MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto zmieni nazwy 293 warszawskim ulicom

Katarzyna Korzeniecka
Plac Konstytucji to nazwa umowna - w dokumentach plac ten pozostał nienazwany
Plac Konstytucji to nazwa umowna - w dokumentach plac ten pozostał nienazwany Fot. Bartek Kosiński/Polskapresse
Gotowy już jest projekt uchwały, która ma zmienić lub dopiero nadać nazwy 293 warszawskim ulicom, placom i alejom. Część z nich nazwy nigdy nie miała, część dostanie nazwę skróconą lub rozszerzoną, a niektóre z nich - jak mówią urzędnicy - wręcz urągają zasadom polskiej pisowni.

Niewiele osób mieszkających na stałe w Warszawie zdaje sobie sprawę, że plac Konstytucji i plac Defilad nie są oficjalnymi nazwami - w rzeczywistości place te nie zostały nigdy formalnie nazwane. Urząd miasta planuje nadać im nazwy, podobnie jak rynkom Starego i Nowego Miasta. Nie było też podstaw prawnych do nadania nazw ulicom Mordechaja Anielewicza, Kubusia Puchatka, Adolfa Suligowskiego i Św. Marii Magdaleny, a także osiedlu Przyjaźń.

Urzędnicy tłumaczą, że potrzebne jest też ujednolicenie nazw ulic, które mają patronów.

- Dotychczas zapisywane były one (nazwy ulic mających patronów - przyp. red.) dowolnie, np. Mickiewicza, Adama Mickiewicza czy A. Mickiewicza. Postanowiliśmy to ujednolicić, wprowadzając dwa rodzaje nazw: zwykłą (Adama Mickiewicza) i skróconą (A. Mickiewicza) - mówi Jolanta Sasin, naczelnik Wydziału Nazewnictwa i Numeracji Porządkowej Nieruchomości.

W tym przypadku obowiązywać mają nadal obie nazwy, zarówno skrócona, jak i pełna, dzięki czemu nie będzie trzeba dokonywać zmian w dokumentach.

Poprawki w papierach będą jednak wymagać zmiany nazw tych ulic, które zostały nazwane niepoprawnie. Mieszkańcy ul. Szopena będą od chwili wprowadzenia ustawy w życie zapisywać jej nazwę jako Fryderyka Chopina, Bohaterów Ghetta - jako Bohaterów Getta, Barburki - jako Barbórki. Zmienione będa także nazwy innych ulic, które zostały zapisane z błędem: ul. Montarzowej (nowa: Montażowa), Ilrastej (Iglasta), Poprackiej (Popradzka), Gwieździstej (Gwiaździsta).

Urzędnicy rozważają jednak pomysł, by nowe nazwy ulic były wprowadzane do dokumentów dopiero przy ich okresowej wymianie.

Ulice mające za patronów postacie historyczne i zasłużone również zmienią swoje nazwy. Ulica Jana Olbrachta zmieni się w Jana I Olbrachta, Żwirki i Wigury we Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, Jana Pawła II w Papieża Jana Pawła II, Karola Chodkiewicza - w Hetmana Jana Karola Chodkiewicza. Według Ratusza skrócone formy nie są wystarczającym uhonorowaniem dla ważnych osobistości.

Źródło: Życie Warszawy

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto