Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, w jakiej Warszawie dorastał Chopin

PRZEWODNIK WARSZAWSKI
PRZEWODNIK WARSZAWSKI
Nowa wystawa Muzeum Historycznego wpisuje się w kalendarium Roku Chopinowskiego. Ekspozycję poświęconą Warszawie okresu Królestwa Kongresowego można oglądać do 15 sierpnia.

Jak mówi inskrypcja na Pałacu Błękitnym przy ulicy Senatorskiej, rok 1815 to "rok przywrócenia Królestwa". Z utworzeniem Królestwa Kongresowego postępowa część polskiego społeczeństwa wiązała wielkie nadzieje. W myśl postanowień Kongresu Wiedeńskiego liczono, że Polska znów znajdzie się na mapie Europy. Gdy do tego nie doszło, wybuchła Noc Listopadowa.

Fryderykowi przyszło dorastać w Warszawie będącej stolicą iluzorycznego państwa. Niemniej jednak, jak przystało na stolicę, miasto bujnie się rozwijało. Powstawały wspaniałe klasycystyczne budowle, jak chociażby Pałc Staszica, zabudowa Nowego Światu czy gmachy rządowe przy pl. Bankowym.

Dzięki wspaniałym ludziom rozkwita życie kulturalne i naukowe. Utworzone zostaje słynne Liceum Warszawskie, Towarzystwo Przyjaciół Nauk, wreszcie Uniwersytet Warszawski. Odradza się świadomość narodowa. Istotną rolę w jej kształtowaniu odgrywają warszawskie salony, organizowane przez tych szlachetnie i mniej szlachetnie urodzonych. Kawiarnie na Miodowej czy Koziej są pełne intelektualistów, a wieczory muzyczne i literackie organizowane są nie tylko w teatrach. Miasto odwiedzają wybitni artyści, jak Paganini czy Henrietta Sontag. Właśnie w takiej Warszawie dorastał i kształtował swą osobowość Fryderyk Chopin.

Wystawa podzielona została tematycznie. Poznajemy warszawskie salony, życie teatralno-muzyczne i architekturę Warszawy. W tle sączy się cicho muzyka Chopina, a na litografiach, akwatintach i obrazach oglądamy tamto miasto. Na ekspozycji zgromadzono pamiątki po ludziach, którzy byli blisko genialnego kompozytora, afisze z występów, fragmenty korespondencji, partytur kompozycji.

Jest tez ostatni etap - pożegnanie z Warszawą. Fryderyk planował wyjazd za granicę jedynie na dwa lata, jak się później okazało był to wyjazd na zawsze.

Wystawę można zwiedzać do 15 sieprnia 2010r. w godzinach otwarcia muzeum. W myśl organizatorów wystawy "Warszawa - miasto młodości Chopina" głównym adresatem ekspozycji ma być młodzież szkolna, dla której planuje się organizację spotkań o charakterze muzyczno- teatralnym oraz koncerty. Szczegóły na stronie Muzeum Historycznego m.st. Warszawy

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto