Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żydowscy przedwojenni sportowcy w metrze

Patrycja Śledziewska
Wizualizacja Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Wizualizacja Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie Materiały prasowe
Przedwojennych mistrzów szachów, boksu czy pływania zobaczymy na wystawie „Warszawscy sportowcy” na ogrodzeniu wokół budowy Muzeum Historii Żydów Polskich i w metrze.

Fotografii jest dziesięć. Przedstawiają wybitnych sportowców żydowskiego pochodzenia, którzy przed wybuchem II wojny światowej byli dumą całej Polski. Ekspozycja to hołd dla ich osiągnięć i talentu, ale też kunsztu przedwojennych fotografów, którzy pozostają anonimowi. Zdjęcia, z których część jest pozowana, czasem trochę teatralna, zostały wybrane według kryteriów estetycznych.

Czytaj także: Muzeum Techniki otrzymało dotację, ale to wciąż za mało

Dla legendarnego fotografa Tadeusza Rolkego, który przygotował ekspozycję wraz z Janem Śpiewakiem z muzeum, ciekawy był szczególnie ówczesny sposób fotografowania sportu. Tak różny od współczesnego. Obok zdjęć sprzed dziesięcioleci zobaczymy ich współczesne remaki autorstwa Rolkego. Fotograf starał się odtworzyć tamte pozy.

Jednym z bohaterów wystawy jest bokser wagi średniej Szapsa Rotholc. Z zawodu był zecerem, boks trenował od dziecka, a w latach 1934–1939 aż szesnaście razy był powoływany do reprezentacji Polski. Dla kraju wywalczył 14 zwycięstw, jeden remis i tylko raz był zdyskwalifikowany. Do połowy 1938 r. stoczył ogółem 124 walki bokserskie, z których 103 wygrał, 12 zremisował i 9 przegrał. Kibicowanie Rotholcowi jednoczyło polskich i żydowskich obywateli Warszawy.

Czytaj także: Na ścianie przy fabryce Wedla na Pradze powstaje nowy mural [ZDJĘCIA]

Rotholc wystąpił jako reprezentant Polski na olimpiadzie w Berlinie, przez co jego macierzysty klub RSWF „Gwiazda-Sztern” Warszawa nałożył na niego dyskwalifikację za naruszenie bojkotu igrzysk narzuconego przez wszystkie organizacje żydowskie w Polsce. Zrehabilitował się w 1938 r., zwycięstwem w wadze muszej z zawodnikiem Niemiec, podczas meczu Polska – Niemcy we Wrocławiu, rozegranym zaledwie kilka dni po nocy kryształowej. W trakcie kampanii wrześniowej 1939 r. Rotholc trafił do niewoli niemieckiej, z której uciekł.

Na wystawie zobaczymy też zdjęcia Fredzi Bersohn-Lichtblau – lekkoatletki z Żydowskiego Akademickiego Stowarzyszenia Sportowego Warszawa, Izraela Tadeusza Sachsa – hokeisty, bramkarza, Marii Rittner – lekkoatletki, siatkarki, wielokrotnej rekordzistki kraju w rzucie oszczepem, oraz gimnastyczki Gustawy Berliner.

Czytaj także: Warszawskie kino Iluzjon wraca do dawnej siedziby przy Narbutta

Wystawę „Warszawscy sportowcy” można oglądać od soboty na planszach rozwieszonych na ogrodzeniu placu budowy Muzeum Żydów Polskich na skwerze Willy’ego Brandta, prezentowana też będzie w warszawskim metrze na stacjach Plac Wilsona, Dworzec Gdański, Świętokrzyska, Centrum, Politechnika i Wilanowska. Wystawa ma wzbogacić kulturalne oblicze stolicy w trakcie Euro 2012.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto