Niespodzianka czwórki bez sternika na początek rywalizacji

Sławomir Kabat
Polska czwórka bez sternika - złożona zaledwie pięć dni temu - awansowała już do półfinału mistrzostw świata w Poznaniu.10 tysięcy widzów brało udział w otwarciu w sobotę w Poznaniu wioślarskich mistrzostw świata.

Polska czwórka bez sternika - złożona zaledwie pięć dni temu - awansowała już do półfinału mistrzostw świata w Poznaniu.

10 tysięcy widzów brało udział w otwarciu w sobotę w Poznaniu wioślarskich mistrzostw świata. W imprezie na jeziorze Malta rywalizuje ponad 1100 zawodników - łącznie z niepełnosprawnymi z 52 krajów.

Pierwszy krok do finału

W niedzielę rozpoczęła się już rywalizacja na wodzie. Z 13 polskich osad startowało sześć. Świetnie spisała się czwórka bez sternika, w której wiosłuje Sebastian Kosiorek (LOTTO Bydgostia WSG Bank Pocztowy) wspólnie z Patrykiem Brzezińskim, Jarosławem Godkiem, Piotrem Buchalskim. Osada została złożona z zawodników, którzy nie zakwalifikowali się do ósemki. Biało-czerwoni od startu płynęli w prowadzącej stawce. Wygrali Słoweńcy - 6.00,77 min, przed Polakami - 6.01,73 i Amerykanami - 6.02,28.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni po naszm biegu - mówił Sebastian Kosiorek. - Nasza osada w takim ustawieniu została złożona zaledwie pięć dni temu. Nie wiedzieliśmy, na co nas stać i od razu awansowaliśmy do czwartkowego półfinału. Nasi rywale - Słoweńcy i Amerykanie - na ostatnim Pucharze Świata w Lucernie zajmowali 2. i 3. miejsce. Cieszymy się, że udało nam się wysłać Amerykanów do repasażu. Jeśli uda nam się awansować do finału będzie to ogromny sukces.

Obok czwórki do półfinału awansowała bezpośrednio dwójka podwójna kobiet - Magdalena Fularczyk, Julia Michalska - które wygrały swój bieg.

Przegrali z faworytami

Pozostałe cztery osady muszą szukać swoich szans w repasażach.Michał Słoma (AZS UMK Energa Toruń) z Wiktorem Chablem zajęli 3. miejsce. Torunianin był zadowolony ze swojego występu.

- W swoim przedbiegu mieliśmy bardzo silnych rywali - powiedział Michał Słoma. - Brytyjczycy to brązowi medaliści igrzysk z Pekinu. Estończycy stanęli na podium ostatniego Pucharu Świata w Lucernie. My jeszcze 1,5 miesiąca temu traciliśmy do nich 13 - 14 sekund. Dziś jesteśmy gorsi zaledwie o 1,5 sekundy. Jesteśmy dobrej myśli, że z repasażu, z którego będą się kwalifikowały trzy osady, we wtorek awansujemy do półfinału.

Także trzecie lokatę zajęła skiffistka Agata Gramatyka. Czwarta była dwójka bez sternika, Łukasz Pacześ - Dawid Kardas, a piąty skiffista wagi lekkiej, Bartłomiej Leśniak.

Dziś w przedbiegach startuje pozostałe sześć osad, w których wiosłuje 12 zawodników z Bydgoszcz, Torunia i Włocławka.

Czwórka podwójna wagi lekkiej z Natalią Maciukiewicz (Bydgostia) od razu popłynie w niedzielnym finale. Do tej konkurencji zgłosiło się bowiem tylko pięć osad.