Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak nie dać się nabrać na wyprzedażach - przewodnik (WIDEO)

Ewelina Mierzwińska, Aleksandra Jaszczuk
Wyprzedaże to czas na zakup czegos wyjątkowego w promocyjnej cenie.
Wyprzedaże to czas na zakup czegos wyjątkowego w promocyjnej cenie. archiwum Polskapresse
Podczas wakacyjnych wyprzedaży wydatki nie raz przewyższają nasze zarobki. Podpowiadamy co zrobić, aby skorzystanie z okazji cenowej nie wiązało się z pustym portfelem lub szafą pełną niepotrzebnych ubrań.

Wyprzedaże najczęściej przyciągają tłumy klientów, ponieważ markoweubrania i buty można kupić w atrakcyjnej cenie, nawet o 60-70 proc. taniej niż na co dzień. Pozornie taka akcja jest korzystna i dla kupujących. W rzeczywistości lwia część łupu trafia do kas, a potem kieszeni właścicieli sklepów. W 2010 roku wpłynęło ponad 386 tysięcy skarg do miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów.

W jaki sposób najczęściej jesteśmy oszukiwani?

Jednym ze sposobów manipulacji stosowanych przez sprzedawcę jest podawanie cen nie zaokrąglonych tylko zmniejszonych o kilka groszy (np. 39,99 zł.) i tworzenie fałszywego przeświadczenia klientów o prawdziwej ich wartości – dotychczasowa wysoka cena ulega obniżeniu do poziomu planowanego od samego początku.

Często też zdarza się, że do kupowanego produktu dołączany jest drugi – rzekomo gratis. Jednak koszt zakupu produktu bez prezentu jest znacznie niższy, a dodatek często nie jest nam do niczego potrzebny.

Ważne jest także to, by na metce umieszczone były dwie ceny – wcześniejsza i obecna, a sprzedawca ma obowiązek sprzedać przedmiot w takiej, jaka widnieje na wierzchu metki. Niestety rzeczywistość wygląda inaczej. "Gdy podeszłam do kasy okazało się, że cena, która pojawiła się na czytniku nie pokrywała się ani z tą przecenioną, ani nawet tą wcześniejszą. Niestety nie mogłam kupić chustki, która tak bardzo mi się podobała" – mówi pani Dorota, księgowa zWarszawy.

Zobacz wideo

Co zrobić gdy zostaliśmy oszukani?

Jedną z metod jest skarga do Inspekcji Handlowej, która może nałożyć mandat jeżeli stwierdzi, że naruszone zostały przepisy ustawy o cenach poprzez np. nieuwidocznienie ceny na produkcie. Według kodeksu wykroczeń grzywna może wynosić do 500 zł. "Spór można również rozwiązać polubownie przez działające przy Inspekcji Handlowej Sądy Polubowne. Konsument przede wszystkim powinien złożyć wniosek – nie jest to obarczone żadnymi kosztami" – informuje UOKiK.

Na koniec kilka przydatnych wskazówek:

1. Pamiętaj, że w większości sklepów towar z przeceny nie podlega zwrotowi, dlatego obejrzyj dokładnie rzecz, która Cię interesuje.
2. Zawsze zabierz z kasy paragon. Jest on Twoim dowodem dokonania zakupu.
3. Sprawdź czy obniżka wynosi 50 proc czy DO 50 proc.
4. Nie kupuj nic na siłę i tylko dlatego, że jest w przecenie – zadaj sobie pytanie: czy jest mi to naprawdę potrzebne?.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto