Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Życie jest fajne. Na Ochocie powstało miejsce prowadzone przez osoby z autyzmem [ZDJĘCIA]

Redakcja
Życie jest fajne. Na Ochocie powstało miejsce prowadzone przez osoby z autyzmem [ZDJĘCIA]
Życie jest fajne. Na Ochocie powstało miejsce prowadzone przez osoby z autyzmem [ZDJĘCIA] Szymon Starnawski
Aromatyczna kawa, gorąca czekolada, ciasta, kącik z książkami i planszówkami i niezwykła atmosfera. Na Ochocie przy ul. Grójeckiej 68 powstała klubokawiarnia "Życie jest fajne", w której pracują osoby chore na autyzm.

Klubokawiarnia "Życie jest fajne". Miejsce otwarte

Pomysłodawcą wyjątkowego miejsca na Ochocie jest Fundacja Ergo Sum. W klubokawiarni znalazło pracę ośmiu autyków. Jest to dla nich nie tylko miejsce pracy, ale także odpoczynku, rehabilitacji i obcowania z kulturą. Każda z zatrudnionych osób przeszła odpowiednie szkolenie z marketingu oraz warsztaty psychologiczne. Każdy z pracowników przeszedł też szkolenie z obsługi klienta i nauczył się obsługiwać urządzenia barowe. Zespół klubokawiarni "Życie jest fajne" tworzy jeszcze pięciu asystentów, kucharka oraz dwójka terapeutów. - Autyści pracują w systemie jeden na jeden z asystentem. Asystent pełni rolę "anioła stróża", pomaga gdy coś się wydarzy na przykład z kasą i pomaga gdy kogoś coś zaniepokoi - tłumaczy Ola Ciechomska-Smereczyńska z Fundacji Ergo Sum, która jest założycielem klubokawiarni.

Miejsce jest szansą dla osób, które często ze względu na swoją niepełnosprawność mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia. To także szansa dla autystów, którzy z powodu choroby zwykle nie mogą podejmować pracy. - Jesteśmy zaskoczeni jak świetnie odnaleźli się w nowej roli. Nasi pracownicy są z dnia na dzień bardziej otwarci. W rozmowach podkreślają jak bardzo od momentu podjęcia przez nich pracy (są zatrudnieni od stycznia) zmieniło się ich życie - dodaje przedstawicielka Fundacji. Praca, a co za tym idzie posiadanie samodzielnie zarobionych pieniędzy, jest dla nich prawdziwą szkołą życia i odpowiedzialności.

Zobacz także: Pomóż Kasi wygrać życie. Podopieczna Fundacji Rak’n’Roll czeka na wsparcie

Trudne początki
Od pomysłu do otwarcia klubokawiarni "Życie jest fajne" minęło 9 miesięcy. Sam remont pomieszczeń przy Grójeckiej trwał dwa miesiące - Ostatnie prace wykonywaliśmy jeszcze rano w dniu otwarcia - opowiada pani Ola. Podczas remontu nie zabrakło niespodzianek, które opóźniały prace oraz wymagały dodatkowych kosztów. Niestety nie wystarczyło już pieniędzy na dokończenie antresoli. Na razie powstał jedynie szkielet. Jej powstanie pozwoliłoby uzyskać dodatkowe pięćdziesiąt metrów powierzchni użytkowej - Na nasze wydarzenia kulturalne przychodzi bardzo wiele osób, trudno nam się zmieścić - mówi Ola Ciechomska-Smereczyńska.
Nieprzewidziane wydatki podczas remontu spowodowały, że opóźnia się otwarcie kuchni. Fundacja Ergo Sum poszukuje środków na jej wyposażenie.

Miejsce chętnie odwiedzają zarówno mieszkańcy Ochoty, jak i ludzie związani ze środowiskiem autyków. "Życie jest fajne" chce też zaktywizować mieszkańców Ochoty, wychodzić poza mury klubokawiarni. - Ochocianie bardzo dobrze nas przyjęli, spontanicznie przyszli nam pomóc skręcać meble - opowiada pani Ola.

Nie tylko kawa
Klubokawiarnia planuje organizować wiele spotkań, warsztatów kulinarnych, psychologicznych, artystycznych, teatralnych, bębniarskich oraz wydarzeń kulturalnych czy garażówek. W ich przygotowaniu i organizacji będą partycypować autycy. - Chcemy żeby podopieczni Fundacji brali odpowiedzialność za wydarzenia, żeby robili rzeczy które będą ich rozwijać i które będą im sprawiać radość - tłumaczy Piotr Kęcik z Fundacji Ergo Sum.
Twórcy klubokawiarni chcę też utworzyć dyskusyjny klub filmowy oraz organizować wieczory z grami planszowymi.

Warto odwiedzić to miejsce ze względu na bardzo przyjazny klimat jaki tam panuje. Na miejscu jest biblioteczka działająca na zasadzie bookcrossingu, z której każdy może pożyczyć książkę albo przynieś coś swojego. Są też planszówki, z których można korzystać. Każdy z odwiedzających może również spontanicznie zagrać na pianinie. Jednak przede wszystkim każdy odwiedzający przekona się, że autycy to są normalni ludzie.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto