Organizatorzy zapraszają między innymi na: wystawy, konkurs w formie gry miejskiej dla młodzieży, edukacyjne seanse filmowe (zarówno na świeżym powietrzu – we Wrocławiu jak w salach kinowych w Warszawie) oraz koncert – w Krakowie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dodatkowo, w stolicy będzie można zobaczyć rzeźbę odpadową. Największe emocje spodziewane są jednak w Krakowie, bo tu organizatorzy planują pewną niespodziankę…

Akcja rozpocznie się we Wrocławiu. Już 24 września uczniowie lokalnych szkół będą mogli wziąć udział w konkursie. Cieszy się on od 3 lat dużym zainteresowaniem i jest organizowany w formie 'Gry Miejskiej" wykorzystującej metodykę podchodów. Na odcinku około 2 km, w centrum miasta rozmieszczone zostaną plansze zawierające pytania konkursowe. Plansze są ilustrowane ręką Marcina Kułakowskiego – rysownika, który wielokrotnie zwyciężał w plebiscycie na najlepszego ilustratora komiksów. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie kolejnych, ukrytych plansz oraz udzielnie poprawnych odpowiedzi na pytania i zagadki merytoryczne.

Zespoły szkolne grają o atrakcyjne nagrody - w tym sprzęt elektroniczny (laptopy, drukarki, odtwarzacze multimedialne).

Jury przewodniczy Pani Ewa Wolak, posłanka, członkini Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Niedługo później, bo już 8 października organizatorzy wywołają emocje wśród mieszkańców Krakowa. W tym terminie zaplanowane jest rozpoczęcie Dni Elektrorecyklingu, ale poprzedzi je kontrowersyjna prowokacja na Plantach… Zapewne wywoła ona dyskusję publiczną na temat powszechnych sposobów pozbywania się elektrośmieci. W tym samym dniu na trasę Gry wyruszą uczniowie, a dorośli będą mogli podziwiać ekspozycję plansz edukacyjnych wystawioną niedaleko ulicy Franciszkańskiej. Kolorowe dzieła sztuki informować będą o zagrożeniach dla środowiska naturalnego pojawiających się w związku z niewłaściwym wyrzucaniem odpadów niebezpiecznych oraz innych, podlegających selektywnej zbiórce. Wszystko, mimo powagi tematu, na wesoło. W Krakowie planowane są także patrole "Pana Pralki", podczas których rozdawane będą kalendarze edukacyjne i inne atrakcyjne dla mieszkańców materiały.

W Warszawie akcja rozpoczyna się najpóźniej, bo 20 października i tu także odbędzie się konkurs, wystawa pod Kinem Muranów i piątki filmowe w Mazowieckim Instytucie Kultury, a na ulicy Elektoralnej stanie niezwykłe drzewo odpadowe…

We wszystkich trzech miastach, 25 października, w godz. 10-15, na terenie wybranych parkingów Hipermarketów Tesco, odbędą się zbiórki elektroodpadów. W tym dniu bezpłatnie będzie można pozostawić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w zamian za drobne upominki od organizatorów.

Uroczyste zakończenia akcji zaplanowane są we Wrocławiu (30 października, Klub Firlej), w Warszawie (21 listopada, Mazowiecki Instytut Kultury) oraz w Krakowie (2 grudnia, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha). Spotkaniom towarzyszyć będą np. pokazy filmowe, występ zespołu Recycling Band (w Krakowie), występy młodzieżowych formacji tanecznych (we Wrocławiu).

Patronat honorowy nad akcją objęli (lokalnie) – Prezydenci Miast – Krakowa i Wrocławia. W organizację włączyły się także firmy i instytucje: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, Mazowiecki Instytut Kultury i Sztuki, Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży z Wrocławia. Organizatorami Dni Elektrorecyklingu są: Biosystem Elektororecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz ZGK Organizacja Odzysku Biosystem S.A.

Szczegółowy harmonogram Dni Elektrorecyklingu w poszczególnych miastach dostępny jest na stronie internetowej www.dnielektrorecyklingu.pl.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!