Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znów rekordowy rok na rynku biurowców. Będzie 2 mln mkw

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Kompleks High 5ive przy Pawiej w środku i na zewnątrz
Kompleks High 5ive przy Pawiej w środku i na zewnątrz Piotr Ogórek/Polska Press
Kraków jest regionalnym liderem pod względem liczby powstających biurowców. Stolica Małopolski ma największą dynamikę wzrostu. Za dwa lata liczba powierzchni biurowych wyniesie 2 mln metrów kwadratowych. Przed nami jest tylko Warszawa.

WIDEO: Barometr Bartusia

Pod koniec 2019 roku w Krakowie zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wynosiły prawie 1,42 mln mkw. To ponad jedna czwarta łącznej powierzchni dostępnej na wszystkich ośmiu największych rynkach regionalnych w Polsce i mniej więcej taka sama część zasobów biurowych Warszawy. Kraków jest jednym wielkim placem budowy, a spora część inwestycji to właśnie biurowce.

Jak wynika z danych firmy analitycznej Savills, w zeszłym roku w Krakowie przybyło ok. 160 tys. mkw powierzchni biurowej. Największe inwestycje oddane do użytku to Tischnera Office (ul. Tischnera, 32,8 tys. mkw), dwa budynki Fabryczna Office Park (ul. Fabryczna, 29,1 tys. mkw) oraz V.Offices (al. 29 Listopada, 21,7 tys. mkw).

Powierzchnia biurowa w ciągu 4 lat podwoiła się

Od 2016 roku budowa nowych powierzchni biurowych znacząco przyspieszyła, efektem czego po czterech latach liczba powierzchni biurowej w Krakowie została podwojona. Do końca 2022 roku w mieście może powstać blisko 0,5 mln mkw nowej powierzchni biurowej, znacznie przybliżając rynek do progu 2 mln mkw.

Według ekspertów Savills to jednak wciąż mało, a Kraków ma potencjał na dalszy rozwój. - Możemy się przyrównać do Amsterdamu, gdzie aktualnie jest 6 mln mkw powierzchni biurowej. Warszawa ma 5,5 mln mkw. Póki co, zasoby biurowe Krakowa są na podobnym poziomie co Mokotowa, a więc tylko jednej z dzielnic stolicy – mówi Agnieszka Kuehn, menadżer regionalny Savills.

- Kraków jest w budowie. Rozwój branży biurowej ciągnie za sobą mieszkaniówkę, miasto dokłada się budową dróg, rozwojem komunikacji miejskiej, do tego mamy rozbudowę Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Te wszystkie elementy sprawiają, że Kraków rozrośnie się jeszcze bardziej – dodaje Agnieszka Kuehn.

Najwięcej biurowców na Zabłociu i Wadowickiej

Obecnie największe skupiska biurowców znajdują się na Zabłociu i jego okolicach (159,7 tys. mkw) oraz przy ul. Wadowickiej (110,2 mkw). Centrum miasta, ze względu na zabytkowy charakter, do niedawna było wolne od zabudowy biurowej, ale i tutaj w ostatnich latach przybyło nowoczesnej powierzchni, a kolejne budynki są w budowie.

Przy ulicy Pawiej powstaje kompleks biurowy High5ive, który zostanie ukończony w 2022 roku i w sumie zaoferuje 75 tys. mkw powierzchni. Kompleks Unity Centre przy rondzie Mogilskim, który zastąpi szkieletora, oferować będzie ponad 46 tys. mkw.

- Jeśli chodzi o High5ive to wszystko jest już wynajęte. Ludzie chcą pracować w centrum ze względu na dobrą komunikację, restauracje, puby, swobodne dojazdy rowerem i liczne udogodnienia – podkreśla Agnieszka Kuehn.

Niemniej ścisłe centrum ma jednak ograniczone możliwości zabudowy, więc deweloperzy wkrótce będą musieli się skierować na obrzeża Krakowa, np. w rejon Małego Płaszowa czy Ruczaju w obrębie Czerwonych Maków.

Deweloperów do inwestowania w nowe projekty zachęca wysoki popyt na powierzchnię biurową. 2019 rok był szóstym z rzędu, kiedy to każdy kolejny okazywał się lepszy od poprzedniego pod względem ilości wynajętej powierzchni. W ciągu minionych 12 miesięcy w Krakowie podpisano umowy najmu na rekordowe 266 tys. mkw. To wzrost o 28 proc. rok do roku.

Branża IT wynajmuje najwięcej

Kto wynajmuje biura w krakowskich biurowcach? Przewodzi branża IT, która zajmuje 38 proc. wszystkich biur. Na drugim miejscu jest branża finansowa (16 proc.), a dalej usługi dla biznesu (12 proc.) i przemysł (9 proc.). Największą powierzchnię w 2019 r. wynajęła firma UBS w kompleksie Fabryczna Office Park (19,3 tys. mkw).

- Od 2014 roku popyt na powierzchnię biurową w Krakowie bije kolejne rekordy. W ostatnich latach obserwujemy zwłaszcza wysoką aktywność najemców z sektora nowych technologii. Kraków to także największy ośrodek nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, zatrudniający w tym sektorze ok. 70 tys. osób. Firmy przyciąga m.in. dostęp do wykwalifikowanych pracowników, ze względu na status drugiego największego ośrodka akademickiego w kraju, z prawie 135 tys. studentów – dodaje Agnieszka Kuehn.

W Krakowie przybywa również elastycznych powierzchni biurowych, czyli tzw. coworków i biur serwisowanych. To miejsca wspólnej pracy dla wielu podmiotów, firm czy przedstawicieli wolnych zawodów. Dzięki temu najwyższej jakości biura są dostępne niemal dla każdego, niezależnie od wielkości firmy. W całym mieście dostępnych jest już ok. 45 tys. mkw tego rodzaju powierzchni.

Miarą tego, że rynek biurowy ma się dobrze, jest liczba pustych biur. Na koniec 2019 roku stopa pustostanów w Krakowie wyniosła 10,7 proc. Zdaniem ekspertów Savills oznacza to, że rynek jest zdrowy.

Jeśli chodzi o stawki za najem powierzchni biurowych, to Kraków jest tutaj podzielony. Wyższe stawki mamy w centrum i na południu Krakowa, które są lepiej skomunikowane, niż na północy, gdzie wciąż nie ma chociażby tramwaju na Górkę Narodową. Czynsze w najlepszych budynkach zaczynają się 13,5 euro za metr miesięcznie i sięgają do 15,5 euro. W starszych budynkach stawki wahają się od 10,5 do 12 euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Znów rekordowy rok na rynku biurowców. Będzie 2 mln mkw - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto