MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zwyczaje biegaczy w Polsce. Lubimy biegać i chętnie pomagamy

Klaudia Pomorska
Zwyczaje biegaczy w Polsce. Lubimy biegać i chętnie pomagamy
Zwyczaje biegaczy w Polsce. Lubimy biegać i chętnie pomagamy Tomasz Bolt
O tym, że bieganie w Polsce jest bardzo popularne, nie trzeba nikogo przekonywać. Coraz częściej na ulicach, w parkach czy w lasach widzimy trenujących ludzi. Biegają o każdej porze dnia - rano, w południe i wieczorem - a także o każdej porze roku, często niezależnie od pogody. Zwyczaje polskich biegaczy udało się zbadać dzięki PKO Bankowi Polskiemu, który od kilku lat realizuje program "PKO Biegajmy razem".

Zwyczaje biegaczy w Polsce. Lubimy biegać i chętnie pomagamy

Badanie "Zwyczaje biegaczy w Polsce" zostało przeprowadzone przez PBS na zlecenie PKO Banku Polskiego. Wyniki pokazują, że w naszym kraju praktycznie tyle samo kobiet i mężczyzn uprawia ten sport. Wśród pań biega 48%, a wśród panów 52%. Nieco inaczej wygląda to w przypadku tzw. biegów masowych. Na start w takich zawodach częściej decydują się mężczyźni - deklaruje to 60% z nich.

Polscy biegacze z reguły są dość młodzi. Najwięcej biegających osób ma od 25 do 39 lat. Znaczna większość badanych, bo aż 77%, biega nie dłużej niż od 5 lat, ale co czwarta osoba krócej niż rok. Połowa z osób biorących udział w badaniu decyduje się na optymalną ilość treningów, czyli 2-3 razy w tygodniu. Na częstsze bieganie decyduje się 22% respondentów.

Polacy najchętniej biegają wieczorem, przy czym aż 83% biega bez względu na porę roku, a dla 39% nawet pogoda nie ma znaczenia. Biegacze też często korzystają z aplikacji - robi to 35% z nich. Najczęściej ściąganą aplikacją jest Endomondo. Takie gadżety są popularnie głównie wśród młodych biegaczy (43%), a także tych, którzy startują w imprezach masowych (61%). Ponad połowa uczestników takich biegów lubi pochwalić się swoimi wynikami w Internecie, ale regularnie robi to tylko 13%.

Bieganie sprawia nam przyjemność
Zdecydowana większość miłośników biegania rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem ze względu na chęć zadbania o swoje zdrowie i kondycję (84%). Drugim najczęściej wskazywanym powodem była chęć zmiany czegoś w życiu. Tak odpowiadali głównie najmłodsi. Kolejnym argumentem była namowa rodziny lub znajomych.

Badani, zapytani o swoją motywację, najczęściej odpowiadali, że biegają, bo sport ma pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję (87%), a także kształtowanie sylwetki (47%). Ta druga odpowiedź przeważała w gronie pań - wskazało ją 55% kobiet. Wśród mężczyzn wybrało ją 40%.
- Bieganie stało się drogą, którą rzesze podążają do zdrowia i to nie tylko fizycznego. Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o tym, że zdrowie psychiczne jest równie ważne i o nie również musimy zadbać. Bieganie daje taką szansę - jest relaksem, czasem na poukładanie sobie "wirujących myśli". Aż 42% biegaczy deklaruje, że biega po prostu dla przyjemności, jaką z tej aktywności czerpie - mówi Monika Jagiełło, starszy kierownik projektów badawczej PBS.
"Biegam bo lubię" to pogląda, który był najbardziej popularny wśród mężczyzn, osób najstarszych, a także tych, którzy uczestniczą w biegach masowych.

Lubimy biegać w towarzystwie
Dzięki wynikom badania dowiedzieliśmy się, że 2/5 biegających chętnie uczestniczy w biegach masowych. Ich źródłem wiedzy jest przede wszystkim Internet (80%), na drugim miejscu znajomi (42%), a na trzecim inne media niż sieć, czyli telewizja i radio (41%). Dlaczego biegacze lubią uczestniczyć w takich imprezach? Najczęstszym powodem były dbałość o zdrowie i chęć utrzymania dobrej kondycji (38%), a także możliwość odczucia na własnej skórze niezwykłej atmosfery (34%) i przyjemność czerpana z biegania (31%). Na możliwość poznania nowych ludzi wskazało 20% pytanych. Prawie tylko samo osób za motywujące uznało możliwość porównywania wyniku z innymi.
- Wraz ze wzrostem popularności biegania, rośnie też popularność imprez biegowych. Chcemy się angażować, czuć się częścią pewnej społeczności - to nic nowego, ale formy wyrażania tego zaangażowania, które obserwujemy, są czymś nieco innym niż to, które pamiętamy z przeszłości. Ludzie łączą się nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą się poczuć wspólnotą - wyjaśnia Monika Jagiełło. - Bardzo ważną motywacją do uczestnictwa we wspólnym bieganiu jest właśnie potrzeba zaangażowania w społeczność ludzi, którzy podobnie jak my pragną poczuć atmosferę udziału w czymś wyjątkowym - dodaje.

Zarówno osoby biegające, jak i kibice biorący udział w badaniu, mieli też wskazać najbardziej atrakcyjne ich zdaniem imprezy biegowe. Bezapelacyjnym zwycięzca okazał się Bieg Powstania Warszawskiego. Tuż za nim uplasował się PKO Nocny Wrocław Półmaraton oraz Bieg Niepodległości. Biegacze, jako najbardziej wartościowe elementy tych biegów, wskaywali trasę, miejsce oraz jakość, organizację i towarzyszące imprezom atrakcje.

Ci, którzy nie lubią uczestnictwa w biegach masowych, jako powód swojej niechęci najczęściej podawali masowość tego typu wydarzeń, która nierozerwalnie wiąże się z bieganiem w tłumue (45%), problemy logistyczne, czyli daleką odległość od organizowanych imprez (32%) oraz słabe zdrowie i kondycję (28%).

Biegacze chętnie pomagają
Osoby, które uczestniczą w biegach masowych, bardzo chętnie angażują się w akcje charytatywne. Deklaruje to blisko połowa biegających.
- Dla wielu zawodników świadomość, że biegną nie tylko dla siebie i osiągnięcia dobrego wyniku, ale także by komuś pomóc, jest świetną motywacją. Realizowany przez PKO Bank Polski program "PKO Biegajmy razem" odpowiada na autentyczne zapotrzebowanie społeczne, a dodatkowo pozwala łączyć pasję do sportu z pomaganiem osobom potrzebującym. Akcje charytatywne organizowane przy każdym wspieranym przez nas biegu cieszą się bardzo dużą popularnością - mówi Agnieszka Kielichowska, dyrektor Biura Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej PKO Banku Polskiego.

Dzięki 144 akcjom charytatywnym, organizowanym od 2013 roku, Fundacji PKO Banku Polskiego udało się zebrać ponad 2 milionych złotych dla beneficjentów. Od początku działania programu, biegacze pokonali charytatywnie aż 1 mln 305 tys. kilometrów, co można porównać z 32 okrężniami Ziemi wzdłuż równika.

Po raz pierwszy w historii, 19 września 2015 roku odbył się PKO Bieg Charytatywny pod hasłem "Pomagamy z każdym krokiem". Akcja gościła równocześnie na 12 stadionach w całej Polsce, nie tylko w największych miastach - gospodarzami były również m.in. Łomża, Lidzbark Warmiński oraz Mikołów.
Uczestnicy biegów pokonali łącznie ponad 26 tys. okrążeń. Dzięki temu, Fundacji udało się przekazać ponad 600 tys. złotych na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w całej Polsce.

Czytaj też: Kalendarz biegowy 2015. Część 10 - Listopad


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wojciech Łobodziński, trener Arki Gdynia: Karny był ewidentny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto