Korony zębowe – kiedy się na nie zdecydować?

Kiedy warto zdecydować się na korony zębowe i z czym wiąże się ten zabieg? Sprawdź, czy trzeba się do niego jakoś przygotować?
 abcZdrowie

Zęby stałe dane są nam raz na całe życie. Czasami jednak okazują się one słabe, mimo że o nie dbamy, bądź jest już za późno, by zająć się higieną tych najbardziej zniszczonych. W takich sytuacjach istnieje możliwość założenia korony zębowej, której celem jest całościowe przykrycie uszkodzonego zęba. Żeby dowiedzieć się czegoś więcej o tym zabiegu, zadaliśmy kilka pytań stomatologowi Piotrowi Puchale.

Kto potrzebuje korony zębowej?
Piotr Puchała: Pragniesz ładnego uśmiechu, pięknych równych i białych zębów? Korony to najbardziej estetyczna odbudowa zębów zniszczonych, przebarwionych bądź złamanych. Korona jest także idealnym sposobem na odbudowanie zęba zniszczonego próchnicą, dużym wypełnieniem lub zęba po leczeniu endodontycznym.

Z czego wykonuje się korony zębowe i które materiały szczególnie zalecają specjaliści?
Piotr Puchała: Korony wykonane są z porcelany (zewnętrzna warstwa – szkliwo) oraz wewnętrznej warstwy – rdzenia, który może być metalowy lub ceramiczny. Korony na podbudowie metalowej, wykonane w technologii CAD-CAM, zapewniają bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną i są zalecane do zębów bocznych. Korony pełnoceramiczne (bezmetalowe) są najwyższym osiągnięciem stomatologii, jeśli chodzi o możliwość idealnej estetyki w zakresie odbudowy pojedynczego zęba. Zastosowanie tych koron umożliwia uzyskanie optymalnej głębi i przezierności idealnie naśladującej naturalny, zdrowy ząb. Porcelana ponadto jest wytrzymała i doskonale tolerowana przez organizm człowieka. Na porcelanie nie gromadzą się bakterie i nie tworzy się kamień nazębny. Zmniejsza się zatem ryzyko wystąpienia próchnicy w tym samym miejscu.

Jak trwałe są korony zębowe?
Piotr Puchała: Podczas wykonywania uzupełnień protetycznych ważna jest niesamowita precyzja i umiejętności lekarza, ale także dokładność wykonania przez technika dentystycznego. Perfekcyjnie wykonana korona jest w stanie służyć przez długie lata.

Co pacjent powinien wiedzieć o zakładaniu korony zębowej i czy musi się w jakiś sposób przygotować do zabiegu?
Piotr Puchała: Leczenie obejmujące korony może być przeprowadzone na 2 wizytach, pod warunkiem wcześniejszego przygotowania zębów i całej jamy ustnej do etapu protetycznego. Na pierwszej wizycie ząb jest przygotowywany, pobierane są wyciski, sprawdzany jest kolor zębów sąsiadujących oraz zakładana jest korona tymczasowa. Druga wizyta to oddanie gotowej pięknej korony. Leczenie odbywa się całkowicie bezboleśnie w miejscowym komputerowym znieczuleniu.

Jak się jeszcze dowiedzieliśmy, w praktyce korony zębowe wykonuje się, by zastąpić naprawdę duże wypełnienia lub gdy pozostały jedynie resztki zęba, aby naprawić bardzo słaby ząb bądź uchronić go przed złamaniem, aby zakryć ząb zniekształcony lub taki, który uległ przebarwieniu. Stosuje się je również w celu umocowania mostu i pokrycia implantu. Wolne przestrzenie, powstałe po brakujących zębach, mogłyby zainicjować rozwój wady zgryzu lub przyczynić się do wystąpienia choroby dziąseł czy też stawu skroniowo-żuchwowego.

Do założenia korony zębowej jesteśmy często zmuszeni – nie przez kogoś, ale przez troskę o własne zdrowie i poczucie estetyki. Jeżeli przybliżymy sobie nieco wiedzy na ten temat, być może łatwiej będzie nam zrozumieć, co dzieje się podczas zabiegu i dzięki temu sprawniej będziemy współpracować z lekarzem. Natomiast po zabiegu dbajmy o to, aby jak najrzadziej interweniować przy użyciu poważniejszych metod. A skoro chodzi o nasze własne zęby, powinno mieć to dla nas osobiste znaczenie.

Wsparcie redakcyjne od:

abcZdrowie.pl

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

30.11.2017, 03:24

Ja niestety przez różne zawirowania osobiste i finansowe trochę się zaniedbałem, zwłaszcza właśnie swoje zęby. Wizytę u dentysty zawsze przekładałem na później i po jakimś czasie nie wyglądało to ciekawie.... Ale postanowiłem się wziąć za siebie i bardzo mi w tym pomogli w rodentia.opole.pl . Zdecydowałem się na implanty zębowe przy tych zębach, których nie szło uratować i tam, gdzie ząb pozostawiał coś do życzenia. Teraz mam piękny uśmiech, który jednak wygląda naturalnie - po prostu zdrowo.

16.11.2017, 16:17

Witam!
Na chwile obecna mam zalozone licowki porcelanowe na przednich zebach ,ktore lamia sie i odklejaja. Dentysta zaproponowal mi koronki porcelanowe. Bardzo sie boje tego zabiegu,bo jakby nie bylo musze spilowac do konca moich 6 zdrowych zebow. Nie wiem tez kompletnie jaki kolor wybrac, chcialabym miec ladne biele zeby,a kolor A1 i B1 ktore sa niby najbielsze wydaja mi sie jakies zolte i szare. Nie wiem czy dalej probowac z licowkami czy zaryzykowac i zrobic te korony porcelanowe. Jak tak to jaki kolor wyglada ladnie bialo naturalnie?
Prosze o pomoc i rade w wyborze. (Przepraszam za brak polskich znakow, nie posiadam polskiej klawiatury ;p )

10.11.2017, 16:07

Odpowiedź na twoje pytanie nie jest taka prosta. Moje zęby również sprawiały kłopoty w leczeniu wielu dentystom i niektórzy z nich nie chcieli się podjąć leczenia. Stan moim zębów nie jest najlepszy, dbam co prawda o nie, regularnie je myję, ale i tak są one kruche i podatne na próchnicę. Najgorzej miałam przy leczeniu kanałowym. Korzenie moim zębów są długie i zawijają się na końcach. Ciężko jest je leczyć z tych powodów. Jednak jeśli miałabym polecić kogoś, to znam dwóch dobrych dentystów. Pierwszy z nich to Denta we Wrocławiu, a drugi znajduje się w UK. Osobiście wolę tego drugiego, głównie z tego powodu, że mieszkam za granicą i mam po prostu do niego bliżej.

06.10.2017, 22:30

W Puławach do zakładania korok to tylko lek.Wojas w AWO-DENT. Specjalistka w każdym calu. Efekt murowany i zadowolenie!

29.09.2017, 16:12

Polecam Pana dr Słomińskiego Oława Rewelacja

24.09.2017, 12:22

A ja jestem już po oszlifowaniu zębów zabieg bezbolesny gorzej było jak znieczulenie przestało działać ale jakoś przeżyłam teraz czekam na telefon że mam przyjechać założyć koronki jestem zestresowana bo chciałabym mieć takie zęby jak kiedyś bo co prawda poszłam z zębami zdrowymi tyle że bardzo się skracaly podczas posiłków no i obydwie szczęki musiały być szlifowane ale mam wspaniałego dentystę spokojnie chodzi się do niego na wizyty tak więc kto musi niech robi koronki bo warto uśmiech piękny to podstawa.

11.08.2017, 20:53

Fajne komentarze, uśmiałem się po pachy z zadowolonych Pacjentek.

30.06.2017, 00:01

Korona to czasem jedyny ratunek, żeby wyjść \"z twarzą\" z trudnej sytuacji z uzębieniem - to niestety mój przypadek. Robiłam korony i jestem bardzo zadowolona :)

13.04.2017, 09:22

Korony to chyba rzeczywiście najlepsza opcja na odbudowę zęba. Rozważałem jeszcze inne opcje, ale ostatecznie po konsultacji z moim dentystą (Przemysław Lutostański, przyjmuje na Żeromskiego na Bielanach) zdecydowałem się na zabieg i wyszło mi to na dobre. Chyba za dziecięcych czasów miałem ostatnio tak ładne zęby!

30.11.2016, 10:41

Oj, ja byłam przerażona, kiedy musiałam zakładać korony. Na szczęście trafiłam do dobrego lekarza - doktora Niesiobędzkiego z kliniki Impladent. Bezboleśnie - i dla mnie, i dla mojego portfela.

09.11.2016, 11:39

Najlepiej przed takim (kosztownym) zabiegiem udać się na konsultację do stomatologa, a nie czytać i dopytywać w internecie, choć muszę przyznać, że artykuł jest bardzo ciekawy. Ja przed założeniem implantów porcelanowych zrobiłam mały research i udałam się w końcu na konsultację do White Dental Clinic przy metrze Słodowiec w Warszawie. Dr Lutostański mi wszystko wyjaśnił i rozwiał wątpliwości, a po tygodniu już byłam umówiona na wstawianie implantów. Polecam wszystkim, którzy mają opory z uśmiechaniem się.

14.05.2016, 23:33

Ja,jutro,jade,zakładac,koronke,ciekawa,jestem,efektu,koncowego

05.05.2016, 15:56

Polecam dr Mariusz Rasińskiego ul Antall 11 Warszawa (lecze sie u niego 12lat) teraz robie krornki bo mialam kolorowe zeby a chce miec ladne ;]

05.04.2016, 21:08

bardzo dbam o zęby ale niestety zniszczyli mi zęby dentyści, teraz myślę o koronach ale nie wiem do kogo iśc żeby mi nie zepsuli reszty zębów tak jak wypełnień które ciągle wypadały i zakładali coraz większe aż w końcu więcej wypełnień niż zęba. Strasznie boję się dentysty bo nigdy nie mam pewności czy tym razem zrobi to dobrze czy za pól roku znów do poprawki. Ostatnio źle oczyścił mi zęba wdała się zgorzel ząb do kanałowego leczenia i kanałowe chyba tez skopane bo zęba wciąż czuje. i co z tego ze dbam o zęby jak zniszczyli mi je dentyści.

07.01.2016, 14:06

Bardzo ciekawe. Ja swoje korony robiłam w Zielonej Górze, w centrum stomatologii Den Med http://www.stomatologiadenmed.pl i muszę przyznać, że robota została wykonana fachowo. Cena jak za taką usługę normalna, a podejście profesjonalne.

20.05.2015, 13:18

Jestem właśnie po założeniu dwóch koron. Jestem bardzo zadowolony z efektu wizualnego i funkcjonalności, chociaż szczerze przyznam, że jeszcze trochę się boję gryźć na maksa, chociaż podobno sa wytrzymałe. Wyglądają jak naturalny ząb. Jak ktoś szuka gabinteru to robiłem je w Amidencie na Dzielnej, bardzo polecam. :)