Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz bezcenne dokumenty ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych!

Justyna Koszewska
Fot. www.facebook.com/AGAD.Warszawa
Jak wygląda kronika Galla Anonima, rękopis „Pana Tadeusza” i zapis Konstytucji 3 maja z 1791 roku? Do piątku, 24 października, w Archiwum Głównych Akt Dawnych przy ul. Długiej 7 zobaczyć można oryginały 11 bezcennych dokumentów ważnych dla polskiej historii i kultury.

Tylko przez cztery dni, od 20 do 24 października, w stołecznych Archiwum Głównym Akt Dawnych zobaczyć można najcenniejsze polskie rękopisy, które niezwykle rzadko prezentowane są na ogólnodostępnych wystawach. Na wystawie „Pamięć Polski” przygotowanej z okazji inauguracji Polskiej Listy Krajowej Programu Unesco „Pamięć Świata” można zobaczyć 11 najcenniejszych pism, które wpłynęły na polską historię i kulturę

Czytaj także: Przemysław Gintrowski, IPN upamiętnił barda wolności [FOTO]

Na wystawie „Pamięć Polski” przygotowanej z okazji inauguracji Polskiej Listy Krajowej Programu Unesco „Pamięć Świata” można zobaczyć 11 najcenniejszych pism, które wpłynęły na polską historię i kulturę. W Archiwum Głównych Akt Dawnych zaprezentowany został rękopis Konstytucji 3 maja z 1791 roku, Złoty Kodeks Gnieźnieński z II połowy XI wieku, XII-wieczna Kronika Galla Anonima czy dokument lokacyjny miasta Krakowa z 1257. Odwiedzający wystawę będą mieli także okazję przekonać się, jaki charakter pisma miał nasz słynny wieszcz Adam Mickiewicz, którego rękopis „Pana Tadeusza” również jest jednym z eksponatów.

Wystawie towarzyszyć będzie specjalny pokaz oryginału Konstytucji 3 maja oraz dokumentów z okresu powstania styczniowego. Archiwum Główne Akt Dawnych zaprasza także do oglądania reprodukcji memoriału Ignacego Jana Paderewskiego skierowanego do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona z 1917 roku.

Wystawa czynna jest w godz. 10-15. Wstęp na nią jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto