Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy demokracja na wojnie jest możliwa?

Lidia Raś
Lidia Raś
Nad tym problemem debatowali wczoraj w sali Auditorium Maximum członkowie panelu: prezydent Izraela Szymon Peres, prof. Ewa Łętowska i prof. Wiktor Osiatyński.

Goszczący w Polsce Prezydent Peres opowiadał na UW o swoim państwie, które od momentu powstania w 1948 roku stale się rozwija. – Izrael jest krajem zmian i niezwykłych wydarzeń – mówił Peres. – Młodzi ludzie mogą się uczyć i swoją wiedzę przekazywać innym, a nasze państwo szczególnie dumne jest przede wszystkim z posiadanego potencjału intelektualnego.

Prezydent podkreślał wysoki poziom wykształcenia młodych ludzi, znajomość przynajmniej dwóch języków obcych, która daje im otwarcie na świat. – Kiedy powstało państwo Izrael, zamknięte zostało granicami, ale dzięki młodym ludziom te granice są obecnie otwarte – podkreślał Peres.

Największym problemem jest teraz dla Izraela tocząca się od lat wojna z Palestyną o sporne tereny w Strefie Gazy. – Bardzo trudno prowadzić negocjacje z partią religijną jaką jest Hamas – tłumaczył Prezydent Peres. - Jej członkowie tak naprawdę nie są skłonni do rozmów, ale my chcemy porozumienia. Prezydent Peres podkreślał, że ma nadzieję na zbudowanie pokoju.

Umiarkowany optymizm co do idealistycznej wizji świata wyrażała Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. – Pan Prezydent jest z wykształcenia filozofem i poetą, ale ja jestem praktykiem – mówiła prof. Łętowska - i wiem jak trudno jest funkcjonować w demokracji, która musi walczyć o swoje prawa albo o ich zachowanie.

Maksyma „ Inter arma silent leges” (z łac.: w czasie wojny milkną prawa) jest niestety dość powszechna. To sędziowie muszą w praktyce dbać o przestrzeganie praw człowieka, bo politycy, pomimo deklaracji, często o tym zapominają.

- Jest dla mnie ogromnie ważnym zapis prawa izraelskiego, by w czasie wojny jak najmniej praw demokracji było ograniczanych - mówił prof. Wiktor Osiatyński. - Ale to chyba nie zawsze się udaje. Trudno mimo wszystko żyć w państwie, w którym liczebnie jest się mniejszością - mówił Osiatyński.

Niespełna dwugodzinny panel nie dał jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie, ale zwrócił uwagę na złożoność problemu.

Spotkanie odbyło się w ramach XII Debaty Tischnerowskiej. 

 



 

Od redakcji: I Ty zostań reporterem obywatelskim MM Mojego Miasta! **

Pisz

**,

fotografuj

,

dodawaj imprezy

, komentuj.

 

Zachęcamy Was do nadsyłania materiałów zarówno foto, jak i video. Czekamy na Wasze filmiki nakręcone kamerą, cyfrowym aparatem fotograficznym bądź telefonem komórkowym. Pobawcie się w reporterów eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was.

 


 

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto