Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w rocznicę Okrągłego Stołu

Redakcja
W rocznicę ograd Okragłego stołu będzie można zwiedzać Pałac Prezydencki
W rocznicę ograd Okragłego stołu będzie można zwiedzać Pałac Prezydencki Marcin Obara/Polskapresse
Z okazji 25. rocznicy rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu Pałac Prezydencki został otwarty dla zwiedzających. Będzie można zobaczyć historyczny mebel, wnętrza, gdzie trwały rozmowy oraz okolicznościową wystawę. Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego odbywa się dziś, w czwartek od 15.00 do 20.00

Zwiedzającym Pałac Prezydencki zostaną udostępnione miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Biała i Sala Niebieska oraz Sień Wielka.

Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego

Sala Kolumnowa (Balowa) to największe i najbardziej znane z relacji telewizyjnych pomieszczenie w Pałacu Prezydenckim. Właśnie w tej Sali odbywają się ważne uroczystości, w których bierze udział większa liczba osób. Tu prezydent powołuje i odwołuje rządy, nadaje tytuły naukowe, mianuje sędziów, nadaje stopnie generalskie, ordery i odznaczenia państwowe.

Sala Kolumnowa była też świadkiem ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski. Właśnie tu w 1989 r. spotkali się przy Okrągłym Stole przedstawiciele rządu i opozycji. 10 lat później, 12 marca 1999 r. tutaj podpisano akces Polski do NATO, a 23 lipca 2003 r. ratyfikowany został Traktat Akcesyjny do Unii Europejskiej.

Obrady Okrągłego Stołu

Obrady Okrągłego Stołu toczyły się od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r., do negocjacji przystąpili przedstawiciele władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz strony kościelnej. Rozmowy odbywały się w kilku miejscach, a rozpoczęły się i zakończyły w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu. Obrady Okrągłego Stoły zapoczątkowały proces demokratycznych przemian ustrojowych w Polsce oraz całej Europie Środkowej i Wschodniej.

Czytaj także: Iluminacja na 11 listopada. Zobacz biało-czerwony Pałac Prezydencki

Ponadto w Pałacu Prezydenckim mieszkańcy Warszawy i goście odwiedzający stolicę będą mogli zwiedzić Salę Chorągwianą, w której wiszą repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych – od Grunwaldu po Solidarność. W Sali Chorągwianej prezentowane są też kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego, które są symbolami polskiej państwowości: Konstytucja 3 Maja i Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku.

Podczas zwiedzania Pałacu prezydenckiego miłośnicy sztuki będą mogli oglądać Galerię Rogalińską przedstawiającą wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona.

Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego - informacje dla zwiedzających

Pałac Prezydencki będzie dostępny od godz. 15.00 do 20.00. Wejście będzie możliwe przez Biuro Przepustek, od strony pomnika Mickiewicza.
Zwiedzajacy powinni z sobą zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem.
Podczas zwiedzania będzie można robić pamiątkowe zdjęcia.

Pałac Prezydencki zostanie otwarty o godz. 15.00. Ostatnia osoba wejdzie o godz. 20.00.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto