajdą w edukacji w roku szkolnym 2022/2023?
Egzamin ósmoklasisty 2022. Szkoła podstawowa nr 50 w Gdańsku. // Jakie zmiany zajdą w edukacji w roku szkolnym 2022/2023? Przemysław Świderski/ Polska Press
Co czeka edukację w roku szkolnym 2022/2023? Okazuje się, że po wakacjach można spodziewać się wielu reform. Od września planowane są zmiany w zakresie awansu zawodowego nauczycieli. Nie wiadomo jeszcze, czy wejdą w życie. Wiadomo z kolei, że po wakacjach pojawi się nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Nowa będzie także przyszłoroczna matura. W planach jest również reforma przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, który od roku szkolnego 2022/2023 ma zawierać więcej elementów z przysposobienia obronnego. Ponadto rozpoczną się prace nad wprowadzeniem do szkół przedmiotu biznes i zarządzanie. Wyjaśniamy jakich zmian w edukacji możemy spodziewać się w roku szkolnym 2022/2023.

Spis treści

Zmiany w edukacji – rok szkolny 2022/2023

Edukacja nie lubi częstych zmian. W nowym roku szkolnym będzie ich jednak całkiem sporo. Inna matura, prawdopodobne reformy w pragmatyce zawodowej nauczycieli, wprowadzenie do programu nowego przedmiotów (historia i teraźniejszość) oraz reforma już istniejących (edukacja dla bezpieczeństwa).

Nauczyciele i dyrektorzy wciąż będą musieli mierzyć się z wyzwaniem, jakim jest zapewnienie odpowiedniej edukacji dzieciom z Ukrainy. Do tego wszystkiego dochodzą problemy związane z brakami kadrowymi w szkołach. Nauczyciele coraz częściej decydują się, by zrezygnować z pracy przed tablicą. Czy w związku z tym rok szkolny 2022/2023 będzie wyjątkowo burzliwy?

Zmiany w zawodzie nauczyciela. Pensje, godziny dostępności i inna ścieżka awansu?

Pojawił się projekt znowelizowania ustawy o Karcie Nauczyciela. Zgodnie z nim nauczyciele mieliby odbywać inną ścieżkę awansu zawodowego. Zlikwidowano by dwa stopnie: nauczyciela stażystę i kontraktowego. Osoba, która rozpoczynałaby pracę w zawodzie, nie posiadałaby żadnego stopnia awansu. Mogłaby się o niego ubiegać po 4 latach pracy. W tym czasie nauczyciel odbywałby tzw. przygotowanie do zawodu i podlegałby obowiązkowej ocenie pracy.

Zwiększona by miała zostać pensja nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie. Obecnie początkujący nauczyciel zarabia 100 proc. kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej, po zmianach zarabiałby 120 procent. Planowane jest także wprowadzenie godziny dostępności raz w tygodniu dla uczniów i rodziców, w trakcie której nauczyciel obowiązkowo miałby przebywać w szkole. Z dużym sprzeciwem spotkał się też zapis, że przez pewien okres pedagogów miałaby obowiązywać umowa na czas określony. Rząd planuje, że zmiany weszłyby w życie od 1 września 2022 roku.

Nowy przedmiot: historia i teraźniejszość

Od roku szkolnego 2022/2023 w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Ma on na celu zaznajomienie uczniów z historią najnowszą. W programie nauczania znalazły się zagadnienia, dotyczące historii i świata po 1945 roku. Młodzież będzie uczyła się m.in. o katastrofie smoleńskiej czy pandemii koronawirusa.

W związku z wprowadzeniem nowego przedmiotu zmieni się także siatka godzin nauczania historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Historia i teraźniejszość ma być wprowadzana stopniowo. Zmiana ta nie będzie obowiązywała uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej przed rokiem szkolnym 2022/2023.

Szczegółowe informacje na temat nowego przedmiotu: historia i teraźniejszość, znajdują się tutaj>>

Wraca przysposobienie obronne? Wyjaśniamy, jak zmieni się edukacja dla bezpieczeństwa

Od 1 września 2022 roku ma zmienić się podstawa programowa przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Znajdzie się w niej więcej elementów, związanych z przysposobieniem obronnym, np. wykorzystywanie broni kulkowej i pneumatycznej, składanie i rozkładanie broni, a także odpowiednie reagowanie w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi.

Uczniowie mieliby zapoznać się z wiedzą z terenoznawstwa, cyberbezpieczeństwa oraz bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Zajęcia odbywałyby się także na strzelnicach. Przypomnijmy, że przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa realizowany jest w VIII klasie szkoły podstawowej oraz I klasie szkoły ponadpodstawowej.

Nowa matura 2023

W roku szkolnym 2022/2023 pierwszy raz odbędzie się tzw. nowa matura. Przystąpią do niej uczniowie, którzy skończyli ośmioletnie szkoły podstawowe i czteroletnie szkoły ponadpodstawowe. Nowa matura będzie trudniejsza czy łatwiejsza? Zdający będą mieli więcej czasu na rozwiązanie zadań, ale z drugiej strony w arkuszu znajdzie się też więcej zadań. Spore wyzwanie może stanowić matura ustna z języka polskiego w nowej formule. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już arkusze pokazowe do matury 2023.

Prace nad nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie

Biznes i zarządzanie – to nowy przedmiot, który miałby wejść do szkół ponadpodstawowych od 1 września 2023 roku, jednak prace nad podstawą programową oraz szczegółowym programem nauczania poznamy zapewne już w przyszłym roku szkolnym. Przedmiot ten miałby zastąpić podstawy przedsiębiorczości.

– Będzie on realizował założenia obecnego przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i rozszerzał je. Planuje się, że dotychczasowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych zostanie utrzymany. Biznes i zarządzanie zastąpi obecne podstawy przedsiębiorczości. W podstawie programowej, oprócz wymagań dla poziomu podstawowego, określone zostaną również wymagania dla poziomu rozszerzonego, tak aby chętni uczniowie mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania jako przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Po raz pierwszy egzamin ten zostanie przeprowadzony w 2027 r. – czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Edukacja dla uczniów z Ukrainy w Polsce. Jak będzie wyglądała w roku szkolnym 2022/2023?

Rozwiązania edukacyjne związane z kształceniem w polskich szkołach uchodźców z Ukrainy przyjęte w roku szkolnym 2021/2022, zostają przeniesione także na kolejny rok nauki.

Chodzi o możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych, przyjmowanie dzieci do klas polskich z powiększoną liczbą uczniów, możliwość zatrudniania nauczycieli ukraińskich w szkołach, a także polskich nauczycieli na świadczeniach kompensacyjnych oraz wypracowywanie przez nauczycieli większej liczby nadgodzin niż standardowy limit 9 nadgodzin. W związku z tą sytuacją i wzmożoną pracą samorządów wprowadzono także możliwość zatrudniania dyrektora bez konieczności przeprowadzania konkursu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto