Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Życzenia świąteczne i życzenia noworoczne. Tak warszawiacy składali sobie życzenia [STARE KARTKI świąteczne]

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
AI 1103 -  jest więcej tekstu ale najciekawsze „… ślę serdeczne życzenia szczęśliwego rajzerowania przez rok 1907 a przede wszystkiem w zdrowiu …”
AI 1103 - jest więcej tekstu ale najciekawsze „… ślę serdeczne życzenia szczęśliwego rajzerowania przez rok 1907 a przede wszystkiem w zdrowiu …” Zbiory Muzeum Warszawy
Życzenia świąteczne i życzenia noworoczne dawniej. Jakie kiedyś warszawiacy składali sobie życzenia? Czego życzono i w jaki sposób? Z pomocą Muzeum Warszawy oraz Stowarzyszenia Gwary Warszawskiej zebraliśmy dawne warszawskie kartki świąteczne oraz wycinki archiwalnych gazet o tematyce tejże.

Aby zobaczyć życzenia świąteczne i życzenia noworoczne, a także zabawne obrazki i scenki z warszawskich ulic w okresie świątecznym i noworocznym kiedyś - przejdź do galerii:

Życzenia świąteczne i życzenia noworoczne dawniej. Jakie kiedyś warszawiacy składali sobie życzenia?

Warszawskie kartki świąteczne wraz z życzeniami zebrała dla nas kuratorka Gabinetu Pocztówek, Elżbieta Kamińska, która udzieliła także krótkiego komentarza na temat życzeń świątecznych i noworocznych, jakie składali sobie niegdyś warszawiacy.

Uważam, że to teraz pisze się bardziej rozbudowane życzenia Świąteczne i Noworoczne. Dawniej składało się po prostu życzenia. Pisało się je w większości na kartkach, które na awersie nie miały akcentów świątecznych. Dlatego wyłowienie ich z ponad 9 tys. jest trudne. Z pocztówek, które są na wystawie Głównej (4 odsłony) można wymienić kilka

- podkreśla Kamińska.

Warszawskie kartki świąteczne

Na wystawie w Gabinecie Pocztówek w Muzeum Warszawy, a dokładniej w dziale: "ciekawostki kolekcjonerskiie" jest pocztówka świąteczna z akcentem warszawskim. Tekst pocztówki na awersie pochodzi z 1903 r. i jest trudny do odczytania. Napisano tam mniej więcej: „Przynadchodzących Świętach przesyłam serdeczne życzenia /…/ bratowej ucałowania rączek” Podpis

W galerii zdjęć znajdziecie też:

  • Pocztówkę z początku XX w. przedstawiającą freski w Filharmonii Warszawskiej, która została wykorzystana do napisania życzeń świątecznych przez bardzo znaną osobę - Stanisława Zamecznika [architekt, artysta plastyk, wystawiennik, grafik, scenograf, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu - przyp. red.] dopiero w 1969 r.
  • Pocztówkę przedstawiającą Instytut Aerodynamiczny zawierająco również życzenia Noworoczne wysłane w 1933 r.
  • Kartkę świąteczną z tradycyjnymi życzeniami;
  • I kartkę świąteczną, na której jest więcej tekstu, ale najciekawsze fragmenty to: „… ślę serdeczne życzenia szczęśliwego rajzerowania przez rok 1907 a przede wszystkiem w zdrowiu …”

Oprócz kartek zebraliśmy też wierszyki, życzenia świąteczne, życzenia noworoczne, rysunki, a także dialogi warszawskie, które znalazły się w zbiorach Stowarzyszenia Gwary Warszawskiej i zawierają typowo warszawskie słowa lub dotyczą dawnych zwyczajów. Wśród nich m.in. okładka pisma humorystycznego ilustrowanego "Mucha" i grudniowy numer z 1883 roku.

Czytaj też: Zimowe miejsca w Warszawie. Wcale nie trzeba jechać w góry. Odwiedź je, bo później znikną


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto