Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znani Francuzi nad Wisłą. Jak znaleźli się w Warszawie?

Monika Juś
Znani Francuzi nad Wisłą. Jak znaleźli się w Warszawie?
Znani Francuzi nad Wisłą. Jak znaleźli się w Warszawie? GRZEGORZ OLKOWSKI
Politycy, żołnierze, sportowcy, mistrzowie kuchni… Polska stolica od lat przyciąga mieszkańców Francji. Co sprawiło, że znad Sekwany postanowili przenieść się nad Wisłę? Przedstawiamy sylwetki Francuzów, którzy związali swoje życie z Warszawą.

Charles de Gaulle
Francuski polityk, mąż stanu, teoretyk wojskowości. Znany przede wszystkim ze swoich dokonań w czasie II wojny światowej, a warszawiakom również jako patron jednego z najważniejszych punktów w stolicy. Niewielu jednak wie, że de Gaulle przez kilka lat mieszkał nad Wisłą, a dokładnie na Nowym Świecie. Wszystko zaczęło się po wyjściu z niewoli, do której trafił w czasie I wojny światowej. Charles de Gaulle zaciągnął się wtedy do 5. pułku strzelców polskich i wraz z nim, w ramach misji wojskowej, przybył do Polski. Wkrótce trafił do Rembertowa, gdzie w dawnej szkole Gwardii Cesarskiej wykładał teorię taktyki. W 1920 r. został wcielony do polskiej jednostki bojowej i awansowany do stopnia majora. Słynny polityk wziął również udział w Bitwie Warszawskiej “Wierne wojska polskie, których wyższe kadry były jednymi z najlepszych na świecie, odczuwają natychmiast, że silna i logiczna wola ma zamiar skoordynować wysiłki (...). Jeszcze zanim rozpoczęła się bitwa, czuję, jak tych żołnierzy znaczy powiew zwycięstwa, który tak dobrze znam” - pisał o Polakach stających do walki z bolszewikami.

De Gaulle’owi zaoferowano stały przydział, jednak odmówił i w 1921 r. wrócił do Francji. Nad Wisłę przybył ponownie w 1967 r., już jako prezydent V Republiki Francuskiej. Posiada odznaczenia Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari, a także Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. W 1990 r., w setną rocznicę urodzin Charlesa de Gaulle’a, jego nazwiskiem zostało nazwane rondo w centrum Warszawy.

Maxime Weygand
Generał armii Francuskich Sił Zbrojnych, uczestnik I wojny światowej i członek Komisji Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji do określenia granic państwa polskiego. 25 lipca 1920 r., w czasie trwania wojny polsko-bolszewickiej, przybył nad Wisłę w ramach wysłanej przez Ententę Misji Sojuszniczej, której celem było doradzanie rządowi ws. rozejmu z Rosją Radziecką. Polacy nie byli zainteresowani przerwaniem walk - gen. Weygand został powołany na stanowisko doradcy gen. Tadeusza Rozwadowskiego, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i wziął udział w Bitwie Warszawskiej. „Bitwa zakończyła się porażką nieprzyjaciela; niech Bóg będzie błogosławiony. Z punktu widzenia artystycznego była to piękna bitwa” - pisał później w liście do żony. 25 sierpnia wyjechał do Francji, ale wcześniej otrzymał order Virtuti Militari. Jest honorowym obywatelem Warszawy.

Jean Gasparoux
„Nadzwyczaj odważny albo trzepnięty” - tak mówili o Jeanie Gasparoux żołnierze, z którymi ramię w ramię walczył w Powstaniu Warszawskim. Należał do batalionu “Bałtyk” Pułk “Baszta”. Do historii przeszły jego niecodzienne wyczyny, jak choćby wyzwanie niemieckiego oficera na pojedynek na pistolety, o którym opowiadał żołnierz AK Wojciech Militz: „Cała linia zaprzestała w ogóle ognia, a oni strzelili do siebie kilka razy. Żaden drugiego nie trafił, bo jak wiadomo, z pistoletu ręcznego jest to bardzo trudne. Z bliska jest to możliwe, ale na kilkadziesiąt kroków to trzeba być dobrze wyćwiczonym. No więc chyba wariat”. W momencie wybuchu powstania Jean Gasparoux miał 26 lat. Nie wiadomo jak znalazł się w Warszawie ani dlaczego przyłączył się do zrywu. W czasie walk został pojmany i razem z Polakami trafił do niewoli. Według relacji jego towarzyszy przeżył wojnę, ale później słuch o nim zaginął.

William Rémy
28-letni francuski piłkarz od 2018 r. jest zawodnikiem Legii Warszawa. Rémy gra na pozycji obrońcy i do tej pory w barwach klubu zdążył zdobyć Mistrzostwo i Puchar Polski. Jak piłkarz gwadelupskiego pochodzenia zaaklimatyzował się w Warszawie? - Na początku, gdy było zimno, nie czułem się najlepiej. Teraz, gdy wróciło słońce, przyszła wiosna, moje samopoczucie się poprawiło - mówił w wywiadzie na legia.net i zapewniał, że w warszawskiej drużynie chce grać jak najdłużej się da. William Rémy cieszy się dużą sympatią i szacunkiem wśród kibiców, którzy już kilka razy wybierali go najlepszym zawodnikiem drużyny.

Pascal Brodnicki
Najsłynniejszy Francuz w polskiej telewizji i jeden z najbardziej znanych kucharzy w naszym kraju. Choć urodził się we Francji twierdzi, że czuje się Polakiem. Nad Wisłę przyjechał po raz pierwszy w 1991 r., w wieku zaledwie 15 lat i od razu postanowił zostać na dłużej. Później na chwilę wrócił do Francji, ale wkrótce ponownie przyjechał do Warszawy i w wieku 18 lat rozpoczął pracę w najlepszych restauracjach w stolicy - najpierw w hotelu Bristol, a następnie Sheraton. Karierę telewizyjną rozpoczął w 2004 r. programem “Pascal: Po prostu gotuj!”. Swoimi umiejętnościami i łamaną polszczyzną od razu podbił serca widzów i do dziś cieszy się ich sympatią.

Michael Moran
Kolejną gwiazdą warszawskiej gastronomii jest urodzony w Paryżu Michael Moran. Warszawiacy pokochali go jeszcze zanim dał się poznać całej Polsce jako juror “MasterChefa”. A to za sprawą cenionej przez stołecznych smakoszy restauracji Bistro de Paris, którą Michael Moran prowadzi od 2004 r. Jak znalazł się w stolicy? Kucharza nad Wisłę sprowadziła... miłość. Moron ożenił się z Polską i w ten sposób na stałe związał się również z Warszawą.


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto