3 października na budynku Urzędu Dzielnicy Wola uruchomiony został powstańczy neon „Wola oddycha”. Jest to pierwsza taka instalacja w stolicy!

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Powstańczy neon na Woli już świeci! [ZDJĘCIA]Bohaterska walka warszawiaków w 1944 roku została już upamiętniona na pomnikach, pamiątkowych tablicach i artystycznych instalacjach. Teraz do tych symboli dołączy powstańczy neon, który 3 października zaświecił na jednej ze ścian Urzędu Dzielnicy Wola przy al. Solidarności 90. - WOLA to mocne i piękne słowo. Dzielnica, która nosi je w nazwie, dziś - jak już wielokrotnie w swojej historii - tworzy się na nowo. Szukamy także nowych i niesztampowych sposobów na upamiętnienie Powstania w jego 70. rocznicę. Neon na wolskim ratuszu jest piękny w swojej prostocie, bezpretensjonalności i możliwościach interpretacji – mówi Urszula Kierzkowska, Burmistrz Dzielnicy Wola.

Czytaj także: "Miasto 44". Zobacz pierwszy zwiastun filmu Jana Komasy

Neon, składający się z pionowo ułożonego, prostego napisu „Wola”, zaprojektowany został przez Annę Światłowską, która jest również autorką nowego logotypu Muzeum Warszawy. Dzięki regularnej zmianie natężenia światła neon będzie sprawiał wrażenie, że „oddycha”. - Choć Powstanie zakończyło się tragicznie, to jednak Wola i jej mieszkańcy okazali się ostatecznie zwycięzcami - bo przetrwali. Dlatego wybraliśmy taki szczególny sposób upamiętnienia - za pomocą świetlnego oddechu, który symbolizuje życie, zwycięstwo i wolność – wyjaśnia Jarek Zuzia z Okna na Warszawę, pomysłodawca instalacji. – Ten neon jest symbolem woli życia, przetrwania, trwania – wbrew tragicznym wydarzeniom 1944 roku – dodaje Anna Światłowska.

Czytaj także: "63 działania na 63 dni powstania": bibliobudki, stojaki rowerowe i nie tylko

Premierowe uruchomienie neonu odbędzie się punktualnie o godz. 19. Podczas imprezy inauguracyjnej warszawiacy będą mogli zobaczyć także pokaz zdjęć zatytułowany "Ludzie Woli". O muzyczną oprawę tego wieczoru zadba zaś warszawski projekt Fotoplastikon, muzycznie nawiązujący do klimatu elektronicznych dźwięków lat 70. Partnerem całego projektu jest Okno na Warszawę.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!