Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jaki był dawny Wrocław

Marcin Torz
Tak wyglądał przed wojną wrocławski plac Legionów fot.  Muzeum Techniki i Przemysłu
Tak wyglądał przed wojną wrocławski plac Legionów fot. Muzeum Techniki i Przemysłu
Prezentujemy unikatową kolekcję pocztówek z Breslau. Od dzisiaj w każdy piątek na łamach "Polski-Gazety Wrocławskiej" znajdą Państwo wspaniałe, przedwojenne pocztówki.

Prezentujemy unikatową kolekcję pocztówek z Breslau.
Od dzisiaj w każdy piątek na łamach "Polski-Gazety Wrocławskiej" znajdą Państwo wspaniałe, przedwojenne pocztówki. Dzięki nim można będzie się dowiedzieć, jak Wrocław wyglądał przed II wojną światową.

Wszystkie widokówki pochodzą z unikatowej kolekcji doktora Guido Weisera, Niemca, który urodził się przed wojną w Breslau. Teraz znajdują się one w Muzeum Techniki i Przemysłu na Śląsku, ale zostały nam udostępnione.

Zbiór liczy trzy tysiące widokówek z Wrocławia i 11 tysięcy z Dolnego Śląska.
Oprócz bardzo popularnych kartek, na których widać Rynek i Ostrów Tumski, są też takie, które przedstawiają miejsca, jakich już w naszym mieście nie ma. Dzięki temu można się dowiedzieć, ile Wrocław stracił pięknych zabytków przez walki o Festung Breslau, czyli Twierdzę Wrocław.

Pokażemy Państwu wiele takich miejsc, gdzie teraz straszą brzydkie bloki z płyty, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu stały tam wspaniałe, bogato zdobione kamienice. Jest ich mnóstwo, nawet w ścisłym centrum miasta: Sonnenplatz (teraz pl. Legionów), Keiser Willhelm Strasse (ul. Powstańców Śląskich) czy Neumarkt (pl. Nowy Targ) - choćby tam zachwycała przedwojenna architektura i dlatego warto przypomnieć, jak wyglądała.

Jednak stare pocztówki to nie tylko atrakcja dla osób, które interesują się starą architekturą. Ciekawość zaspokoją też miłośnicy motoryzacji. Wszystko dlatego, że na wielu kartach, które będziemy publikowali, doskonale widać przedwojenne samochody. Dodatkowo można na nich zobaczyć, jak dawniej ubierali się mieszkańcy miasta.

Najstarsza widokówka ze zbiorów pochodzi z 1894 rok i została wydana z okazji VIII Niemieckich Zawodów Sportowych. Widać na niej ratusz i okazjonalny pawilon sportowy. Nadawca napisał: "Pozdrowienia z Wrocławia".

Pomysł publikacji spodobał się już Maciejowi Łagiewskiemu, dyrektorowi Muzeum Miejskiego, który napisał książkę "Wrocław na dawnej widokówce".
- Pocztówki z Breslau są piękne. Wiele z nich jest kolorowych, zwłaszcza te sprzed I wojny światowej - mówi.
Wtedy bowiem na pocztówkach nie było zwykłych zdjęć, tak jak jest teraz. Najwięcej było litografii, czyli powielanych rysunków. Po zakończeniu I wojny światowej Niemcy ogarnął kryzys, a kolorowe widokówki zostały zastąpione przez czarno-białe.

Pierwsza pocztówka pojawiła się w 1865 roku. Wtedy to Heinrich von Stephen z Karlsruhe wysłał kartkę, którą sam narysował.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto