Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo Warszawa. Ponad 12 tysięcy zwierząt w stołecznym ogrodzie zoologicznym

baw
Zoo Warszawa
Zoo Warszawa Szymon Starnawski
To był udany rok dla stołecznego zoo. Zarówno warszawiacy, jak i turyści chętnie odwiedzali to miejsce. W zoo pojawiło się również wielu nowych mieszkańców.

Na początku 2016 roku w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym mieszkało 3796 osobników. Na koniec aż 12148 zwierząt. Tak duża zmiana związana jest z powiększeniem i uzupełnieniem ekspozycji przebudowanego w 2015 roku budynku akwarium. Przybyło tam około 8000 ryb i kilkadziesiąt kolonii koralowców. Wśród ponad 20 sprowadzonych gatunków są m.in. pokolce, zebrasomy oraz ciekawe okazy ryb słodkowodnych.

Dział Ptaki wzbogacił się o 16 nowych gatunków. Pojawiły się między innymi kapodzioby, łabędź czarnoszyi, hałaśnik maskowy czy sroka błękitna. Kolekcja ssaków powiększyła się o koba nilowego. Hodowla tego gatunku objęta jest skoordynowaną ochroną w europejskich ogrodach zoologicznych. Płazy uzupełniła grupa żab mszystych z Rygi, a gady dwa gatunki żółwi i dwa gatunki kameleonów.

W warszawskim zoo odtwarzane jest także stado bongo. W listopadzie do stolicy przyjechała samica z parku safari w Ebeltoft w Danii oraz trzy samice ze Szwecji. Samiec dotrze wiosną z Włoch. Po zakończeniu transportów stado będzie liczyło sześć osobników - pięć samic i samca.

Wymiany i transfery zwierząt
Do Sosto, na Węgrzech, wyjechał dwumetrowy rekin tawrosz piaskowy, a na jego miejsce przyjechały cztery raje omańskie, majestatyczne płaszczki morskie.

Sporo przychodów dotyczy gatunków, które uzupełniły pary lub grupy hodowlane. Na przykład wśród ptaków były to kea (Liberec), paw kongijski (Łódź, Barcelona), koroniec plamoczuby (Banham), szpak balijski (Kolonia, Pilzno), turkawka (Rotterdam). Sprowadzone ssaki to m.in. bongo (Ebeltoft i Boras), gepard (Hilvarenbeek i Arnhem), leniwiec dwupalczasty (Kerzers), pudu (Wuppertal), nahur (Wrocław) czy lemur katta (Veszprem).

Warszawskie zwierzęta również wyjeżdżały. Między innymi samica geparda trafiła do Bernburga, sika wietnamski do Hilvarenbeek, samiec leniwca dwupalczastego do Ołomuńca, a wilki grzywiaste do Neuminster. Również wiele stołecznych ptaków trafiło do innych europejskich kolekcji.

Liczba gatunków zamieszkujących zoo wzrosła o prawie 50 i obecnie wynosi 540.

Nowonarodzeni
Największą radością pracowników zoo są jednak przychówki. W ubiegłym roku rozmnożono wiele gatunków zwierząt. Wśród tych najciekawszych, a także najbardziej wymagających, znalazły się:

ryby – m.in. pławikoniki, amfipriony (błazenki) i skalary;
gady – m.in. dwa gatunki żółwi - sundajski i żółtogłowy
ptaki – m.in. czubacz żółtodzioby, myszołowy, gołębiaki kasztanowate, barwnice, patagonki i kitty czerwonodziobe.

Dużym osiągnięciem jest kolejne, naturalne rozmnożenie kondora królewskiego i udany odchów kazuara hełmiastego. Po raz pierwszy uzyskano przychówki m.in. od takich gatunków jak uszaki białe i pawie kongijskie.

Rozmnożono także 23 gatunki ssaków. Do najcenniejszych przychówków tej grupy zaliczyć należy osła somalijskiego, pięć nahurów i trzy oryksy szablorogie. Po raz pierwszy na świat potomstwo wydały również sprowadzone niedawno zebry Hartmanna. Przychówki dały także siki wietnamskie, wikunie oraz góralki.

Edukacja
W 2016 r. Miejski Ogród Zoologiczny przeprowadził 412 lekcji, co oznacza, że w zajęciach udział wzięło blisko 10 tysięcy uczniów.

Zoo podjęło współpracę z Monarem dzięki czemu przeprowadzono dwa cykle spotkań z dziećmi z praskich świetlic środowiskowych. Zajęcia prowadzone były przez terapeutę oraz edukatora z zoo. Integralną częścią zajęć, w których poruszano m.in. zagadnienia emocji, były lekcje o zwierzętach, ekologii i środowisku naturalnym.

Wiedzę o zoo i jego mieszkańcach w minionym roku popularyzowano także, organizując konkursy. Do zadań warszawiaków należało m.in. przygotowanie makiety pt. „Żyrafa w mieście”, uchwycenie na fotografii wiosny w zoo czy też przygotowanie komiksu o przygodach żyrafka Gortata. Konkursy, m.in. fotozagadki, prowadzone były również na profilu zoo na portalu Facebook.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto