Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Facebooku powstała grupa obrońców pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
Jest ich już ponad 3 tysiące. Razem tworzą grupę "Łapy precz od pomnika", która sprzeciwia się zburzeniu pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Na Facebooku powstała grupa obrońców pomnika

-To jest symbol, znak rozpoznawczy i wizytówka miasta, którego nie można tak po prostu zburzyć bez konsultacji z mieszkańcami – wyjaśnia Kuba Stachura, pomysłodawca i założyciel grupy "Łapy precz od pomnika!” na portalu społecznościowym Facebook. - Chcemy pokazać Bernardynom, że wolą rzeszowian i całej Polski jest, by monument pozostał na swoim miejscu.-
Przypomnijmy, że w 2006 roku parking przy Urzędzie Wojewódzkim wraz z pomnikiem Czynu Rewolucyjnego miasto za 1% wartości oddało ojcom Bernardynom. Zakonnicy są w trakcie budowy przyklasztornych ogrodów, które mają być dostępne dla wszystkich mieszkańców. Ponieważ nadal nie zdradzili planów, dotyczących stojącego na terenie ich działki pomnika, po raz kolejny zapytaliśmy o to ojca Rafała Klimasa, gwardiana klasztoru.
- Projekt ogrodów realizujemy zgodnie z założeniami. Natomiast planów odnośnie pomnika nadal nie mamy, bo ten temat jest bardzo złożony– wyjaśnił przedstawiciel rzeszowskich Franciszkanów.

Pomnik wkomponują w ogrody?
Losów monumentu nie zna też rzecznik prezydenta, Maciej Chłodnicki. - Z tego, co wiem, nie ma być wyburzony. Najprawdopodobniej zostanie jakoś wkomponowany w ogrodową przestrzeń. Ale ostateczna decyzja należy do zakonników – wyjaśnia.
Jak mówi wojewódzki konserwator zabytków Zbigniew Jucha, pomnik przy rondzie Dmowskiego nie jest wpisany w rejestr zabytków, więc ojcowie Bernardyni nie muszą mieć zgody na jego zburzenie.- Miasto przekazując teren klasztorowi mogło wyłączyć z tego procesu sam pomnik. Nie zrobiło tego, więc losy monumentu zależą od zakonników - tłumaczy.

Sprawa ewentualnego zburzenia pomnika od początku podzieliła rzeszowian. Spora grupa uznaje go za relikt z czasów PRL-u, który powinien jak najszybciej zniknąć. - Gdybyśmy myśleli tym tropem, to powinniśmy wyburzyć większość budynków w Rzeszowie, które powstały w tamtych czasach – kontruje Stachura.
 

Obrońcy chcą wyjść poza Internet
Przedstawiciel obrońców pomnika nie wyklucza kolejnych, tym razem pozainternetowych inicjatyw grupy.- Na razie obserwujemy sytuację i czekamy. Jeśli wydarzy się coś, co nas zaniepokoi będziemy działać – zapowiada.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego znajduje się u zbiegu al. Cieplińskiego i Piłsudskiego. Jego pomysłodawcą był I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie Władysław Kruczek, a projektantem Marian Konieczny. Budowa ogromnego monumentu z wizerunkiem bogini zwycięstwa Nike z jednej strony oraz chłopa, żołnierza i robotnika ze sztandarem rewolucji z drugiej ruszyła w 1971 roku i trwała trzy lata. Pomnik w stanie nienaruszonym stoi do dziś. Jedyną zmianą było zamontowanie na jego szczycie herbu miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto