Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZUS odpowiada na Wasze pytania!

Mateusz Różański
ZUS odpowiada na Wasze pytania! Jeśli macie pytania ślijcie je na adres [email protected] (w tytule wpiszcie PYTANIE LEGNICA). My przekażemy je pani Iwonie, która na pewno na nie odpowie. Możecie je również przynieść do naszej redakcji w Legnicy lub Lubinie.

ZUS odpowiada na Wasze pytania!

Mam 58 lat i nie posiadam prawa do emerytury gdyż nigdy nie pracowałam. Całe swoje dorosłe życie opiekuję się niepełnosprawnym dzieckiem, którego stan jest obecnie bardzo ciężki. Teraz dostaję pieniądze na opiekę, ale co będzie ze mną gdyby moje dziecko odeszło? Czy mogę liczyć na jakiekolwiek wsparcie z ZUS? Maria

Pani Mario, od początku tego roku rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych po ich śmierci mogą ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Umożliwia im to nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, która weszła w życie 1 stycznia 2017. Wiele kobiet ma ten sam problem, o którym pani napisała, zrezygnowały z życia zawodowego gdyż musiały opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem lub rodzicem. W tym czasie otrzymują tak jak pani świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy.

Niestety po śmierci swojego podpieczonego niejednokrotnie opiekunowie znajdowali się w trudnej sytuacji życiowej - bez uprawnień do jakichkolwiek świadczeń i szansy na znalezienie pracy. Dlatego to bardzo ważna zmiana dla osób, którzy poświęcają większość swojego życia na opiekę nad osobą, która nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji. Aby opiekun, który utraci prawo do świadczenia lub zasiłku z powodu śmierci osoby, nad którą sprawował opiekę, mógł otrzymać świadczenie przedemerytalne musi jednak spełnić kilka warunków, które są wymienione w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych. Pierwszym z nich jest fakt pobierania przez opiekuna (nieprzerwanie) wspomnianych wyżej świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego, przez co najmniej rok (365 dni). Co ważne opiekun musi zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna - czyli po śmierci swojego podopiecznego.

Do uzyskania świadczenia przedemerytalnego konieczne jest także spełnienie kryterium wieku, czyli w dniu, w którym ustało prawo do świadczenia lub zasiłku opiekun ukończył, co najmniej 55 lat - kobieta lub 60 lat - mężczyzna oraz osiągnął okres uprawniający do emerytury, wynoszący, co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Trzeba pamiętać o tym, że 180 dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych musi przypadać bezpośrednio po okresie pobierania, przez co najmniej 365 dni, świadczenia lub zasiłku. Niestety prawo do świadczenia przedemerytalnego nie przysługuje, jeśli między dniem ustania prawa świadczenia lub zasiłku a dniem zarejestrowania w urzędzie pracy wykonywana opiekun podjął pracę zarobkową stanowiąca tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Jeśli tego nie zrobił to po spełnieniu pozostałych warunków - po 180 dniach pobierania zasiłku dla bezrobotnych - były opiekun otrzyma świadczenie przedemerytalne. Szczegółowe informacje dotyczące zasad i warunków wymaganych do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego, wraz z informacją o aktualnej wysokości świadczenia znajdują się na stronie http://www.zus.pl/default.asp?id=2586&p=4&idk=

Na wasze pytania odpowiada zawsze Iwona E. Kowalska - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Dolnośląskiego.

ZUS odpowiada na Wasze pytania!

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto