Polonia 2011 gorsza w meczu beniaminków

Maciej Stolarczyk
Nie pomogła świetna gra weterana polskich parkietów Leszka Karwowskiego. Polonia 2011 Warszawa przegrała w niedzielę we własnej hali ze Stalą Stalowa Wola 56:76. Tym samym warszawiacy zrobili duży krok w stronę degradacji z Polskiej Ligi Koszykówki.

Polonia i Stal to dwa zespoły, które debiutują w najwyższej klasie rozgrywkowej. Działacze ze stolicy, zgodnie z ideą przyświecającą klubowi, postanowili pozwolić powalczyć w ekstraklasie młodzieżowcom. Stal sięgnęła po wzmocnienia. Sprowadzono m.in. Davida Godbolda, który jest w tej chwili najskuteczniejszym graczem "Stalówki", i solidnych podkoszowych: Marka Miszczuka i Michała Wołoszyna.

Koncepcja gości na razie się sprawdza. Po wygranej z Polonią Stal ma już siedem zwycięstw na koncie i w miarę bezpieczną sytuację w tabeli. Czarne Koszule z dwoma wygranymi nadal muszą drżeć o swój los w PLK. Niestety, z taką grą, jaką podopieczni Mladena Starcevicia pokazali w niedzielę, trudno myśleć o utrzymaniu.

Po dobrej pierwszej kwarcie wygranej 21:18 poloniści zaczęli grać chaotycznie. Znów katastrofalna była skuteczność. Gospodarze trafili zaledwie 18 z 40 rzutów za dwa i 3 z 17 za trzy punkty. Problemy z trafianiem do kosza mieli chwaleni do tej pory gracze obwodowi: Tomasz Śnieg i Dardan Berisha. Równie nieskuteczny był najwyższy gracz PLK Rafał Bigus. Poziom trzymał tylko wspomniany Leszek Karwowski.

- Gdy wysocy zawodnicy przeciwnej drużyny są mobilni, to 214 cm wzrostu Bigusa nie jest zaletą, tylko wadą. A tak to właśnie wyglądało w meczu ze Stalą. O porażce zdecydowała przewaga gości we wszystkich elementach gry - przyznał Karwowski. Środkowy Polonii rzucił wczoraj 18 punktów i był najskuteczniejszym koszykarzem na boisku.

O trzech ostatnich kwartach meczu ze Stalą poloniści będą chcieli jak najszybciej zapomnieć. Przegrywali kolejno 12:20, 7:16 i 16:22. Pozory walki podjęli dopiero, gdy losy potyczki były już rozstrzygnięte.

- Sezon PLK ma 26 kolejek i nie można mówić, że już musimy godzić się z degradacją. Kotwica ma od nas tylko dwa zwycięstwa więcej. Ze Sportino jesteśmy na tym samym poziomie. Walka będzie trwała do końca - powiedział trener Polonii 2011 Mladen Starcević.

Druga warszawska Polonia, Polonia Azbud, wygrała w sobotę z Kotwicą Kołobrzeg 88:79.

Najważniejszym wydarzeniem 17. kolejki PLK były derby Trójmiasta. Trefl Sopot podejmował Asseco Prokom Gdynia.

- Pokażemy kawał dobrej koszykówki - zapowiadał przed niedzielnym szlagierem Karlis Muiznieks. Trener siódmego w tabeli Trefla słowa dotrzymał. Sopocianie przez ponad 35 minut grali z Asseco Prokomem Gdynia, mistrzami Polski i jedyną niepokonaną drużyną tego sezonu, jak równy z równym. Po pierwszej kwarcie prowadzili 23:17.

W trudnym momencie meczu nie David Logan, ani nawet nie Qyntel Woods wzięli na siebie odpowiedzialność za zryw Prokomu. Zrobił to Ronnie Burrell. Amerykański skrzydłowy celnymi rzutami zza linii 6,25 m dał sygnał kolegom, że jeszcze nie wszystko stracone.

W decydujących fragmentach gracze Prokomu niczym zawodowy bokser wypunktowali sopocian. Wygrali 72:62.

Mistrzowie Polski już dzisiaj poznają rywali w losowaniu grup Top 16 Euroligi.

- Nie ma po co się zastanawiać, na kogo trafimy. Tam są sami najlepsi - mówi rozgrywający Prokomu Daniel Ewing.