Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znaleziska sprzed wieków na bulwarach

Andrzej Galczak
Andrzej Galczak
podczas oględzin znalezionego rurociągu. Drewniany element na pierwszym planie nie wytrzymał próby czasu. Kolejny jest w dobrym stanie
podczas oględzin znalezionego rurociągu. Drewniany element na pierwszym planie nie wytrzymał próby czasu. Kolejny jest w dobrym stanie Andrzej Galczak
Rewitalizacja włocławskich bulwarów trwa. Rozkopane ulice i chodniki utrudniają życie mieszkańcom. Do tego doszły niespodzianki - znaleziska sprzed wieków.

Robotnicy prowadzący prace na ul. Zamczej natknęli się na odcinki połączonych ze sobą prostych, wydrążonych wewnątrz bali drewnianych. Niektóre miały nawet siedem metrów długości. Były to fragmenty starego wodociągu i kanalizacji.
- Datujemy te rury na siedemnasty wiek - mówi Marcin Snopkowski, archeolog z Torunia. - Świadczą o tym znalezione fragmenty ceramiki. Rurociągi były długo używane. Taki wniosek można wysnuć po znaleziskach z różnych okresów. Były z sobą przemieszane.
Pod mostem archeolodzy znaleźli pozostałości fundamentów spichrza z 1823 r., który został zniszczony w czasie budowy mostu stalowego. W środkowej części placu, gdzie budowany jest parking, odkryte zostały pozostałości kamienicy. Ciekawostką są trzy poziomy ceglanej podłogi. Także w tym miejscu robotnicy natrafili na wiele fragmentów ceramiki. Natomiast pod ostatnim filarem mostu natknęli się na późnośredniowieczną drewnianą ubikację, gdzie były dwa, prawie w całości zachowane dzbany.
- W takich właśnie miejscach można znaleźć najwięcej interesujących pod względem archeologicznym przedmiotów - podkreśla Marcin Snopkowski. - Mieszkańcy tam właśnie wyrzucali niepotrzebne im rzeczy.
Archeolodzy zrobili zdjęcia, sporządzili dokumentację. Drewniane rury zostaną ponownie przykryte ziemią. - Koszty wydobycia, konserwacji i przechowywania byłyby zbyt wysokie - zaznacza Danuta Walczewska, szefowa włocławskiej delegatury Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Nie mamy też miejsca, gdzie moglibyśmy je przechowywać. Pewnie w ciągu kilku, kilkunastu lat, po tym jak zostały odkryte, ulegną zniszczeniu.
W niektórych miejscach, kilkanaście centymetrów nad starymi rurociągami, można znaleźć kostki bruku kamiennego z dawnej ulicy. Dzisiaj jej poziom znajduje się o ponad metr wyżej.
Fragmenty rurociągu można zobaczyć w biurowcu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Również muzeum posiada w swoich zbiorach jeden z elementów starej instalacji. Są to znaleziska z wcześniej prowadzonych prac w tej części miasta. - Odkrycia te świadczą, że mieszkańcy Włocławka byli zamożnymi ludźmi - dodaje Danuta Walczewska.
Być może w niższych warstwach gruntu można byłoby znaleźć kolejne ślady po naszych przodkach. Prace prowadzone były w wykopach o głębokości nieco ponad półtora metra. Nie jest wykluczone, że jeszcze głębsze wykopaliska pozwoliłyby sięgnąć w bardziej odległe czasy i historię naszego miasta.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto