Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znaleźli wał Ostrówka

Teraz Opole
Teraz Opole
fot. Sławomir Mielnik
fot. Sławomir Mielnik Teraz Opole
Naukowcy są przekonani, że natrafili na wał, który bronił przed wiekami mieszkańców drewnianego grodu.

- To tzw. wał skrzyniowy, składający się ze skrzyń drewnianych wypełnionych ziemią i luźnymi kamieniami - opowiada Małgorzata Przysiężna- Pizarska, kierująca pracami archeologów na terenie budowy amfiteatru. - Jest spalony, ale mimo to nieźle zachowany. Powiadomiliśmy już o tym odkryciu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Zdaniem archeologów warto zastanowić się, jak zabytek zabezpieczyć, aby móc go pokazywać turystom.- Będziemy to miejsce dalej eksplorować i spodziewamy się wielu ciekawych znalezisk - przyznaje Przysiężna-Pizarska.
Odkrycie pozostałości umocnień może spowodować, że wykopaliska potrwają dłużej niż do czerwca.- Ciągle padający deszcz spowodował, że były dni, gdy mogliśmy pracować zaledwie trzy godziny- mówi Przysiężna-Pizarska. - W wykopie wciąż jest woda, a co gorsza do jednego z wykopów nie możemy wprowadzić oszalowania, też ze względu na wodę. Mimo to cały czas wchodzimy w głąb wału. Dzięki temu lepiej poznamy jego budowę, dowiemy się też więcej o poszczególnych fazach jego powstawania.
Przebieg wału obronnego wciąż nie jest dostatecznie zbadany. Do tej pory odkryto go tylko w dwóchmiejscach.- Jest hipotetyczne założenie, że Zamek Piastowski stał dokładnie w miejscu Ostrówka, ale pewności nie mamy, bo dokładnych badań nie było - zaznacza profesor Stanisław Moździoch z Instytutu Archeologii Polskiej Akademii Nauk.
Przypomnijmy, że gród celowo zbudowano blisko Odry, na podmokłych terenach. Potencjalnemu wrogowi utrudniało to atak. Ostrówek był jedną z kilkunastu stanic, które powstały w państwie Piastów na początku X wieku i były znakomitym produktem ówczesnej myśli inżynierskiej.
- Gdy odwiedzają nas naukowcy z Zachodu, zawsze zachwycają się polskimi budowlami z drewna. Wtedy nawet drogi powstawały z tego materiału - przyznaje prof. Moździoch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto