Co motywuje nas do pracy?

Praca to ważny element życia każdego człowieka. Co sprawia, że znajdujemy w sobie siłę, by wstać rano i spędzić pół dnia, wykonując (nierzadko nudne) zadania?
 archiwum

Podczas niemal każdej rozmowy o pracę kandydaci na dane stanowisko wymieniają długą listę czynników, które motywują ich do działania w środowisku zawodowym. Najczęściej padają bezpieczne odpowiedzi. Potencjalni pracownicy deklarują, że w pracy najbardziej interesująca jest dla nich możliwość samorealizacji, rozwoju osobistego, awansu i zyskania nowych umiejętności. Ponadto podkreślają wagę kontaktów z ludźmi i możliwości zdobycia doświadczenia w danej branży. Czy ich zapewnienia są zgodne z prawdą?

Pieniądze motywują najbardziej!

Z całą pewnością nie brak osób, którym w pracy zależy na zdobyciu nowych umiejętności, poszerzeniu swoich horyzontów i spełnieniu się zawodowo. Nie sposób jednak nie zauważyć, że dla większości pracowników główną motywacją do realizacji zadań jest gratyfikacja finansowa. Pieniądze są nam niezbędne do prowadzenia normalnego życia – gdy w perspektywie mamy dodatkowo bonus w postaci premii, nasz stosunek do pracy staje się wyraźnie cieplejszy. Poranne wstawanie przestaje urastać do rangi życiowego dramatu, a świadomość czekającej nas nagrody w postaci większej wypłaty nastraja nas pozytywnie. Łatwiej przymykamy oko na problemy w pracy i chętniej zdobywamy się na pewne poświęcenia (dokończenie ważnego projektu po godzinach, współpraca z nielubianym kolegą z działu).

Poczucie bezpieczeństwa w pracy

Wielu Polaków z determinacją gra w lotto, licząc na wielką wygraną. Jednak tylko nieliczni przyznają, że bez wahania zrezygnowaliby z pracy w razie trafienia „szóstki”. Stałe zatrudnienie przynosi bowiem dużo większe korzyści niż sam dochód. Praca to sposób na kontakt z ludźmi, zdobywanie doświadczenia i zapewnienie sobie oraz swojej rodzinie godnych warunków do życia. Osoby zatrudnione na umowę o pracę czują wewnętrzny spokój, wiedząc, że ich byt jest w pewnym stopniu zapewniony, nawet w przypadku utraty pracy (mają czas na znalezienie nowego zajęcia, ponadto mogą liczyć na wsparcie ze strony urzędu pracy). Jak podkreślają psychologowie, poczucie bezpieczeństwa ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia psychicznego człowieka i funkcjonowania jego organizmu.

Prestiż i bonusy

Doraźnym środkiem motywującym w pracy są niezmiennie atrakcyjne gadżety (służbowe smartfony, laptopy, tablety, GPS, samochód do dyspozycji). Korzystny wpływ na chęć do pracy mają również dobre warunki: klimatyzowane biuro w dobrej lokalizacji, nowoczesny sprzęt komputerowy, wysokiej jakości urządzenia kuchenne, przytulny pokój socjalny itp. Nie bez znaczenia jest także prestiż danego zawodu. Wielu pracowników z podziwu godną determinacją znosi niemiłą atmosferę w pracy i nieracjonalny podział obowiązków, by w ciągu kilku lat zdobyć cenne doświadczenie na danym stanowisku i stać się pożądanym specjalistą.

Motywacja do pracy jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Dla niektórych pracowników najważniejsze są pieniądze, inni najbardziej cenią sobie możliwość obracania się w kręgach kierowniczych, pakiety medyczne lub kosztowne nagrody (wycieczki, sprzęt elektroniczny). Większość przyznaje jednak, że w kwestii motywacji ogromne znaczenie ma dla nich atmosfera panująca w pracy. Jeśli współpracownicy to typowi malkontenci, największy nawet zapał zaczyna w pewnym momencie stygnąć. Dla porównania, energiczny i kreatywny zespół działa motywująco, pracownicy starają się bowiem nie zaniżać średniej i aktywnie szukają sposobu na „wykazanie się”. Niewielka doza rywalizacji wśród pracowników jest więc wskazana – nie wolno jednak wpadać w przesadę, należy pamiętać, że nadrzędnym celem jest uzyskanie korzyści dla całej firmy.

Partnerem serwisu jest

abcZdrowie

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

04.02.2014, 08:56

Mnie pieniądze , przystojny szef , i rozwijanie się firmy

25.01.2014, 20:30

A le główna funkcją UP jest pomoc w znalezieniu a takiej do tej pory nie otrzymałem postanowiłem że zabiję się jeszcze w tym tygodniu i koniec mam dość bycia żebrakiem dziękuję za to nauczycielom z KOLEJÓWKI DAWNEJ i gimnazjum bo ONI namówili że po tej szkole jest praca. GDZIE PYTAM SIĘ.

25.01.2014, 19:03

Jak ja się boję w sołectwie wyjść na ulicę żeby bachory (bogatych pracowników pełniących funkcje kierownicze oraz marginesu społecznego (wielodzietne patologie i inne żyjące z zasiłku)) mi nożem gardła nie poderznęli w nocy a co dopiero w dzień

25.01.2014, 15:10

Nie ma lepszej motywacji do wykonywania dobrze swojej pracy jak dobra płaca. Człowiek godziwie zarabiajacy pracuje sumiennie wykonując swoje obowiązki. Gotów jest do pewnych poświęceń czy wyrzeczeń. Jeżeli jednak pracujesz ciężko za minimalną pensję, to faktycznie brak ci jakiejkolwiek motywacji, aby dać z siebie coś więcej poza minimum. Cały system płac w Polsce jest wadliwy. Pracownicy pracujący w danych firmach, którę dobrze lub bardzo dobrze prosperują na rynku, powinni byc doceniani za swoją pracę, a odzwierciedleniem tego powinny być odpowiednie pensje. Brak rynku wykorzystywany jest wszędzie. Czy to w firmach prywatnych czy państwowych. Częśto słyszy się takie słowa" Na Pana/Pani miejsce jest kilkunastu czy kilkudziesięciu chętnych". Czego to dowodzi? Że w Polsce nie docenia się pracowników. To podstawowy błąd wszystkich lub prawie wszystkich pracodawców. Dobrego wykwalifikowanego pracownika, z odpowiednim stażem, nie da się zastąpić kimś "wyrwanym" prosto z ulicy. Często także funkcjonuje system "pleców" podczas przyjmowania nowych pracowników którzy, de facto, nie mają odpowiednich kwalifikacji do wykonywania odpowiedniej pracy.

25.01.2014, 13:08

ILONA KAZIMIERUK porwana z Zabrza na sprzedaż przez dyrektora MOPR Zbigniewa Gurnacza do domu BANDYTY i PEODFILA we Włodawie...zostałą ZDEGRADOWANA SPOŁECZNIE pod nadzorem siostry dyrektora MOPR sędzi Anity Hawranek-Keller, która uniemożliwiła ojcu Ilony jej uwolnienie, bo wydała mu ZAKAZ STYCZNOŚCI

25.01.2014, 10:11

gdyby bezrobotni i frustraci założyli partię to wygraliby wybory i robiliby to co do tej pory lecz dodatkowo braliby niebotyczną kasę dlaczego tego nie zrobią ?

25.01.2014, 06:42

Mnie do bardzo wytężonej pracy motywują przede wszystkim pieniądze jakie za nią otrzymuje.
Cały miesiąc tyrania od świtu do ciemnej nocy i aż 1900 złociszy brutto!
Ależ to jest kupa kasy! Ja to cały miesiąc zastanawiam się co z taką kupą kasy zrobić.
Szef to zauważył i zastanawia się jak ten problem rozwiązać. Prawdopodobnie obetnie mi wynagrodzenie bo zamyślony człowiek jest mało wydajny.
No a wyobraźcie sobie bezradnego radnego który miesiąc w miesiąc otrzymuje minimum 3000 złociszy na rączkę ile on musi się namyśleć, zastanawiać.... Dlatego później na sesjach tacy za kołowani siedzą. A poseł czy minister jaki......
Jak rabowano Polskę!!!
Wszystko zaczęło się na początku 1989 roku w czasie tzw. „okrągłego stołu”, potem było tylko gorzej.
Więcej na: http://sklave.manifo.com/

24.01.2014, 21:02

i od UP nie otrzymałem jeszcze żednej oferty pracy - a to przepraszam Urząd ma ci DAĆ pracę? Postawa roszczeniowa polaczków mnie przeraża. Jak sam nie zadbałeś sobie o pracę, to twoja wina. Inni są w stanie nawet na emigrację jechać, byleby mieć pracę, a ty się żalisz bo przez 8 lat nie DOSTAŁEŚ ofetry pracy? Ludzie ratujcie Polskę przed takimi wariatami. Chyba że jesteś tylko zwykłym internetowym trollem i to co piszesz, to stek wymyślonych bzdur. Tak to jest, "W internecie nikt nie wie, że jestem gimbusem"

24.01.2014, 18:34

Ja ukończyłem Gostka w Łazach w 2007 albo 8 (straciłem rachubę przez bezrobocie) i od UP nie otrzymałem jeszcze żednej oferty pracy. Z wiedzy w roku 2014 zostało mi już 0% i żadnej umiejętności praktycznej, ŻADNEJ. Skończyłem Technikum El. pożal się boże. I co ja mam robić w tym śmierdzącym życiu żegnaj marzenia o własnym mieszkaniu (nie socjialnym z pijakami czy komunalnej ruiny) a założyć rodzinę to niech sobie politycy z PISU (nigdy tej partii nie lubiłem i in podobych)