Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

18.01.08 Realizacyjna elita

[email protected]
Kilkaset realizacji, ponad osiemdziesięciu groźnych przestępców w tym dwudziestu pięciu członków zorganizowanych grup przestępczych zatrzymali funkcjonariusze z wydziału realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji.

Kilkaset realizacji, ponad osiemdziesięciu groźnych przestępców w tym dwudziestu pięciu członków zorganizowanych grup przestępczych zatrzymali funkcjonariusze z wydziału realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji. Zawsze na pierwszej linii w trosce o bezpieczeństwo innych narażają swoje życie i zdrowie.

Wydział Realizacyjny Komendy Stołecznej Policji istniejący od 2005 r. wykonuje, co roku wiele, bardzo niebezpiecznych realizacji, a uzyskiwanymi rezultatami może szczycić się od samego początku istnienia. Ich zadanie to zatrzymywanie najgroźniejszych przestępców w Warszawie. W 2007 roku funkcjonariusze wydziału realizacyjnego przeprowadzili w sumie 529 realizacji.

Jednostka składa się z dwóch sekcji: minersko-pirotechnicznej i bojowej. Główne zadania to m.in. prowadzenie działań bojowych o podwyższonym stopniu ryzyka, prowadzenie działań pościgowych w celu zatrzymania szczególnie niebezpiecznych przestępców. Lokalizowanie i neutralizowanie materiałów lub urządzeń wybuchowych i wiele innych wymagających specjalistycznych umiejętności lub wyposażenia.

Sekcja I - minersko-pirotechniczna - przeprowadziła 53 realizacje w tym 11 z ujawnieniem ładunków wybuchowych, w których zastosowano wojskowe materiały wybuchowe. Współpracowała z Biurem Ochrony Rządu podczas kampanii wyborczej i samych wyborów.

Wspólnie z pododdziałami jednostek antyterrorystycznych z całej Polski, Strażą Pożarną oraz innymi podmiotami brała udział w ogólnopolskich manewrach w Żaganiu poświęconych zarządzaniu kryzysowemu - oraz manewrach „Woda 2007”.

Dbając o bezpieczeństwo warszawiaków, przeprowadzono szkolenia pracowników Warszawskiego Metra dotyczące zachowania się w sytuacjach kryzysowych (z uwzględnieniem sytuacji podłożenia urządzeń wybuchowych).

Sekcja wielokrotnie współpracowała z wojskowymi patrolami rozminowania przy oczyszczaniu pozostałości z II wojny światowej (usuwanie niewypałów i niewybuchów).

Podczas współpracy z pionem kryminalnym na terenie dzielnicy Warszawa-Śródmieście odkryto i zneutralizowano składnicę materiałów wybuchowych, zapalników i komponentów do montowania konstrukcji urządzeń wybuchowych wraz z instrukcjami ich montażu.

Sekcja II-bojowa ma na swoim koncie 476 realizacji, podczas których zatrzymano 84 przestępców, w tym m.in. 25 członków zorganizowanej grupy przestępczej, 2 członków grup przestępczych o charakterze zbrojnym, 2 osoby poszukiwane listem gończym za zabójstwo oraz 5 osób za przemyt i handel narkotykami. Ponadto odzyskano 1 szt. broni typu Skorpion, 50 szt. amunicji oraz kamizelkę kuloodporną.

Wśród spektakularnych sukcesów warto wymienić chociażby zatrzymanie wraz z funkcjonariuszami KPP w Legionowie, szczególnie niebezpiecznego przestępcy poszukiwanego międzynarodowym listem gończym, który kilkakrotnie uciekał niemieckiej Policji. Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach, między innymi ze względu na skuteczne użycie broni w stosunku do przestępców. Funkcjonariusze Wydziału Realizacyjnego, biorący udział w tej akcji zostali nagrodzeni przez Komendanta Głównego Policji.

Kolejnym niekwestionowanym sukcesem jest zatrzymanie, wspólnie z policjantami wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw, sprawcy wielokrotnych napadów na banki w województwie mazowieckim oraz członków zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się z porwaniach ludzi dla okupu (tzw. „grupy nowodworskiej, zwanej również „obcinaczami palców”).

Wielokrotnie wraz policjantami ze stołecznej „samochodówki” zatrzymywali członków zorganizowanych grup przestępczych specjalizujących się w kradzieży samochodów, czym z pewnością przyczynili się do zmniejszenia ilości kradzieży samochodów w Warszawie i okolicach.

Dzięki swojej opinii, jak również uzyskiwanym efektom, wydział realizacyjny Komendy Stołecznej Policji jest jedną z niewielu formacji Policji, gdzie ilość kandydatów, pomimo bardzo szczegółowej selekcji (fizycznej i psychologicznej), przewyższa ilość etatów. Można powiedzieć że policjanci ci to elita a służba w tej formacji to wyróżnienie.

Film o Wydziale Realizacyjnym KSP zamieszczony na stronie Komendy Głównej Policji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 18.01.08 Realizacyjna elita - Mazowieckie Nasze Miasto

Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto