Zwiększa się dostęp do kolei w całej Polsce dzięki funduszom unijnym i programom rządowym

Materiał informacyjny PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Od czerwca, po 29 latach znów pociąg dojeżdza z Wieliszewa do Zegrza
Polacy z roku na rok zyskują coraz lepszy dostęp do kolei. Po latach znów podróżujemy pociągiem np. z Ostrołęki do Chorzel, z Wieliszewa do Zegrza, ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju czy z Padwi i Mielca do Dębicy. Kolej wraca także do małych miejscowości, m.in. dzięki budowie nowych przystanków. Poprawa dostępności komunikacyjnej to jeden z efektów inwestycji realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z wykorzystaniem środków unijnych i realizacji programów rządowych.

Poprawa dostępu do kolei powoduje, że coraz chętniej korzystamy z tego najbardziej ekologicznego środka transportu. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w 2022 roku pociągami podróżowało 342,2 mln osób. To o 97,2 mln więcej niż rok wcześniej i najwięcej w tym stuleciu. Liczba pasażerów kolei z roku na rok się zwiększa m.in. dzięki inwestycjom realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. To dzięki sukcesywnej budowie nowych i odbudowie linii kolejowych, po latach wracają pociągi na nieczynne trasy, tym samym dostęp do kolei pasażerskiej zyskują miejscowości, które nawet od kilkudziesięciu lat były jej pozbawione. Większą dostępność zapewniają także nowe przystanki i zmodernizowane istniejące. By ułatwić podróżowanie wszystkim pasażerom, montowane są windy i pochylnie. Dla osób niewidomych i niedowidzących dostępne są informacje w alfabecie Braille’a.

Rządowe programy – Kolej+ oraz Program Przystankowy są jednym z filarów naszej walki z wykluczeniem komunikacyjnym. W ramach inwestycji budujemy i odbudowujemy linie i przystanki kolejowe, by kolej mogła docierać do jak największej liczby miejscowości. Mieszkańcy w całej Polsce zyskują dostęp do wygodnego i ekologicznego transportu kolejowego - Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Dzięki miliardowym inwestycjom zwiększyła się dostępność komunikacyjna w województwie mazowieckim

Po latach dzięki pracom PLK SA wróciły pociągi na trasy z Ostrołęki do Chorzel, a także na trasę z Wieliszewa do Zegrza nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego. Kolej stała się wygodnym środkiem transportu, również dzięki nowym przystankom, takim np. jak Parzniew, Warszawa Młynów, Warszawa Powązki oraz Wieliszew Centrum. Powstała także nowa stacja Warszawa Główna, którą PLK SA przywróciły po latach do obsługi podróżnych.

Zmodernizowany przystanek Mordy Miasto na linii kolejowej Siedlce – Siemianówka w ramach rządowego Programu Przystankowego

Do podróży pociągiem zachęcają także zmodernizowane stacje i przystanki na trasach z Warszawy w kierunku Lublina, Radomia i Białegostoku. Wszystkie obiekty są lepiej dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Z rosnącej z roku na rok liczby udogodnień korzystają tysiące podróżnych w dużych miastach i w mniejszych miejscowościach.

Uzupełnieniem wielkiej modernizacji kolei są programy rządowe – „Program budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” (tzw. Program Przystankowy) oraz „Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.”, których celem jest zwiększanie dostępności kolei i walka z wykluczeniem komunikacyjnym.

Program Przystankowy dla lepszej komunikacji kolejowej

W województwie mazowieckim rządowy Program Przystankowy obejmuje 16 lokalizacji. Podróżni korzystają z nowych i zmodernizowanych przystanków Niemojki, Mordy Miasto, Bąkowiec, Groszowice Wrzosów, Dąbrówka Zabłotnia oraz Chronów. Na trasie z Warszawy do Sochaczewa powstanie nowy przystanek Błonie Rokitno wraz z parkingiem dla podróżnych. Na trasie do Mińska Mazowieckiego zaplanowano budowę przystanku Józefin. W Radomiu mieszkańcy zyskają przystanek Radom Południowy. W pobliżu powstanie także przystanek Kosów. Przystanek Mława Miasto zostanie wydłużony do obsługi dłuższych składów pociągów. Zmodernizowane dla lepszej obsługi podróżnych będą perony na stacji Mińsk Mazowiecki czy Wołomin.

Po 22 latach dzięki pracom PLK SA wróciły pociągi z Ostrołęki do Chorzel

Podróżni coraz częściej wybierają kolej w codziennych i okazjonalnych podróżach, ze względu na oszczędność czasu i wygodę. Dlatego też w ramach prowadzonych inwestycji, realizowanych zarówno z wykorzystaniem środków unijnych, jak i realizacji programów rządowych, poprawiamy dostępność komunikacyjną oraz stwarzamy warunki do rozwoju ekologicznego środka transportu - Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Rządowy Program Kolej + w walce z wykluczeniem komunikacyjnym

Uzupełnieniem inwestycji, które poprawiają dostępność komunikacyjną w Polsce, jest realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rządowy „Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.”. Do realizacji zakwalifikowano 35 inwestycji zgłoszonych przez samorządy 11 województw. Projekty obejmują miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Dzięki realizacji Kolei Plus ok. 1,5 mln ich mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart ok. 13,3 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 2 mld zł środki jednostek samorządu terytorialnego.

W ramach Kolej + dojedziemy koleją z Warszawy do Kozienic. Możliwe to będzie dzięki budowie nowej linii kolejowej Świerże Górne – Dobieszyn łączącej linię kolejową Janików – Świerże Górne (nr 77) z linią kolejową Warszawa Zachodnia – Radom Główny – Kraków Główny (nr 8).

Mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego oraz Ostrowi Mazowieckiej znów po latach wsiądą do pociągu dzięki rewitalizacji linii kolejowej Sokołów Podlaski – Siedlce oraz rewitalizacji linii kolejowej na odcinku Ostrów Mazowiecka – Małkinia. Ponadto wygodną komunikację kolejową ze stolicą zyskają mieszkańcy Północnego Mazowsza. Planowana jest budowa zupełnie nowej linii kolejowej łączącej Przasnysz, Pułtusk i Serock z Warszawą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto