Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino Letnie w Parku Odkrywców [program]

Redakcja
Darmowe filmy o tematyce miejskiej i dyskusje to propozycja ...
Darmowe filmy o tematyce miejskiej i dyskusje to propozycja ... Urząd Dzielnicy Ursynów
Darmowe filmy o tematyce miejskiej i dyskusje to propozycja Centrum Nauki Kopernik dla warszawiaków.

To już trzecia edycja Kina Letniego w Centrum Nauki Kopernik. W każdy piątek, w Parku Odkrywców, który znajduje się na tyłach instytucji, prezentowane będą filmy nawiązujące tematyką do aglomeracji. - Każdy wieczór filmowy jest podróżą do innego miasta, a każde miasto to opowieść o innych perspektywach rozwoju - stwierdzają organizatorzy imprez.

Seanse filmowe poprzedzą dyskusje ze specjalistami. Zaproszeni goście pokażą nam, jakim globalnym tendencjom podlega Warszawa oraz które miasta kreują warte naśladowania wzorce.

Centrum Nauki Kopernik na lato przygotowało również inne atrakcje. Pisaliśmy niedawno o warsztatach dla dorosłych i dla dzieci. Dorośli w Parku Odkrywców mogą przez całe wakacje uczyć się tworzenia przydomowych ogródków i samonawadniających się upraw, a dzieci będą tworzyć ambitne wizje przyszłych miast. Program warsztatów w Parku Odkrywców znajdziecie tutaj.

Park Odkrywców proponuje również relaks na leżakach, możliwość darmowego wypożyczania gier i książek. Co ciekawe za darmo w weekendy można również uczestniczyć w zajęciach z pilatesu.

Kino Letnie w Parku Odkrywców. Program.


12 lipca, g. 21.00
Waydowntown, reż. Gary Burns | 87 min, Kanada 2000

Czarna komedia przedstawiająca kondycję ludzką przeciętnego pracownika korporacji. Grupa przyjaciół mieszkająca w centrum miasta, zakłada się o to, kto z nich najdłużej wytrzyma bez wychodzenia na świeże powietrze. Życie wewnątrz nowoczesnego molocha ze szkła, betonu i stali umożliwia system połączeń naziemnych i podziemnych korytarzy – pomiędzy domem, pracą i centrum handlowym.

Przed filmem odbędzie się spotkanie z dr hab. Jackiem Wesołowskim. Adiunkt w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, zajmuje się problematyką rewitalizacji miast, w tym polityką zrównoważonego transportu.

Temat spotkania: Jak nie zagubić się w mieście ze stali i szkła?

19 lipca, g. 21.00
Nienawiść, reż. Mathieu Kassovitz | 95min, Francja 1995

Jeden dzień z życia trzech przyjaciół, wychowanych na paryskim przedmieściu, które stało się miejscem brutalnych zamieszek. Arcydzieło Kassovitza przedstawia społeczeństwo pełne konfliktów i przemocy, podzielone zarówno etniczne, jak i klasowo. Stan wrzenia społecznego, przedstawiony dwadzieścia lat temu, pozostaje wciąż aktualny. Czy czeka nas bunt miast?

Przed filmem odbędzie się spotkanie z dr Łukaszem Jurczyszynem – socjologiem, pracownikiem Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz Collegium Civitas. Należy do założonego przez Alaina Touraine’a Centrum Analizy i Interwencji Socjologicznych w Paryżu. Jeden z założycieli Zespołu Analizy Ruchów Społecznych.

Temat spotkania: Miasto przestrzenią podziałów czy obietnicą wolności?

26 lipca, g. 21.00
Śmietnisko, reż. Lucy Walker | 90min, Wielka Brytania 2010

Inspirujący dokument o ubogich mieszkańcach Rio de Janeiro. Zapis współpracy artysty Vika Muniza z grupą tzw. „catadores”, zbieraczy śmieci. Dowód na to, że sztuka może mieć realny wpływ na poprawę ludzkiego życia.

Przed filmem odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Młynarskim – socjologiem, badaczem i projektantem, autorem książki "Otwarty rząd w Polsce. Kulisy programu Opengov", współzałożycielem pracowni miejskich transformacji Sociopolis oraz pracowni Kwiatkibratki. Na co dzień bada zachowania i motywacje mieszkańców miast, analizuje trendy, jest stałym współpracownikiem Centrum Cyfrowego Projekt: Polska.

Temat spotkania: Jak zaplanować zdrowe miasto?

2 sierpnia, g. 21.00
Detropia, reż. Heidi Ewing, Rachel Grady | 90min, USA 2012

Nagrodzony na festiwalu w Sundance dokument o współczesnym Detroit – symbolicznym mieście czasów kryzysu, z którego masowo emigrują jego mieszkańcy. Wzruszający kolaż, utkany z wypowiedzi blogerki, solisty operowego, artystów-performerów i właściciela klubu nocnego – osób osobiście zaangażowanych w przetrwanie miasta i jego materialnej spuścizny.

Przed filmem odbędzie się spotkanie z dr Joanną Kusiak – doktorantką w Instytucie Socjologii UW. Studiowała filozofię, socjologię i urban studies na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Jest stypendystka Studienkolleg-zu-Berlin i Collegium Invisibile, oraz współzałożycielką i prezesem Stowarzyszenia DuoPolis.

Temat spotkania: Kto odpowiada za przyszłość miast?

9 sierpnia, g. 21.00
Rower z Pekinu, reż. Xiaoshuai Wang | 113min, Chiny, Tajwan 2001

Współczesny Pekin, widziany oczami młodego mężczyzny z prowincji, który przyjeżdża do stolicy w nadziei na lepsze życie. Upragniony rower, narzędzie pracy i utrzymania, połączy jego losy z losami pewnego licealisty i rodowitego pekińczyka. Film jest obrazem chińskiego społeczeństwa w trakcie transformacji, funkcjonującego wciąż pomiędzy komunistyczną mentalnością a potrzebami, jakie niesie za sobą współczesny kapitalizm. To również zapis miasta, którego wygląd zmienia się w sposób niekontrolowany i gwałtowny, gdzie tradycyjne chińskie domy ustępują nowoczesnym wieżowcom.

Przed filmem odbędzie się spotkanie z Joanną Erbel – socjolożką, miejską aktywistką, publicystką. Pisze w Instytucie Socjologii doktorat o roli aktorów nieludzkich w przemianie przestrzeni miejskiej. Wykłada w Instytucie Studiów Zaawansowanych w Warszawie. Członkini Krytyki Politycznej, Kongresu Ruchów Miejskich. Kuratorka Nowych Sytuacji w ramach Malta Festival 2011. Laureatka nagrody Okulary Równości 2013 w kategorii „Sprawiedliwość społeczna”.

Temat spotkania: Jak być produktywnym i nie zwariować?

16 sierpnia, g. 21.00
Tysiąc klownów, reż. Fred Coe | 118min, USA 1965

Trzydziestokilkuletni Murray to buntownik i ekscentryk, dla którego praca zarobkowa oznacza rezygnację z wolności. Gdy jednak pracownicy opieki społecznej grożą odebraniem mu jego ukochanego siostrzeńca, bohater postanawia dorosnąć do roli przybranego ojca – rozpoczyna podróż przez Nowy Jork, w poszukiwaniu pracy. Murray jest z zawodu komikiem. Operując nowoczesnym językiem filmowym Tysiąc klownów przedstawia obraz Manhatanu, jako imponującej maszyny ludzkiej, w której każdy trybik nastawiony jest na osobisty sukces. Czy głównemu bohaterowi uda się zachować poczucie wolności, godząc się jednocześnie na reguły, jakie wymusza na nim społeczeństwo?

Przed filmem odbędzie się spotkanie z Martyną Obarską –redaktorką działu kulturalnego kwartalnika „Res Publika Nowa”. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, członkini zespołu Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej, autorka książki MDM między utopią a codziennością.

Temat spotkania: Miejski styl życia – moda czy filozofia?

23 sierpnia, g. 21.00
Śpioch, reż. W. Allen | 89min, USA 1973

Woody Allen zabiera nas w slapstickową podróż do przyszłości – świata bez wielkich miast, zarządzanego przez dyktatora - widmo, po którym pozostał jedynie nos. Zespół naukowców budzi do życia neurotycznego nowojorczyka, który przez ponad sto lat, przebywał w stanie hibernacji. Czy bohater poradzi sobie w świecie robotów, wolnej miłości i modyfikowanej żywności?

Przed filmem odbędzie się spotkanie z Maciejem Czeredysem – architektem, urbanistą.  Uczestnik warsztatów, sympozjów, konferencji poświęconych problematyce ochrony miast historycznych, pracuje w biurze urbanistycznym przygotowując miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla gmin z obszaru Mazowsza.

Temat spotkania: Gdzie zamieszkamy w przyszłości?
Źródło: Centrum Nauki Kopernik

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto